Vyhľadať nehnuteľnosti - reality
Realitné kancelárie
Súkromní inzerenti
NARKS
Poradne
Info

Detail článku

Dátum vloženia2.11.2018
Aktualizované2.11.2018

Zateplenie chalupy si vyžaduje iný prístup ako dom


Chaty či chalupy je často ťažké vykúriť a udržať v nich počas pobytu príjemnú teplotu. Zateplenie v nich rozhodne vylepší komfort, musí však rešpektovať špecifiká ich stavebnej konštrukcie. Na čo si treba dať pozor?

zateplenie chaty chalupy
Foto: Adobe Stock

Skúseností so zateplenými domami a verejnými budovami máme už dnes dosť, príjemná teplotná klíma a úspory na vykurovaní sú evidentným prínosom. Na zatepľovanie chaty či chalupy sa však mnohí pozerajú s nedôverou. Pritom práve budovy rekreačných domčekov, v ktorých si chceme užívať relax a pohodu, majú väčšinou ochranu proti nepriazni počasia veľmi slabú. Ak uvažujete nad tým, ako zmierniť chladné noci na vašej chate či chalupe, tento problém môže vyriešiť zateplenie.

Osobitosti rekreačných domčekov

Vykurovanie v chatách a chalupách nebýva nadimenzované na vysoký výkon, no aj tu je možné ušetriť na vykurovaní a udržať teplo zateplením vonkajšej steny. Väčšina z nich má fasádu obloženú drevom, lícovkami, alebo má pomerne vlhké múry. Navyše zateplenie, a teda aj jeho konečná úprava by mali zapadať do koloritu prostredia, horského alebo dedinského, v ktorom sa obvykle nachádzajú.  Vo väčšine prípadov sú teda pestrofarebné povrchové úpravy omietkami nevhodné. Okrem estetickej stránky musí zateplenie spĺňať hlavne ochrannú a izolačnú funkciu, čo je pomerne problematické, keď mnoho starších domov „trpí” problémami so zvýšenou vlhkosťou obvodových stien. Treba myslieť aj na to, že chalupy a chaty by mali ostať v kontakte s prírodou, a preto by na ich izoláciu mali byť použité ekologické materiály.   Všetky tieto požiadavky v sebe spája prevetrávané zateplenie obvodových stien s použitím minerálnej vlny, vysoko difúznych fólií a dreveného, keramického či kamenného obkladu. 

Riešenie pre chalupy

Pre uchovanie príjemnej teploty v interiéri chaty je optimálne, keď má tepelná izolácia vysokú účinnosť. Je teda vhodné vyberať tepelné izolácie s nízkym súčiniteľom tepelnej vodivosti lambda. Ak zvolíte izolačný materiál s hodnotou  0,032 – 0,037 W/m.K, získate špičkové parametre, ktoré určite pocítite pri zimnom i letnom pobyte. Kvalitná tepelná izolácia totiž ochráni chalupu aj pred prehrievaním. Pri odvetranom systéme sa na rozdiel od tzv. kontaktného, pri ktorom sa lepí izolácia priamo na fasádu, upevní na stenu nosný rošt, do ktorého sa tepelná izolácia vloží a prípadne ešte ukotví. Rošty vytvárajú po celej výške steny neprerušenú vzduchovú medzeru, ktorá má za úlohu odvetrávať prechádzajúcu vlhkosť. Aby správne fungovala, musí mať v spodnej časti otvory, ktorými sa bude nasávať suchý vzduch a v hornej zas medzery, ktorými bude vychádzať vzduch vlhký. Tieto otvory musia byť zabezpečené ochrannou mriežkou voči hmyzu alebo hlodavcom. Vzduchová medzera tak slúži v letných mesiacoch ako chladenie, takže nedochádza k prehrievaniu stavieb.

Vhodné materiály

Povrchová úprava prevetrávaných fasád na chalupách alebo chatách sa rieši väčšinou vodorovne orientovaným dreveným obkladom, ktorý ideálne chráni stavbu pred poveternostnými podmienkami a zároveň zapadá do okolitého prostredia. Minerálna vlna dobre prepúšťa vodné pary  a preto je ideálna na použitie pri stavbách s vlhkými stenami. Zakrytie takýchto stien syntetickým nepriedušným materiálom, napríklad polystyrénom, by malo za následok hromadenie vlhkosti a následnú tvorbu plesní. V prvom rade je však potrebné eliminovať zdroj vlhnutia muriva.

Zdroj: Reality.skMagazín Reality

  

Ceny bytov v 1.štvrťroku 2019 opäť rástli

 

Čarovná ostrovná vila zo Škótska

  • Zobraziť publikovaný inzerát