Mercedes medzi sporákmi – môže byť váš za 500 tisíc dolárov

Áno, na našej planéte existuje paralelný kulinársky svet, v ktorom sú sporáky zo špeciálnej austenitickej ocelej, majú sedem typov horákov, dve rúry a varia najlepšie na svete.

Keď potrebujeme sporák, najjednoduchšie je zájsť do predajne elektrospotrebičov, no niektorí ľudia z rôznych dôvodov túžia mať v kuchyni niečo výnimočné. Práve pre nich tvoria svoje modely špičkové značky, akými sú La Cornue, Bertazzoni alebo Thermador. Kým bežný slušný sporák dostanete za 300 eur, tieto luxusné modely začínajú od 9 000. Vlajková loď La Cornue, Grand Palais 180, sa však už stala ikonou a v personalizovanom vyhotovení môže stáť až 500 000 dolárov. Na čo je dobré investovať takú obrovskú sumu do kuchynského sporáka? Majitelia týchto vychytávok tvrdia, že ich chcú nielen pre ich inovatívne vlastnosti a vysoko kvalitné materiály, ale znamenajú pre nich aj prestíž a určitú citovú hodnotu. „Mohli by sme to porovnať s autami,“ hovorí prezident La Cornue Antoine Bassoul. „Aj Honda vás odvezie z bodu A do bodu B, tak prečo by ste mali jazdiť na Mercedese? Ľudia vidia kuchyňu ako srdce domova a v určitom zmysle sa náš sporák môže stať členom ich rodiny.“

Zdroj: magazine.bellesdemeures.com

Príbehy legendárnych sporákov

Fajnšmekri si tieto top kuchynské značky cenia aj kvôli tomu, že majú tradíciu, ktorá siaha viac ako 100 rokov do našej histórie. Thermador a Bertazzoni založili okolo roku 1916, La Cornue vyrába sporáky už od roku 1908 vo francúzskom meste Saint-Ouen-l'Aumône. Ich čaru podľahli mnohé slávne osobnosti. Sporák Le Cornue vlastnili nielen Pablo Picasso, Charlie Chaplin, Brad Pitt, Celine Dion či bývalý francúzsky prezident Jacques Chirac, ale aj jedna z prvých celebritných kuchárok Julia Childová. Minula za sporák La Cornue v 40-tych rokoch iba 425 dolárov. Keď sa sťahovala z Provence, predala milované dedičstvo parížskej gastro kritičke Patricii Wellsovej, ktorá potom vyhlásila: „Je to ako mať Freudov gauč!".

Sporák z rady Chateau, Zdroj: La Cornue

La Cornue je uctievaný nielen ako kulinársky nástroj, ale aj ako umelecké dielo. Čierny model Grand Palais 180 La Cornue v prevedení antikorová oceľ a mramor Carrara sa napríklad stal súčasťou kuchyne herečky Ellen Pompeo, hviezdy serálu Chirurgovia (Grey´s Anathomy) v jej stredomorskej vile v Los Angeles. Ellen vyrastala v bostonskom byte so starou rozpadajúcou sa kuchyňou, ale od detstva si opatrovala obrázok sporáku La Cornue. Keď sa stala najlepšie platenou televíznou herečkou v USA, dohodla sa so svojím dizajnérom Martynom Lawrence Bullardom, že chce od La Cornue celú kuchyňu. Tieto sporáky boli postavené tak, aby vydržali celé generácie. „Stávajú sa rodinným dedičstvom,“ hovorí Antoine Bassoul, „Niektorí naši zákazníci majú naše sporáky už viac ako 50 rokov a odovzdali ich svojim deťom.“ Ak na to pozeráme z tejto strany, možno tá cena ani nie je až tak úplne premrštená...

Zdroj: kitchendesignnetwork.com

Ideme na plný plyn

No dobre, zabudnime na aureolu legiend – čo také výnimočné tieto zariadenia okrem nej ponúkajú? V prvom rade určite veľký a spoľahlivý výkon. Rada Chateau La Cornue obsahuje vysokovýkonné mosadzné horáky, ktoré môžu dosiahnuť viac ako 30 000 BTU, vyjadrené v špeciálnych jednotkách energie, kým naše bežné hliníkové dajú tak 1 800 – 3200 BTU.

Zdroj: blog.thermador.com

Modely Thermador v cene okolo 20 000 dolárov zas vyrábajú s dvomi rúrami – parnou a konvekčnou v jednej antikorovej jednotke. Zároveň je každý plech z nehrdzavejúcej ocele, ktorý prichádza do továrne Thermador v LaFollette, v Tennessee, ručne leštený a tvarovaný tak, aby sa vyrobila pec s hmotnosťou až 272 kg. Existuje dôvod pre túto masívnu váhu. „Ľahká nehrdzavejúca oceľ nebude vyžarovať luxus, ktorý môže ponúknuť ťažšia rúra,“ hovorí Beatriz Sandoval, riaditeľka marketingu značky Thermador, „Tiež nechceme, aby sa dvierka rúry len nekomfortne zabuchli, preto sme vynašli mechanizmus, ktorý ich automaticky jemne zatvára.“

Sporák Bertazzoni, zdroj: tfod.in

Dizajn na želanie

Luxusné značky šporákov nešetria na detailoch. Séria Professional od Bertazzoniho ponúka výrazné povrchové úpravy, ktoré sú trochu textúrované v matnom vínovom, krémovom alebo čiernom prevedení.  Rúry z tejto série sú natierané rovnakým spôsobom ako luxusné talianske športové autá,  vrstva farby sa nanáša ručne a je utesnená lesklým lakom.

Zdroj: yakawatch, ma-plume-webmag.com

Pri spomínanom kultovom modeli La Cornue Grand Palais 180 v dĺžke 1,8 metra s plynovou a elektrickou rúrou si zas môžete vybrať zo siedmich špičkových konfigurácií – kombinovať výber indukčných, teppanyaki alebo dokonca lávových grilov. K dispozícii je 48 štandardných povrchových úprav emailových alebo kovových tiel. Ak máte dosť peňazí, môžete do sporáka integrovať skutočne hocičo, napríklad aj vstavanú bylinkovú záhradku alebo chladič na víno.