Vyhľadať nehnuteľnosti - reality
Realitné kancelárie
Súkromní inzerenti
NARKS
Poradne
Info

Detail článku

Dátum vloženia3.10.2018
Aktualizované3.10.2018

Seriál rozhovorov - V Košiciach sú v kurze hlavne byty napriek vysokým cenám


Realitný trh v druhom najväčšom slovenskom meste žije intenzívnym životom. Ako v Košiciach pocítili obmedzenia Národnej banky Slovenska (NBS) a aké reality sa tešia najväčšiemu záujmu Košičanov, nám povedali odborníci s dlhoročnou praxou Ing. Jozef Tomčo, konateľ CASSOVIA REALITAS, Ing. Pavol Mačičák, majiteľ RE/MAX Aston, Peter Gondoľ, riaditeľ realitnej spoločnosti ADOMIS a Emília Reich, AA REALITY Košice.

Druhú časť rozhovorov s realitnými kanceláriami nájdete tu:

Rozhovory s RK Košice 

Ako hodnotíte situáciu na realitnom trhu v Košiciach?

Peter Gondoľ, ADOMIS: Situáciu na realitnom trhu v Košiciach vystihuje dnešný stav, ktorý bol doteraz charakterizovaný prevahou dopytu nad ponukou. Aj u nás došlo v posledných dvoch rokoch k nárastu cien nehnuteľností, a to predovšetkým cien bytov. Určite to spôsobila možnosť na strane kupujúcich financovať kúpu prostredníctvom úveru, ktorý bol relatívne prístupný za dobrých podmienok. Od 1. júla 2018 došlo k sprísneniu podmienok komerčných bánk, ktoré mierne znížili schopnosť kupujúcich zaplatiť kúpnu cenu. Aj v našej kancelárii vidieť, že veľmi vysoké ceny bytov sa realizujú čím ďalej, tým ťažšie. Predpokladám, že sme dosiahli pravdepodobne cenový vrchol pre byty, ktorý v nasledujúcich mesiacoch už bude iba stagnovať. V roku 2019 bude rozhodujúci postoj NBS k ďalšiemu sprísneniu hypotekárnych podmienok, ktorý dnešným dňom nevieme presne definovať.
Pavol Mačičák, RE/MAX Aston: Košický realitný trh je živý a vyžaduje si rýchle rozhodovanie záujemcov, ktorí vhodnú nehnuteľnosť práve našli. Osobne som sa však presvedčil, že zďaleka sa nemôže dynamikou rovnať s trhom v Bratislave a jej okolí.
Emília Reich, AA REALITY Košice: Byty v Košiciach sú veľmi drahé, zatiaľ sa ceny držia na vysokej úrovni.
Jozef Tomčo, CASSOVIA REALITAS: Od začiatku septembra záujem o kúpu nehnuteľností narastá, keďže sa počas leta mierne zastavil. Najväčší záujem je o 1-izbové byty, ktorých je stále nedostatok a o 3-izbové byty. Čo sa týka lokalít, najžiadanejšie je centrum mesta, širšie centrum Juh a Sever a sídlisko Terasa, kde sa ceny za m2 stále držia. Mierny pokles cien sme zaznamenali na sídliskách, ktoré sú vzdialenejšie od centra mesta. Momentálne pociťujeme veľký záujem o prenájom bytov, v najväčšej miere sú to zahraniční študenti. Čo sa týka novostavieb, tých je tiež nedostatok, nakoľko je väčšina skoro vypredaných.

Je u vás dostatok ponuky, prípadne čo v nej chýba? Sú vo vašom regióne developeri aktívni a stavajú nové projekty?

Pavol Mačičák: Dostatok nových projektov prináša pohyb aj na trhu starších nehnuteľností, trh je živý, ponuka sa mení. Stále platí, že kvalitné a cenovo dostupné nehnuteľnosti sa na trhu dlho neohrejú.
Jozef Tomčo: Momentálne máme v ponuke dostatočné množstvo nehnuteľností, ale sme pripravení aj na väčší počet nehnuteľností a ich úspešný predaj. Developeri sú v Košiciach aktívni a aj úspešní v predaji, nakoľko je väčšina projektov skoro vypredaná.
Peter Gondoľ: V ponuke jednoznačne chýbajú malé byty – garsónky a 1-izbové byty, ktoré sa okrem bývania kupujú aj na prenájom.
Emília Reich: Ponuky je dostatok, stále sa stavajú nové byty.

Košice mesto
Foto: Adobe Stock

Ako vnímate zavedenie nových pravidiel na získanie hypotekárnych úverov Národnej banky Slovenska od 1. júla 2018 – ako sa to odrazilo na správaní realitného trhu?

Jozef Tomčo: Nezaznamenali sme momentálne väčší počet klientov, ktorí by mali problém dostať hypotéku v takej výške, akú potrebujú.
Peter Gondoľ: Na správaní kupujúcich sa opatrenia NBS prejavili len v minimálnej miere. Naďalej sa vo veľkom čerpajú nové a nové hypotekárne úvery.
Pavol Mačičák: Cítime spomalenie nárastu cien nehnuteľností, už nerastú tak extrémne. Zdá sa, že je to zdravý vývoj, ktorý predchádza problémom a prepadom v budúcnosti.

Pokračuje v Košiciach trend sťahovania sa do satelitov na okraji mesta?

Emília Reich: Nie, ľudia kupujú aj staré byty na sídliskách, ale samozrejme aj nové.
Peter Gondoľ: Sťahovanie sa do satelitov je ovplyvnené bonitou kupujúceho. Pokiaľ je jeho bonita dostatočná na bývanie v meste Košice, určite sa rozhodne pre túto lokalitu.
Pavol Mačičák: V Košiciach a okolí nie je tento trend výrazný, ľudia z mesta odchádzajú, ale aj do neho z okolia prichádzajú. Obrovské satelity bez zázemia nie sú pre tento kraj zatiaľ typické.
Jozef Tomčo: Sťahovanie na okraj Košíc je väčšinou v prípade, ak sa klienti sťahujú do rodinného domu, ale vznik väčších satelitov zatiaľ nezaznamenávame.

Máte aktuálne v ponuke vašej realitnej kancelárie nejakú „nezvyčajnú“ nehnuteľnosť?  

Peter Gondoľ: V ponuke máme široké portfólio, od chát od 11 000 EUR na jednej strane až po rodinné domy v hodnote 700 000 EUR na strane druhej.  
Pavol Mačičák: Kaštielik v obci Hajnáčka, neďaleko od hradného brala, s viac ako hektárovým pozemkom a dvoma úžasnými hospodárskymi budovami. To všetko za cenu lepšieho dvojizbového bytu v  Košiciach.

Druhú časť rozhovorov s realitnými kanceláriami nájdete tu:

Zdroj: Reality.sk
Foto: Reality.sk, Adobe Stock
Magazín Reality

 

5 spisovateľských domov, v ktorých boli napísané top bestsellery

 

 

Realitný trh v Bratislave je plný extrémov

  • Zobraziť publikovaný inzerát