Vykurujte úsporne a šetrite vašu peňaženku. Oplatí sa to

Začali ste kúriť aj vo vašej domácnosti? Vykurovacia sezóna sa každoročne začína 1. septembra a končí sa 31. mája nasledujúceho kalendárneho roka. Dodávatelia tepla môžu začať vykurovať, ak priemerná denná teplota vzduchu klesne počas dvoch za sebou nasledujúcich dní pod 13 stupňov Celzia. Pravdepodobne si aj vy sledujete náklady na teplo, ktoré spravidla tvoria tretinu až polovicu celkových nákladov na bývanie, aby ste čo najviac ušetrili. Čím sa teda oplatí riadiť?

Náklady na kúrenie počas zimy Koľko vás nakoniec vykurovanie počas tejto zimy stáť, nezávisí len od toho, aká bude nadchádzajúca zima tuhá. Dôležité je aj to, ako ste na vykurovaciu sezónu pripravení. „Čas na opatrenia smerujúce k vyššej efektívnosti vykurovania sa kráti, no ešte sa dá dosť stihnúť. Ak odberateľ túto otázku nepodcení, môže na účte za energie ušetriť aj niekoľko desiatok percent. Navyše sa vyhne viacerým problémom, ku ktorým môže počas vykurovacej sezóny dôjsť," upozorňuje energetický audítor spoločnosti Magna Energia Vladimír Balaj. 

Vhodné opatrenia pred touto sezónu Každý by si mal skontrolovať tesnenie okien a dverí. Zlé utesnené okná a dvere môžu zvýšiť účty za vykurovanie až o pätinu. Teplo totiž zbytočne uniká do okolia až do tej miery, že niekedy sa dokonca oplatí vymeniť staré okná a dvere za nové. Problémom môže byť aj poškodené alebo opotrebované tesnenie aj na novších oknách a dverách. Preto sa ho oplatí pred zimou skontrolovať a v prípade potreby vymeniť. „Namontujte si na radiátory termoventily, ktoré dokážu ušetriť vyše 10 percent nákladov na kúrenie. Radiátory nebudú vďaka nim zbytočne zapnuté, napríklad keď si miestnosť vykúrite varením alebo vďaka skleníkovému efektu počas slnečného dňa," radí Balaj. Podľa neho tí, ktorí majú vlastné kúrenie, napríklad v rodinných domoch, by mali pravidelne servisovať kotol. Ak kotol trpí poruchami, znižuje sa tým jeho efektivita a zbytočne sa prichádza o peniaze. Podobne ako pri oknách je niekedy vhodné zvážiť výmenu kotla za nový, efektívnejší. Úspora v závislosti od veku energetickej efektívnosti starého kotla môže výrazne presiahnuť úroveň 10 percent z účtu za kúrenie.

Vykurujeme viac ako je nutné V slovenských domácnostiach bežne nameriame až o štyri stupne viac ako je európsky štandard, uvádza prieskum spoločnosti ista Slovakia.  Štandardne sa vykuruje na 22 až 24 stupňov, pričom odporúčaná teplota v obytných priestoroch je 20 stupňov Celzia. V západnej Európe užívatelia bytov a domov často aj tých optimálnych 20 stupňov znižujú na 18 stupňov. Jednoduchým opatrením, ako môže užívateľ nehnuteľnosti ušetriť až 6 percent energie, je zníženie teploty v interiéry o 1 stupeň Celzia. Zachovanie tepelnej pohody je do veľkej miery ovplyvnené aj vlhkosťou vzduchu. Pri vlhkosti vzduchu 30 percent a teplote 23 ° C dosiahnete rovnakú tepelnú pohodu ako pri teplote 21 °C a vlhkosti vzduchu 60 percent. Dosiahnuté úspory tepla sa tak môžu vyšplhať až  na 12 percent.

Sledujte si náklady na teplo priebežne To, či ste skutočne ušetrili, uvidíte až v rámci ročného vyúčtovania za služby spojené s bývaním za daný kalendárny rok. Vlastníci bytov najčastejšie reklamujú v rámci vyúčtovania za bývanie náklady spojené s vykurovaním a ohrevom vody, ktoré im zasiela správca bytového domu najneskôr do 31. mája nasledujúceho roka. Dôvodom možných nedoplatkov bývajú napríklad nesprávne nastavené zálohové platby, počet osôb v byte, nesprávne regulovanie vykurovania, nesprávny odpočet meračov tepla.

