Vyhľadať nehnuteľnosti - reality
Realitné kancelárie
Súkromní inzerenti
NARKS
Poradne
Info

Detail článku

Dátum vloženia17.10.2018
Aktualizované17.10.2018

Seriál rozhovorov - V Trnavskom okrese je príliš málo novostavieb


Trnavský kraj sa môže pochváliť dlhodobo najvyššou zamestnanosťou a dobrou dopravnou dostupnosťou väčšiny miest a obcí. Odzrkadľuje sa to aj na vývoji realitného trhu v krajskom meste Trnava? To nám povedali realitní odborníci Peter Markovič, konateľ CASMAR Reality, Richard Stanislavský, konateľ Rich REALITY, Michal Frídel, konateľ maxx realitná kancelária a Dušan Sivák, realitný maklér NEOREAL.

Druhú časť rozhovorov nájdete tu.

Rozhovory s realitnými kanceláriami Trnava 

Ako hodnotíte situáciu na realitnom trhu v Trnave?

Dušan Sivák, Neoreal: Trnava patrí medzi mestá, kde je veľmi vysoký záujem o bývanie. Súvisí to jednak s pracovnými príležitosťami (momentálne je v Trnavskom kraji najnižšia nezamestnanosť na celom Slovensku), a tiež s presídľovaním obyvateľstva, tam rovnako Trnava patrí medzi obľúbené mestá v rámci Slovenska. Taktiež je v Trnave veľa vysokých škôl a študentov, ktorí potrebujú bývať, čo všetko spolu vytvára tlak na ceny nehnuteľností a prenájmov.
Michal Frídel, konateľ maxx realitná kancelária: Vzhľadom na takmer 20-ročnú skúsenosť si dovolím povedať, že prežívame obdobie pracovnej pohody. Predajný stres pominul a teraz sa obchoduje s rozumom na každej strane.  
Richard Stanislavský, Rich REALITY: Myslím, že po búrlivej jari a lete sa situácia na realitnom trhu upokojila. Klienti sú obozretnejší a s väčšou rozvahou si vyberajú nehnuteľnosti.
Peter Markovič, CASMAR Reality: Dnes je u nás situácia veľmi dobrá, v prípade, že máte čo predávať. O nehnuteľnosti je bitka, keďže je väčší dopyt ako ponuka. 

Je u vás dostatok ponuky, prípadne čo v nej chýba? Sú vo vašom regióne developeri aktívni a stavajú nové projekty?

Peter Markovič: Aktuálne je v dnešnej dobe najväčší dopyt po bytoch, samozrejme 1-, 2- a 3-izbových. Developeri u nás stavajú pomerne dosť, ale myslím si, že je to na dnešnú dobu stále málo. Najväčší projekt v Trnave je Arboria park, ktorého sme predajcom. Nič podobné v takomto rozsahu sa v najbližšej dobe neplánuje stavať.
Dušan Sivák: V Trnave je dlhodobo menšia ponuka ako dopyt. Keď predávame väčšie developerské projekty, nie je výnimkou, že sú kompletne vypredané už pol roka pred kolaudáciou. V Trnave sú však momentálne v ponuke iba dva veľké bytové developerské projekty, čo si myslím, že je na mesto s takým potenciálom málo.   
Richard Stanislavský: Ponuka je primeraná, no mohla by byť väčšia ponuka starších bytov a rodinných domov. V poslednom období sú developeri dosť aktívni a je rozostavaných viacero bytových domov  v centre mesta i na okraji. Čo sa týka výstavby rodinných domov, tak prevažuje individuálna výstavba nad developerskou.
Michal Frídel: Áno, stavia sa. Len veľmi často sa pripravujú byty i domy, ktoré akoby vyhovovali nie úplne klientom, ale hlavne architektom a developerom.

Ako vnímate zavedenie nových pravidiel na získanie hypotekárnych úverov Národnej banky Slovenska od 1. júla 2018 – ako sa to odrazilo na správaní realitného trhu?

