Vo Švédsku postavia prvé vedecké centrum v CO² neutrálnej budove

Svet stavebníctva zdoláva ďalšiu métu. Po rokoch výskumov a hľadania efektívnych stavebných metód sa má konečne vybudovať prvé svetové vedecké centrum, ktoré bude sídliť v tzv. CO² neutrálnej budove.

 

CO² neutrálne stavby nie sú žiadnou novinkou. Vo svete už bolo postavených viacero domov s takýmto šetrným profilom. V prípade veľkých polyfunkčných centier sa to však doposiaľ nikdy nepodarilo. Zmeniť to má návrh dánskeho ateliéru Cobe, ktorý predstavil svoje ďalší špičkový projekt. Science Center bude vôbec prvým múzeom, resp. vedeckým centrom svojho druhu.

 

Ako sa stavia a ako funguje CO² neutrálna budova:

- ide o energeticky aktívnu budovu schopnú pokryť svoju spotrebu energie z vlastných zdrojov - výstavba budovy prebieha výlučne z prírodných materiálov, ktoré nezanechávajú CO² stopu - orientácia budovy sa zameriava na pohyb slnka po oblohe, čím plne využíva solárnu energiu - vďaka rekuperácii a stropnému chladeniu panuje v budove zdravšia vnútorná mikroklíma - súčasťou takejto budovy sú ďalšie trvalo udržateľné a zároveň inteligentné „smart“ riešenia

Živý príklad pôsobenia v CO² neutrálnej budove

Autormi projektu sú síce Dáni, no sídlom prvého vedeckého centra tohto druhu bude Švédsko. Vyrásť má ako súčasť univerzity v meste Lund, ktoré je už tradične domovom vedeckých elít v krajine. Vďaka spojeniu centra s múzeom a niekoľkými výstavnými sálami môže verejnosti priblížiť tajomstvá vedy a „na vlastnej koži“ ukázať, o čom sú CO² neutrálne budovy a ako sa v nich žije, resp. pracuje.

5 faktov o Science Center zo švédskeho Lundu:

- konštrukcia budovy bude celá z dreva, pričom strechu pokryjú fotovoltické panely

- budovu postavia ako energeticky aktívnu, takže vyrobí toľko energie, koľko minie

- vedecké centrum bolo navrhnuté ako 2-poschodový objekt s výmerou až 6000 m²

- v strede budovy bude priestranné okrúhle átrium, ktoré bude vypĺňať živá záhrada

- okrem vedeckých priestorov a múzea sa v objekte zriadia aj obchody a reštaurácie

Škandinávski architekti znova potvrdzujú, že sú tradičnými priekopníkmi trvalo udržateľnej architektúry, ktorá berie ohľad na životné prostredie a výrazne sa podieľa na tvorbe zdravšej mikroklímy. V prípade Science Center zo švédskeho Lundu to platí dvojnásobne. Verejnosť tak netrpezlivo očakáva, čo prvé CO² neutrálne vedecké centrum sveta v roku 2024 prinesie. 

 

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk Foto zdroj: www.cobe.dk