Ideálny pomer dvoch zložiek tepla Aký si teda zvoliť ideálny model pomer základnej (ZZ) a spotrebnej zložky (SZ) tepla? Metodiku rozpočítavania množstva tepla na vykurovanie definuje vyhláška rezortu hospodárstva, ktorá nadobudla účinnosť od 1. januára 2017. Legislatíva uvádza odporúčaný pomer - 60 percent základná zložka a 40 percent spotrebná zložka. „Vo všeobecnosti aj my odporúčame nastavenie pomeru základnej a spotrebnej zložky 60/40. Ideálne je však postupovať na základe odborného posudku tepelnoizolačných vlastností a konštrukcie objektu. V neposlednom rade je vhodné zohľadniť aj spotrebiteľské správanie užívateľov bytov. Pokiaľ sa chcú vlastníci dohodnúť na inom pomere je potrebné, aby si zmenu odsúhlasili v zmysle zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. Nový pomer si budú môcť uplatniť až vo vyúčtovaní za nasledujúci rok," uvádza Sylvia Martinkovičová, manažérka oddelenia rozúčtovania spoločnosti ista Slovakia. 

Na čo si dať pozor, aby vás neprekvapilo vyúčtovanie za teplo: Vo väčšine bytových domov na Slovensku sa náklady na teplo rozúčtovávajú na základe odčítaných údajov nameraných na pomerových rozdeľovačoch tepla alebo meračoch tepla. Celkové náklady na teplo v bytovom dome sa rozdeľujú medzi konečných užívateľov na dve zložky –  základnú a spotrebnú. Pomer jednotlivých zložiek je určený vyhláškou, ale tá dáva aj možnosť, aby si vlastníci bytov iný pomer odsúhlasili na domovej schôdzi. Základná zložka predstavuje náklady za spotrebované teplo rozpočítané na plochu bytu či nebytového priestoru. Pokrýva tiež fixné náklady na pohotovostný výkon vykurovacej sústavy, prestupy tepla, tepelné straty a vykurovanie spoločných priestorov domu.

Spotrebná zložka zahŕňa náklady na teplo, ktoré sú vypočítané na základe údajov odčítaných z meračov tepla alebo pomerových rozdeľovačov tepla, ktoré zobrazujú spotrebu tepla pre konkrétnu bytovú jednotku. Výšku spotrebnej zložky môže užívateľ bytu ovplyvniť reguláciou teploty v byte.

Šesť rád, ako ušetriť na vykurovaní

Neprekurujte - Zníženie teploty o 1 °C ušetrí približne 6 percent nákladov na vykurovanie. Pomáha aj podlahové kúrenie, ktoré zvyšuje pocitovú teplotu v miestnosti. Nevetrajte nonstop - Ak vetráte nonstop, znižujete tým teplotu v miestnosti, preto musíte kúriť viac. Lepšie je vetrať iba raz za čas a intenzívne. Pozor na tesnenie - Zlé tesnenie dverí a okien je podobným problémom ako vetranie nonstop – teplo vám zbytočne uniká do okolia. Niekedy je lepšie vymeniť staré okná a dvere za nové. Vďaka tomu môžete ušetriť až pätinu nákladov na kúrenie. Nezakrývajte radiátory - Pokiaľ ich zakrývate dlhými závesmi, mokrou bielizňou či umiestnením nábytku, bránite šíreniu tepla do domácnosti. Temperujte - Ak odchádzate z domu preč, nevypínajte kúrenie úplne. Rovnako to nerobte ani v noci. Nechajte nastavené kúrenie na udržiavanie nižšej teploty, je to lacnejšie než potom vykurovať úplne vychladnuté izby. Odvzdušnite radiátory - Vzduch vo vašom vykurovacom systéme môže zvýšiť náklady až o 10 percent. Preto občas odvzdušnite radiátory.

Zdroj: ista Slovakia, TASR, red