Vyhľadať nehnuteľnosti - reality
Realitné kancelárie
Súkromní inzerenti
NARKS
Poradne
Info

Detail článku

Dátum vloženia8.1.2019
Aktualizované8.1.2019

Výsledky súťaže EXPO 2020 Dubaj


„Spájanie myšlienok, vytváranie budúcnosti" znie formulácia hlavnej idey, v duchu ktorej sa ponesie prestížna svetová výstava EXPO 2020 v Dubaji.

 

Zdroj: archinfo.sk 

Medzinárodná výstava EXPO sa koná každých 5 rokov, pričom predstavuje jedinečnú možnosť ukázať to najlepšie, čo naša krajina ponúka. Na architektonický návrh slovenskej expozície bola uskutočnená verejná súťaž vyhlásená dňa 5.10.2018 Ministerstvom hospodárstva Slovenskej republiky. Predkladanie riešení bolo umožnené do termínu 14.11.2018.

Napriek krátkemu časovému úseku na spracovanie vybranej podtémy „Mobilita” sa do architektonickej súťaže zapojilo 17 autorských kolektívov. Proces prebehol pod gesciou Slovenskej komory architektov, vyhodnocovanie mala na starosti porota pozostávajúca z členov s vysokým odborným kreditom.

 V decembri 2018 sa na webovdom portáli archinfo.sk podarilo zverejniť výsledky spolu s materiálmi k súťažným návrhom a odpoveďami autorských kolektívov na otázky k celkovému priebehu súťaže. Podľa správy predsedu poroty, Ing. arch. Petra Moravčíka, zadaním nebol len objekt pavilónu, ale hlavne nápad, ktorý by nosnej téme mobility pridal na hodnote.

 Na prvom mieste sa umiestnil návrh č. 17  predložený ateliérom A B.K.P.Š. (Bratislava) s autormi Ing. arch. Ing. Róbertom Bakytom, Ing. arch. Martinom Kusým ml. a Ing. arch. Ľubomírou Blaškovou.

Podstatou ich návrhu je umelecká inštalácia zložená z petrogramov, kameňov pomaľovaných autorskými znakmi výtvarníka uloženými tak, aby vytvárali mapu Slovenska. Návštevník má možnosť zobrať si svoj vybraný kameň so sebou, tému mobility prezentuje doslovné putovanie týchto malých predmetov. Súčasťou slovenského pavilónu bude digitálna mapa, na ktorej si každý bude môcť vyznačiť svoj domov. Týmto spôsobom sa kamenná inštalácia postupne premení na digitálny prepis cieľovej destinácie návštevníka a jeho petrogramu.

Druhé miesto patrí návrhu č. 3 od architektonického štúdia Atrium (Košice) a tretie návrhu č. 10, ktorého autorom je ATELIER ART (Bratislava), kde ako riešitelia figurujú Ing. arch. Katarína Fejo-Boháčová, PhD., Ing. arch. Tomáš Hanáček, PhD., Ing. arch. Vladimír Hain, PhD., Ing. arch. Roman Hajtmanek a Ing. arch. Ľubomír Boháč. Ako spolupracovníci sú uvedení Bc. Ivan Kanich, Bc. Diana Szekerová, Bc. Eduard Krištof, Bc. Patrik Krásny a Máté Asbóth.

Hľadanie stvárnenia slovenskej expozície zaistené procesom verejnej súťaže návrhov predstavuje správny krok smerom k snahe o slušnú a kvalitnú prezentáciu krajiny na svetovej úrovni. Forma výberu sa taktiež objavovala medzi dôvodmi účasti uvádzanými ocenenými riešiteľmi v odpovediach na anketové otázky. Dôvody, ktoré naopak odrádzali, zahŕňali aj termín odovzdania návrhu. V budúcnosti by bolo vhodné pamätať na osobitosť architektonickej tvorby a vymedziť viac času na tvorivú činnosť autorov.

Ako sa už na podobných podujatiach ukázalo, je samozrejme veľmi dôležité ľudí dobrým spôsobom zaujať. Môžeme predpokladať, že výtvarne hravý spôsob spracovania podtémy „Mobilita” tento účel splní a návštevníkom EXPO 2020 Dubaj sa budú v súvislosti so Slovenskom vynárať pozitívne asociácie.

 

Zdroj: Reality.sk, www.archinfo.sk

 Magazín Reality

 

5 spisovateľských domov, v ktorých boli napísané top bestsellery

 

 

Realitný trh v Bratislave je plný extrémov

  • Zobraziť publikovaný inzerát