Vyhľadať nehnuteľnosti - reality
Realitné kancelárie
Súkromní inzerenti
NARKS
Poradne
Info

Detail článku

Dátum vloženia20.10.2017
Aktualizované20.10.2017

Pokračovanie rozhovoru s primátorom Košíc - V Košiciach to neustále „žije“


V Košiciach to neustále „žije“. Tomu musí zodpovedať aj infraštruktúra

V súčasnosti je v Košiciach rozostavaných niekoľko biznis centier a multifunkčných objektov. Tie dokončené vnášajú do mesta modernú, nápaditú architektúru, pôsobiacu v kontraste s historickými stavbami a blízkou mestskou pamiatkovou rezerváciou. Ako prezrádza v rozhovore primátor  mesta Richard Raši, v starých aj nových Košiciach, pulzuje rovnakým tempom a energiou život, a to je mimoriadne dôležité pre jeho budúcnosť.

Bytová výstavba

Kde leží potenciál vášho mesta z pohľadu bytovej výstavby? Kam chcete mesto smerovať a v ktorých lokalitách sa otvára zaujímavý priestor?
Primátor Košíc Richard RašiStačí si pozrieť špecializovaný portál Novostavby.sk s mimoriadne bohatou a pestrou ponukou developerských projektov v Košiciach. V našom meste sa stavajú bytové domy v centre mesta aj na jeho okraji, v pokojných i frekventovaných lokalitách, s cenovo menej či viac náročnými bytmi, s rôznymi architektonickými, urbanistickými a situačnými riešeniami obytných komplexov, samotných budov a bytov. Táto aktuálna ponuka je dôkazom toho, že potenciál nášho mesta z pohľadu bytovej výstavby obrovský a myslím, že z celoslovenského hľadiska aj nadštandardný. Vybrať si môže každý, kto sa chce usadiť natrvalo v Košiciach. Treba povedať, že tento trend čoraz bohatšej a pestrejšej ponuky novostavaných bytov neustáva, skôr naopak, naberá na obrátkach, a to ma veľmi teší.

Aký typ bývania by sa mal stavať vo vašom meste v ďalších rokoch? Budú to aj vežiaky, alebo skôr nižšie obytné a bytové domy?
Podľa informácií zo Štatistického úradu sa len počas vlaňajšieho roka začalo na území Košického kraja stavať 2 023 bytov, čo je o 608 viac ako rok predtým. Najlepšia je situácia práve v Košiciach a okolí. Koncom roka 2016 tu bolo rozostavaných vyše 2 500 bytov. Pri porovnaní s ďalšími dvomi najväčšími mestami na východnom Slovensku sú na tom Košice v bytovej výstavbe najlepšie, pretože v Prešove bol koncoročný počet rozostavaných bytov 417 a v Poprade 233. 

Trend naznačuje, že ľudia sa presúvajú do rodinných domov. V uplynulom roku bolo podľa Štatistického úradu SR Košickom kraji skolaudovaných 1 330 bytov, z toho v rodinných domoch vyše 870, čiže viac ako tri štvrtiny všetkých skolaudovaných bytov. Najviac bytov (415) bolo odovzdaných do užívania v okrese Košice  – okolie. Štatistiky ukazujú, že developeri najmä v Košiciach investujú skôr do väčších bytov. Prevažujú štvorizbové byty, tvoriace dve pätiny všetkých, pred trojizbovými a päť a viacizbovými. Takýto je teda trend na trhu s bytmi v Košiciach, ktorý je určujúci.

Ako je na tom vaše mesto z pohľadu občianskej vybavenosti či ďalších ponúkaných služieb pre obyvateľov mesta?
Od začiatku pôsobenia na pozícii primátora Košíc, teda od konca roka 2010, sa usilujem so svojimi spolupracovníkmi o to, aby mesto žilo naplno a ponúkalo svojim obyvateľom bohaté možnosti spoločenského, kultúrneho a športového vyžitia. Tomu musí samozrejme zodpovedať aj infraštruktúra. V tomto smere znamenal obrovský pokrok projekt Európskeho hlavného mesta kultúry 2013, vďaka ktorému sme preinvestovaním 60 miliónov eur vytvorili alebo zmodernizovali 20 kultúrnych projektov – napríklad najväčšie kultúrne centrum na Slovensku – Kasárne/Kulturpark, ktoré získalo niekoľko architektonických ocenení. Ďalej prvú halu umenia na Slovensku – Kunsthalle, projekt SPOTs – zrekonštruované bývalé výmenníky tepla, ktoré slúžia obyvateľom sídlisk ako komunitné kultúrne centrá a ďalšie. V tomto roku sme začali s prípravou staveniska pre výstavbu Košickej futbalovej arény a s prípravou výstavby Národného tenisové centra, vybudovali sme prvý ovál na inline korčuľovanie na Slovensku, workoutové ihriská, futbalové ihriská a atletické ovály.

