Právna poradňa

Pôvodný majiteľ nehnuteľnosti nechce opustiť byt ani po dohodnutom dátume v zmluve. Ako postupovať ? 02 Dec

Pôvodný majiteľ nehnuteľnosti nechce opustiť byt ani po dohodnutom dátume v zmluve. Ako postupovať ?

Dobrý deň, kúpili sme s manželkou byt ten je už na nás napísaný a bývalý majiteľ nechce opustiť nehnuteľnosť za ktorú sme zaplatili a bola katastrom aj prevedená na nás. V kúpnej zmluve sa zaviazal opustiť nehnuteľnosť do dátumu ktorý už uplynul ako môžme pokračovať, aby sme ho už s našej nehnuteľnosti dostali po právnej stránky čím skôr?Môžme ho vyzvať na opustenie nehnuteľnosti a v prípade že tak neurobí jeho a jeho veci vysťahovať pred bytový dom za jeho prítomnosti a prítomnosti svedkov? Ďakujem

Právna poradňa
Zásah do vlastníckeho práva, starosta mi bráni v prístupe na môj pozemok 02 Dec

Zásah do vlastníckeho práva, starosta mi bráni v prístupe na môj pozemok

Dobrý deň. Poprosím o radu. Zdedil som pozemok v obci, kde bolo bývalé družstvo v podiele 1/1 v "E" stave. Dal som si ho vymerať, zapísať geometrák na kataster, a vytýčiť body. Kataster mi ho zapísal a ja som si ho oplotil drevenným plotom aby som ho mohol v pokoji užívať. Zrazu mi bývalý starosta zakazuje tam chodiť, pretože on tam chová ovce, a bráni mi prístup na pozemok elektrickým oplôtkom, pričom okolo môjho pozemku je zakreslená oficiálna prístupová cesta v "E" - čkovom stave, pretože ešte nieje vymeraná obcou. Pýtam sa - môže mi brániť k prístupu na pozemok, ked je to moje vlastníctvo, a hradiť oficiálnu cestu, ktorá ešte nieje vymeraná obcou? Ďakujem za odpoved.

Právna poradňa
Kúpa bytu s nájomníkom. 02 Dec

Kúpa bytu s nájomníkom.

Chcem si kúpiť byt v Martine. Našla som jeden, čo sa mi pozdáva, no v realitnej kancelárii mi povedali, že byt sa predáva s podnajomníkom, ktorý má zmluvu do 31.8.2016. Nepozdáva sa mi to. Nechcela by som potom mať nejaké problémy, aby som sa zbavila podnájomníka. Nie je nebezpečné kúpiť takýto byt? Ďakujem za odpoveď.

Právna poradňa
Právo zo zodpovednosti- Čo ak sa objavia skryté nedostatky po kúpe nehnuteľnosti? 02 Dec

Právo zo zodpovednosti- Čo ak sa objavia skryté nedostatky po kúpe nehnuteľnosti?

Dobrý deň, v máji tohoto roku sme kúpili rodinný dom v ktorom postupne zisťujeme nedostatky. V dome nebola vodovodná prípojka. Ako zdroj vody je uvedená studňa. Zistili sme však ,že voda v studni nie je pitná, takže sme museli dať zriadiť vodovodnú prípojku. S bývalou majiteľkou sme sa ústne dohodli, že náklady nám preplatí, nakoľko nás vopred neupozornili, že v dome nie je pitná voda. Vodu zo studne sme začali využívať ako úžitkovú na umývanie a na wc, pričom sme zistili, že z čerpadla vyteká pramienok vody. Po štyroch dňoch využívania čerpadlo odišlo a nebolo možné ho opraviť. Teraz , keď začína vykurovacia sezóna, sme sa pokúsili zakúriť v peci na ústredné kúrenie, pričom dym z pece vôbec neodchádzal do komína, ale do priestoru. Zavolali sme kominára, krorý vyčistil komíny. Na hlavnom dome sú v poriadku, ale na prístavbe nie sú ďalšie 2 komíny postavene podľa normy-sú bez otvoru na čistenie komína. Takže toto treba opraviť. Keďže ani vyčistenie komínov a vyčistenie pece nepomohlo (v peci sa nedalo kúriť) zavolali sme vyučeného kachliara, ktorý prehlásil, že pec je nefunkčná, nakoľko bola pokazená klapka do komína, prepálený šamot a iné dôležité súčasti sú zhrdzavene, poodpadávané. Snažila som sa dovolať bývalému majiteľovi, avšak ten mi najprv telefón nedvíhal, neskôr hovory rušil. Takže zrejme nechce preplatiť ani náklady na vodovodnú prípojku, tak ako sľúbil. Okrem týchto vecí sme zistili ešte jednu dôležitú vec- na pozemkoch všetkých domov v tejto oblasti bývajú približne každý štvrtý rok záplavy(obcou vyhlásený 3-tí stupeň).Voda zaplavuje záhrady, dvor a dostáva sa do pivníc a do jamy v garáži. Nikto nás na tieto skutočnosti neupozornil, dokonca v zmluve, v posudku domu je uvedené, že záplavy v tejto oblasti nikdy neboli. Pri kúpe domu sme si všimli, že v interiéri na stenách sú vľhké miesta a praskliny, ktoré neboli hlboké. Povedali sme si, že dom dáme podrezať a steny sa opravia, nanovo okožujú. Avšak až teraz sme zistili od susedov, že tie praskliny sa tvoria a budú naďalej tvoriť z dôvodu, že po ceste asi 30m od domu prejde denne okolo 60 kamiónov. Keďže dom je v obci, kde nie je hustá premávka, nepredpokladali sme, že práve tu premávajú kamióny z Topolčian krátiace si cestu do Bánoviec nad Bebravou. Na tuto vec sme tiež neboli upozornení. Prosím vás poraďte nám ,či máme nárok od predchádzajúcich majiteľov na náhradu vybudovania vodovodnej prípojky(s ktorou sme nepočítali), na náhradu novej pece, ktorú sme tiež nemienili hneď meniť, náhradu rekonštrukcie komínov atď. Boli sme si vedomí, že do domu bude treba investovať -plastové okná, dvere, rekonštrukcia stien a iné menšie opravy, ale s uvedenými vecami sme nepočítali. Nemáme na to momentálne prostriedky ,pretože okrem investícii do domu splácame aj hypotéku. Dom sme kupovali cez realitnú kanceláriu. Za odpoveď a pomoc vopred ďakujem

Právna poradňa
Čo zahrnúť do nájomnej zmluvy, ak energie a nedoplatky za energie má znášať nájomník? 02 Dec

Čo zahrnúť do nájomnej zmluvy, ak energie a nedoplatky za energie má znášať nájomník?

Ked prenajmem cast domu, najomnik bude platit najom a energie budu nahlasene na najomnika, po ukonceni najmu, ako zabezpecit, aby pripadne nedoplatky uhradil najomnik? Pripadne co ma zahrnat najomna zmluva, ci dodatok k zmluve?

Právna poradňa