Vyhľadať nehnuteľnosti - reality
Realitné kancelárie
Súkromní inzerenti
NARKS
Poradne
Info

Detail článku

Dátum vloženia7.9.2018
Aktualizované7.9.2018

Zisky stavebných sporiteľní do júna 2018 medziročne klesli


Jednotka na trhu stavebného sporenia v SR Prvá stavebná sporiteľňa (PSS) zaznamenala po prvom polroku 2018 pokles ziskov o 14,7 %, Stavebná sporiteľňa ČSOB až o 26,4 %. Wüstenrot, naopak, rastie, do júna 2018 si pripísal zisk o 53,9 % vyšší ako v rovnakom období 2017.

Zisky stavebých sportieľní medziročne klesli
Foto: Adobe stock

PSS dosiahla v prvom polroku 2018 čistý zisk 7,28 milióna eur. Ako ďalej vyplýva z účtovnej závierky spoločnosti, ktorá je dlhodobo jednotkou na trhu stavebného sporenia v SR, v medziročnom porovnaní je to pokles o 14,7 %. Čisté úrokové výnosy sa znížili o 5,2 %, čisté výnosy z poplatkov a provízií boli v prvých šiestich mesiacoch tohto roku na úrovni 7,82 mil. eur, v porovnaní s prvým polrokom vlaňajška je to nárast o 2,2 %.
PSS tento rok poskytne viac úverov

V tomto roku PSS plánuje uzatvoriť približne 106-tisíc zmlúv o stavebnom sporení. Pri priemernej cieľovej sume 20,1 tisíc eur to zodpovedá celkovému objemu cieľových súm vo výške 2,12 miliardy eur, uviedla firma vo výročnej správe. Vklady stavebných sporiteľov očakáva PSS tento rok vo výške 707,6 mil. eur. Zároveň predpokladá poskytnutie zhruba 23,6 tisíc úverov, pričom vlani poskytla 20 528 úverov. Finančné prostriedky určené na financovanie bytovej výstavby by mali tento rok dosiahnuť 579,9 mil. eur. Spoločnosť ich vyplatí vo forme stavebných úverov, medziúverov, pridelených zmlúv o stavebnom sporení, ako aj predčasne účelovo použitých prostriedkov stavebného sporenia.

Wüstenrot  narástol o polovicu

Stavebná sporiteľňa Wüstenrot dosiahla v prvom polroku 2018 čistý zisk 1,21 mil. eur. Ako ďalej vyplýva z informácií zverejnených spoločnosťou, v medziročnom porovnaní je to nárast o 53,9 %. Čisté úrokové výnosy zaznamenali vzostup o 13 %, čisté výnosy z poplatkov a provízií boli za prvých šesť mesiacov vo výške 1,53 mil. eur, oproti prvým šiestim mesiacom minulého roku je to zvýšenie o 6,4 %.

Stavebná sporiteľňa ČSOB už druhý rok klesá

Stavebná sporiteľňa ČSOB dosiahla v prvom polroku čistý zisk 392 tisíc eur. Podľa informácií zverejnených spoločnosťou, v medziročnom porovnaní je to zníženie o 26,4 %. Čisté úrokové výnosy medziročne poklesli o 15,3 %, čisté výnosy z poplatkov a provízií sa znížili o 5 %. V roku 2017 firma zaznamenala pokles zisku o 58,5 %. Pod ochabnutie zisku sa podpísal vplyv poklesu úrokových výnosov, ako aj oslabenie novej úverovej produkcie, a to najmä v zabezpečených úveroch na kúpu nehnuteľností na bývanie. V roku 2017 preto firma zaznamenala celkový pokles prevádzkových výnosov o 17 %. Prevádzkové náklady vzrástli o 4 %, pričom sa na ich zvýšení podieľali jednorazové položky spojené s transformáciou a zmenou sídla spoločnosti.

Zdroj: Reality.sk, SITA, Stavebné novinyMagazín Reality

  

Drevené hotelové domčeky z očarujúceho čínskeho vidieka

 


NR SR schválila príspevky na úsporné rodinné domy

  • Zobraziť publikovaný inzerát