Bývanie a rekreácia

Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 30 Mar

Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu?

Hrúbka tepelnej izolácie na fasádu pre novostavby je jasná, určuje ju projekt podľa aktuálnej normy. Ako je to však pri rekonštrukcii staršieho domu? Potrebuje menej alebo viac izolácie? Poradíme vám.

Bývanie a rekreácia
5 krokov k úspešnej rekonštrukcii domu: Čo je potrebné zvážiť pred začatím projektu – 2.časť 29 Mar

5 krokov k úspešnej rekonštrukcii domu: Čo je potrebné zvážiť pred začatím projektu – 2.časť

Rekonštrukcia domu je veľmi individuálny proces. Každý starší dom má totiž svoje špecifiká a každý majiteľ rôzne možnosti a ciele. Podľa dlhoročných skúseností sú však odskúšané spoľahlivé postupy, podľa ktorých sa treba riadiť, aby projekt prebehol efektívne. Poďme na to od začiatku.

Bývanie a rekreácia
Stará vodárenská veža premenená na luxusné bývanie 15 Mar

Stará vodárenská veža premenená na luxusné bývanie

Opustená pamiatka v holandskom Utrechte dostala druhú šancu na život. Nový život v jej útrobách začnú aj majitelia luxusných bytov zriadených priamo vo vnútri starej vodárenskej veže.

Bývanie a rekreácia
Tajomstvá nehnuteľností #13: Preberanie rodinného domu od developera 06 Mar

Tajomstvá nehnuteľností #13: Preberanie rodinného domu od developera

V druhej sérii našich Tajomstiev nehnuteľností sa budeme venovať situáciám, ktoré sú spojené s kúpou rodinného domu. Ukážeme si rôzne príklady, ktoré kupujúci zvyknú prehliadať. Keď po pár týždňoch bývania odhalia vážny problém, snažia sa zvaliť vinu na predávajúceho, makléra, dožadujú sa cenových kompenzácií a niekedy končia aj žalobami na súdoch. Pritom by stačilo dom pred jeho kúpou poriadne skontrolovať.

Magazín
Kamenný obklad urobí vo vašom interiéri „waw“ efekt: pozrite sa ako 01 Mar

Kamenný obklad urobí vo vašom interiéri „waw“ efekt: pozrite sa ako

Nemusíte to dať na Flintstonovcov, ale jedna kamenná stena v interiéri rozhodne nezaškodí, práve naopak. Pozrite si našich 18 inšpirácií, na ktorých častiach domácnosti kamenný obklad najkrajšie vynikne.

Bývanie a rekreácia
Zo zrúcaniny v anglickom lese urobili moderný dom s historickými prvkami 24 Feb

Zo zrúcaniny v anglickom lese urobili moderný dom s historickými prvkami

Kúpa takmer rozpadnutej chalupy sa na prvý pohľad môže zdať ako riskantný krok. Majiteľom tejto schátranej nehnuteľnosti v Hennocku, v juhozápadnom Anglicku, však pomohli architekti, ktorí zhodnotili stav domu a objavili jeho potenciál. Výsledkom je inšpiratívna zmes starej a novej architektúry.

Bývanie a rekreácia
Tajomstvá nehnuteľností #14: Aj rodinné domy môžu mať genetické poruchy 13 Feb

Tajomstvá nehnuteľností #14: Aj rodinné domy môžu mať genetické poruchy

Pri výstavbe rodinného domu sa môže stať všeličo a niektoré chyby dokážu naozaj nahnevať. Krivé steny, prefukujúce okná, problémy s akustikou. To všetko, a ešte omnoho viac, je stále nič oproti zanedbanému IGP. Čo táto skratka znamená a prečo ju radíme takpovediac ku „genetickým“ rizikovým faktorom si povieme v dnešnom článku.

Bývanie a rekreácia
Balkón v paneláku: Inšpirácie na šikovné riešenia príjemného priestoru v exteriéri 10 Feb

Balkón v paneláku: Inšpirácie na šikovné riešenia príjemného priestoru v exteriéri

Teplomer zatiaľ ukazuje nízke hodnoty, ale keď začne slniečko viac hriať, treba byť pripravený otvoriť mu náruč. Ak máte balkón v byte, ste jedným z tých šťastných, ktorí si môžu užívať svoj súkromný priestor pod holým nebom. Chcete sa inšpirovať, ako? Prinášame vám niekoľko šikovných balkónových riešení pre malé priestory.

Bývanie a rekreácia
17 najlepších montovaných domov sveta za rok 2022 03 Feb

17 najlepších montovaných domov sveta za rok 2022

Čas, keď boli montované domy považované za lacné a škaredé, je dávno preč. Dnes sa do nich pustili mnohí talentovaní architekti vo svete a priniesli krásny dizajn v ekologickom prevedení. Nazývajú sa aj modulárne a v drvivej väčšine sú to drevostavby. Pozrite si náš výber tých najzaujímavejších.

Bývanie a rekreácia
Ceny bytov aj v zime klesajú, pokles však neprekročil 10 % 12 Jan

Ceny bytov aj v zime klesajú, pokles však neprekročil 10 %

Na konci roku 2022 priemerná cena bytov na Slovensku už druhý štvrťrok poklesla vo všetkých regiónoch. Napriek niektorým prognózam je však pokles všade len v jednotkách percent a vo väčšine okresov sa k cenám z roku 2021 zďaleka nepriblížil. Potvrdzujú to aktuálne údaje z aplikácie Trhové reporty realitného portálu Nehnuteľnosti.sk.

Odborné analýzy
Mrazuvzdorné rastliny na balkón a terasu: budú vám žiariť až do jari 04 Jan

Mrazuvzdorné rastliny na balkón a terasu: budú vám žiariť až do jari

Niektoré rastliny vám môžu skrášliť balkóny a terasy aj v zime krásnymi farbami. Mrazuvzdorné rastliny na balkóne majú tú výhodu, že sa z ich krásy môžete tešiť po celý rok a nemusíte ich prenášať dovnútra. Vybrali sme pre vás 10 najzaujímavejších.

Bývanie a rekreácia
Hľadáte krátkodobý prenájom? Pozrite sa, pre koho je výhodný 21 Dec

Hľadáte krátkodobý prenájom? Pozrite sa, pre koho je výhodný

Krátkodobý prenájom je vhodný pre turistov, na študentské alebo pracovné pobyty, no prenajímateľ môže prenajímať svoju nehnuteľnosť aj na 2 roky podľa zákona o Krátkodobom nájme bytu. Jedná sa totiž o iný typ nájomnej zmluvy, ako pri dlhodobom prenájme.

Legislatíva