Dušan Sivák: Zatiaľ sme to veľmi nepocítili. Ľudia majú o naše nehnuteľnosti záujem stále. Rátam však s tým, že tam bude nejaká časová odozva, kým sa nové opatrenia Národnej banky premietnu výraznejšie aj v záujme klientov o nehnuteľnosti. Čo to s trhom presne spraví, nevie asi nikto, je však možné, že sa budú viac predávať menšie byty a trošku sa pribrzdí predaj tých väčších a drahších.
Peter Markovič: Myslím si, že to vôbec nič neovplyvnilo. Predávame aj naďalej rovnako dobre, ako v prvom polroku. Sú stále klienti, ktorí dokážu dostať úver na 90 % nehnuteľnosti a 10 % dofinancujú spotrebným úverom.
Richard Stanislavský: Určite to najviac pocítili mladí ľudia v produktívnom veku, ktorí nemali doteraz šancu si našetriť potrebných 20 % financií, aby si riešili hypotekárny úver na svoje prvé vlastné bývanie. Zväčša sa to týka trhu s bytmi, keďže tu ľudia využívali najviac 100 % hypotéky. Teraz sú takíto klienti nútení využívať na doplatenie spotrebné úvery a v lepšom prípade stavebné sporenie. No úroky sú tu oveľa vyššie ako pri klasickom hypotekárnom úvere. Čiže konečné celkové zadlženie môže byť aj vyššie, ako by bolo pri klasickom 100 %-nom úvere, čo je tiež nebezpečné. Často argumentujú, že nemajú na výber a tomuto stavu pomáha aj absencia lacného nájomného bývania, ktoré je vo svete veľmi populárne medzi mladými ľuďmi.
Michal Frídel: Beriem túto novinku veľmi pozitívne. Trh reagoval hľadaním riešenia, ktoré zabezpečí financovanie, a tým trochu spomalil.  

 Trnava námestie
Foto: Adobe Stock

Pokračuje v Trnave trend sťahovania sa do satelitov na okraji mesta?

Richard Stanislavský: U nás v okolí Trnavy by som to nenazval klasickými satelitmi, ako v okolí Bratislavy. Jedná sa skôr o rozširovanie klasických obytných území v obciach s dobrou dostupnosťou a občianskou vybavenosťou pri Trnave do 10 - 15 km. Stále populárnejšia je výstavba rodinných domov v Trnave a v jej okrajových zónach, ako mimo Trnavy.
Michal Frídel: V Trnave hlavne do najbližších dedín a obcí.
Peter Markovič: Nemyslím si, že by tu bol aktuálny trend sťahovať sa do satelitov. Ľudia budú stále migrovať. Máme klientov, čo sa vracajú do Trnavy, ale naopak je aj veľa klientov, čo hľadajú v okolitých obciach, keďže je tam výrazne nižšia kúpna cena.
Dušan Sivák: Určite tento trend pokračuje, avšak myslím si, že je to hlavne z dôvodu, že priamo v meste je nedostatočná ponuka voľných rodinných domov, hlavne novostavieb, o ktoré majú v Trnave ľudia záujem najviac. Tiež je tu minimum stavebných pozemkov, preto ľudia hľadajú v blízkom okolí. Samozrejme ďalším dôvodom sú aj výrazne nižšie ceny v satelitoch.

Máte aktuálne v ponuke vašej realitnej kancelárie nejakú „nezvyčajnú“ nehnuteľnosť?  

Michal Frídel: Máme v ponuke španielske nehnuteľnosti pri pobreží, kde vieme nielen nehnuteľnosť predať, ale v prípade záujmu poskytnúť kompletnú pomoc, asistenciu pre klienta.
Peter Markovič: Máme na predaj krásnu vináreň na východe Slovenska, kde sa aktuálne vyrába veľmi kvalitné víno Tokaj.
Dušan Sivák: V rámci Trnavy máme momentálne v ponuke najväčší projekt, bytový komplex MIKO, kde bude po dokončení až 400 bytov. Náš záber je však výrazne väčší ako len v Trnave, dá sa povedať, že predávame hlavne novostavby a developerské projekty od Bratislavy až po Piešťany.   
Richard Stanislavský: Je ich viac a ťažko vybrať len jednu. Máme napríklad novostavbu luxusnej vily s bazénom v Trnave a jedinečnú štýlovú vilu s bazénom na Zobore a nádherným výhľadom na Nitru. Taktiež by som rád spomenul zaujímavú historickú rodinnú vilu s krásnou veľkou záhradou v blízkom centre Trnavy, ktorá slúžila aj ako luxusný penzión.

Druhú časť rozhovorov nájdete tu.

Zdroj: Reality.skMagazín Reality

  

Drevené hotelové domčeky z očarujúceho čínskeho vidieka

 


NR SR schválila príspevky na úsporné rodinné domy

  • Zobraziť publikovaný inzerát