9 slovenských stavieb s prívlastkom „naj“

Najvyššie, najstaršie či najdlhšie. Slovensko má tak ako iné krajiny viacero zaujímavých stavieb, ktoré nesú rôzne prívlastky „naj.“ 9 z nich stojí nielen za zmienku v článku, ale aj za osobnú návštevu.

0. Marek Šeregi_maly

 

1. Vysielač Dubník (Zlatá Baňa) – celkovo najvyššia stavba Slovenska
Vysielače patria k najvyšším stavbám v mnohých krajinách a inak tomu nie je ani u nás. 318-metrový stožiar vybudovaný v roku 1961 v Slanských vrchoch neďaleko obce Zlatá Baňa je vôbec tým najvyšším, čo sa v našich končinách postavilo.

1. Milan Bališin_maly

 

2. Nivy Tower (Bratislava) – najvyššia budova
Čerstvým držiteľom titulu najvyššej budovy Slovenska je bratislavská veža Nivy Tower. Jej výška dosahuje 125 metrov, čím o 14 metrov prekonala doterajšieho lídra – centrálu NBS.

2. novostavby.sk_maly

 

3. Observatórium na Lomnickom štíte (Vysoké Tatry) – najvyššie položená budova
Observatórium na Lomnickom štíte spolu s koncovou stanicou visutej lanovky vybudovali snáď rovno pod oblohou. Najvyššie položenú budovu Slovenska totiž nájdeme v nadmorskej výške až 2632 m. n. m.

3. Bubamara_maly

 

 

4. Kostol Nanebovzatia Panny Márie (Spišská Nová Ves) – najvyššia kostolná veža
Spiš je posiaty unikátnymi kostolmi a jeden z nich sa nachádza v Spišskej Novej Vsi. Gotickú stavbu na Radničnom námestí zdobí 87-metrová veža, ku ktorej vedie až 155 schodov.

4. spisskanovaves.eu_maly

 

5. Dóm sv. Alžbety (Košice) – najvýchodnejšia gotická katedrála Európy
Elegantná katedrála je poslednou, ktorú môžu turisti cestujúci na východ Európy zahliadnuť. Gotický klenot Hlavnej ul. v Košiciach je s plochou 1200 m² zároveň najväčším slovenským kostolom.

5. Ingo Mehling_maly

 

6. Kostol sv. Margity Antiochijskej (Kopčany) – najstaršia stavba
Sakrálna architektúra drží viacero primátov, medzi ktorými je aj štatút najstaršej slovenskej stavby. Tou má byť kostol v záhorskej obci Kopčany z 9. storočia, ktorý bol postavený ako súčasť veľkomoravského hradiska Valy v Mikulčiciach.

6. Bubamara_maly

 

7. Prístavný most (Bratislava) – najdlhší cestný most
Mosty s celkovou dĺžkou vyše 2 km vrátane príjazdových estakád nie sú u nás vôbec bežné. Prístavný most v hlavnom meste, ktorého celková dĺžka dosahuje 2582 m, je tak jednoznačne najdlhším zo všetkých cestných mostov v krajine. Zároveň mu patrí aj titul „najvyťaženejší“.

7. planetslovakia.sk_may

 

8. Branisko (Široké – Beharovce) – najdlhší cestný tunel
Aj keď rozostavaný tunel Višňové neďaleko Žiliny porazí Branisko o necelé 3 km, aktuálne je s dĺžkou 4975 m najdlhším cestným tunelom práve stavba medzi Širokým a Beharovcami.

8. Rauenstein_maly

 

9. Šikmá hodinová veža (Banská Bystrica) – najšikmejšia stavba
Desiatku našich „naj“ stavieb uzavrieme jedným z najväčších turistických lákadiel v Banskej Bystrici. Ide o šikmú hodinovú vežu v centre mesta, ktorá sa nakláňa o celých 68 cm, čím na Slovensku nemá konkurenta.

9. slovakia.travel_maly

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk
Foto zdroj: Marek Šeregi, Milan Bališin, novostavby.sk, Bubamara, spisskanovaves.eu, Ingo Mehling, planetslovakia.sk, Rauenstein, slovakia.travel