Vyhľadať nehnuteľnosti - reality
Realitné kancelárie
Súkromní inzerenti
NARKS
Poradne
Info

Detail článku

Dátum vloženia5.11.2018
Aktualizované5.11.2018

Za najlepšiu dlhodobú investíciu Slováci považujú kúpu nehnuteľnosti


Až 62 % Slovákov pokladá kúpu nehnuteľnosti za najlepšiu formu dlhodobej investície. Druhou preferovanou možnosťou je sporiaci účet, na treťom mieste skončili podielové fondy. Vyplýva to z prieskumu banky ČSOB v spolupráci s agentúrou IPSOS.

Nejlepšia investícia do budúcnosti je tá do nehnuteľností
Foto: Adobe Stock

Nehnuteľnosť ako tradičná istota

„Nehnuteľnosti sa tradične a celosvetovo považujú za veľmi stabilnú formu uloženia a zhodnotenia peňazí. Predstavujú pre ľudí niečo „hmotné“, reálne, využiteľné, čo nie je len na „papieri“, a preto k tomu ľudia často inklinujú," komentuje výsledky Jozef Futrikanič, riaditeľ Odboru financovania nehnuteľností ČSOB. Popularita tejto formy investovania sa v porovnaní s rokom 2016 mierne zvýšila. Pred dvoma rokmi sa k nej prikláňalo 57 % respondentov. Rozhodujúci je v tomto prípade typ nehnuteľnosti a potenciál rastu jej ceny. Ceny nehnuteľností narástli od roku 2003 o asi 90 %, čo predstavuje približne priemerný ročný nárast o 6,5 percenta. „Zároveň sa dvíhali aj ostatné ceny, ako i platy. Ak mal teda niekto peniaze uložené iba doma a nehľadal iné alternatívy zhodnocovania finančných prostriedkov, napríklad fondy, spomínané nehnuteľnosti, akcie, atraktívne dlhopisy a podobne, jeho úspory za posledných 14 až 15 rokov stratili približne 50 % svojej pôvodnej hodnoty,“ pripomína J. Futrikanič.

Sporiace účty bodujú u mladých

Na druhom mieste ako najlepšia dlhodobá investícia skončil sporiaci účet, v prieskume sa k nemu priklonilo 23 % opýtaných. Zaujímavosťou je, že medzi mladšou generáciou sa sporiaci účet umiestnil na prvom mieste. Za najlepšiu formu dlhodobej investície ho označilo 48 % z nich. Na treťom mieste sa umiestnili investície do fondov. Skúsenosť s nimi deklarovalo 20 % mladšej generácie a 54 % starších respondentov. Pre investovanie do fondov motivuje väčšinu z nich možnosť získať finančné prostriedky navyše a zhodnotiť ich lepšie, ako v prípade iných sporiacich produktov. Z údajov banky vyplýva, že klienti uprednostňujú pravidelné investovanie v menších čiastkach, ako alternatívu voči pravidelnému sporeniu na sporiaci účet.

Zlato, kryptomeny a vkladné knižky

Na ďalších priečkach rebríčka nasleduje investičné zlato s podielom 20 % a akcie so 16 %. Kryptomeny by volilo 6 % oslovených. Pomerne výrazné rozdiely z pohľadu veku však nastali v prípade vkladnej knižky. Tú totiž za vhodnú formu dlhodobej investície označilo 17 % mladých, v porovnaní so štyrmi percentami spomedzi staršej generácie.

Zdroj: TASRMagazín Reality

Za najlepšiu dlhodobú investíciu Slováci považujú kúpu nehnuteľnosti

Za najlepšiu dlhodobú investíciu Slováci považujú kúpu nehnuteľnosti

Zateplenie chalupy si vyžaduje iný prístup ako dom

Zateplenie chalupy si vyžaduje iný prístup ako dom

  • Zobraziť publikovaný inzerát