Právna poradňa

Chceme spraviť nadstavbu domu, ktorého spoluvlastníkom je sestra. 09 Nov

Chceme spraviť nadstavbu domu, ktorého spoluvlastníkom je sestra.

Dobrý deň! S manželom sme si začali nadstavovať môj rodičovský dom. Spoluvlastníčkou RD je v 1/2 aj moja sestra. Aby som získala peniaze na nadstavbu, zobrala som si hypotéku na spomínaný dom, s čím sestra súhlasila. Ústne sme sa dohodli, že pôvodná časť domu zostane jej a ja si spravím bývanie nadstavbou RD. Chcem vedieť, ako to bude po dostavaní nadstavby RD. Bude môj manžel vlastníkom časti nadstavby, alebo to bude moja sestra? Teda, keďže vlastníme dom na polovicu so sestrou, bude jej patriť stále polovica aj po dostavaní nadstavby? Manžel je spoludlžníkom v hypotéke.

Právna poradňa
Čo nastane, ak maklér inzeruje ponuku bytu na prenájom bez súhlasu majiteľa? 09 Nov

Čo nastane, ak maklér inzeruje ponuku bytu na prenájom bez súhlasu majiteľa?

čo nastane, ak maklér inzeruje ponuku bytu na prenájom bez súhlasu majitela

Právna poradňa
Kto je povinný pri kúpe novostavby odovzdať komplet dokumentáciu? 09 Nov

Kto je povinný pri kúpe novostavby odovzdať komplet dokumentáciu?

Dobrý deň. Prosím vás o radu. Kúpili sme novostavbu rodinného domu pred necelým pol rokom. Stavbu nám predala súkromná osoba, ktorá nám k stavbe dala iba energetický certifikát. Do teraz od tejto osoby a zároveň aj od stavebného úradu v obci žiadame ďalšie dokumenty, ako sú kolaudačné rozhodnutie, projektovú dokumentáciu, revízne správy. Nikto nám to nechce dať a každý si nás hádže ako horúci zemiak. Bývalí majiteľ ktorí ten dom a ďalšie na okolo staval, nám povedal že revízne správy pre užívanie bytu nemá lebo neexistujú. Že pre kolaudáciu robil len nejakú východziu revíznu a že ďalšiu na užívanie si musíme spraviť sami. Bol u nás neskôr aj elektrikár u ktorého sme si chceli nechať spraviť tu revíznú, ale ten ju nechce spraviť lebo nevie kadiaľ sú ťahané káble. Ďalsia otázka je, že ako je to so zárukou na stavbu strechu okna ... keď sa dom kúpil od súkromnej osoby. Platí nejaká záruka zo zákona na stavbu?

Právna poradňa
Odkúpil som od družstva byt, no je tam prekážka na zápis do katastra. Môžem s nehnuteľnosťou nakladať ak nemám ešte list vlastníctva? 09 Nov

Odkúpil som od družstva byt, no je tam prekážka na zápis do katastra. Môžem s nehnuteľnosťou nakladať ak nemám ešte list vlastníctva?

Dobry den, potreboval by som poradit ohladne nasledujucej situacie mojej nehnutelnosti. Zdedil som druzstevny byt. Tento sa dal nasledne od druzstva odkupit do osobneho vlastnictva. Splatil som teda zostatkovu anuitu a od druzstva obdrzal potvrdenie a navrh na vklad do katastra. Kataster bohuzial spominany navrh odmietol, na byte je totiz plomba. Tato je na vsetkych bytoch v danom vchode pretoze bytove druzstvo riesi nejaky zapis do obchodneho registra (ak som spravne rozumel). Ja teda nedokazem tuto nic cez kataster spravit a ani kataster ako taky nemoze nic urobit kedze sa v druzstve riesi sudny proces s ktorym kataster nic nema docinenia. Som schopny na zaklade notarsky overenom potvrdeni o dedicstve a bez listu vlastnictva alebo katastralneho zapisu schopny predat tento byt? Ze by kupujuci kupou nadobudol akesi bremeno alebo nieco? Vopred dakujem Vladislav

Právna poradňa
Prenos práv a povinností vyplývajúcich zo zmlúv podpísaných predošlým majiteľom 09 Nov

Prenos práv a povinností vyplývajúcich zo zmlúv podpísaných predošlým majiteľom

Dobry den, odkupil som byt od povodneho majitela, ktory niekolko rokov pred predajom podpisal (spolu s dalsimi majitelmi bytov v dome) zmluvu so stavebnou firmou o nadstavbe a rekonstrukcii domu. O tomto jeho zavazku som sa ja nikdy nedozvedel. K plneniu zmluvy z roznych dovodov zatial nedoslo. Presli na mna odkupenim bytu aj prava a povinnosti vyplyvajuce zo zmluvy podpisanej predchadzajucim majitelom bytu ?

Právna poradňa