Častým problémom miest býva parkovanie. Ako ho máte vyriešené vy?
V roku 2016 sme začali s implementáciou nového parkovacieho systému so spoplatnením v desiatich rezidentských lokalitách s cieľom umožniť v prvom rade rezidentom komfortne zaparkovať v mieste svojho bydliska a vyriešiť v prvej fáze v mestských častiach Staré mesto, Sever a Juh problém s parkovaním, ktorý obyvatelia Košíc vnímajú ako jeden z dvoch najvážnejších v našom meste. Zavádzanie nového parkovacieho systému však zneužili niektorí komunálni politici a politickí aktivisti, v dôsledku čoho ho sprevádzal nebývalý vandalizmus. Úpravou všeobecne záväzného nariadenia sme od začiatku roka 2017 systém modifikovali akceptovaním konštruktívnych a reálnych pripomienok obyvateľov, takže na niektorých uliciach miestni obyvatelia dokonca v júni tohto roka odmietli výstavbu nových parkovacích miest, pretože dokážu aj bez nich na svojej ulici pohodlne zaparkovať.

Čo vášmu mestu chýba, aby sa v ňom dobre bývalo rôznym generáciám a čo by ste radi, naopak, vyzdvihli? Kam budú smerovať ďalšie trendy bývania, na ktorých vám záleží...
Mladé rodiny očakávajú, že v Košiciach sa budú stavať aj štartovacie byty s nižším nájomným ako je štandardné. V našom meste podnikajú investori, ktorí ich stavajú. Nedávno bol takto zrekonštruovaný objekt na Považskej ulici, v ktorom investor vytvoril 98 malometrážnych štartovacích bytov a tie boli ihneď predané. Záleží nám na tom, aby v Košiciach pribúdali aj takéto byty na rozbeh pre mladé rodiny.

Komerčná i nekomerčná výstavba

Ako by ste zhodnotili komerčnú výstavbu vo vašom meste za posledné roky a aký mala prínos pre mesto?
V súčasnosti je v našom meste rozostavaných niekoľko biznis centier a multifunkčných objektov. Tie dokončené vnášajú do mesta modernú, nápaditú architektúru, pôsobiacu v kontraste s historickými stavbami a blízkou mestskou pamiatkovou rezerváciou, mimochodom najväčšou na Slovensku, zaujímavo a príťažlivo. Nedávno bolo rozšírené biznis centrum Cassovar, ktoré sa nachádza iba pár minút chôdze od Hlavnej ulice s krásnymi meštianskymi domami. Táto krátka vzdialenosť umožňuje pozerať sa - obrazne aj doslova povedané - pootočením hlavy z minulosti do budúcnosti. Pritom obidve tieto obdobia pri sebe harmonicky koexistujú. V starých aj nových Košiciach, ak to tak môžem povedať, pulzuje rovnakým tempom a energiou život mesta, a to je mimoriadne dôležité, vlastne rozhodujúce pre jeho budúcnosť.

Ktoré zaujímavé komerčné projekty prebiehajú vo vašom meste a pomôžu jej ďalšiemu rozvoju? Skúste nám niektoré vymenovať, ktoré sú zvlášť dôležité pre celý región...
V minulom roku bola dokončená rekonštrukcia a modernizácia budovy Železničnej stanice v Košiciach, ktorá je v súčasnosti považovaná za najkrajšiu na Slovensku. Osobitne chcem vyzdvihnúť tento projekt preto, že vynovený objekt získal nové veľkorysé priestory a riešenia, ktoré významne zvýšili úroveň poskytovaných služieb cestujúcim, dochádzajúcim do nášho mesta za prácou z celého kraja, ale aj návštevníkom mesta, ktorých tak víta v Košiciach dôstojný a moderný priestor. Reprezentuje dynamiku a moderné smerovanie ďalšieho rozvoja Košíc.


Foto: kancelária primátora mesta Košice   • Zobraziť publikovaný inzerát