Vyhľadať nehnuteľnosti - reality
Realitné kancelárie
Súkromní inzerenti
NARKS
Poradne
Info

Detail článku

Dátum vloženia10.9.2018
Aktualizované10.9.2018

Top 10 mostov sveta


Mosty sú pre ľudstvo veľmi dôležité – prekonávajú prírodné prekážky, spájajú mnohé miesta, skracujú nám vzdialenosti a urýchľujú dopravu. Mnohé dosahujú neuveriteľné rozmery a zdokonaľujúcimi sa technológiami sa rebríček tých „naj“ každým rokom mení. Ktoré mosty patria na špičku dnes?

Pozri tiež: 10 neuveriteľných hotelov sveta , Top 10 hotelov na vode , Top 10 hotelov v horách

Skutočnosť, že pri mostoch je dôležitý nielen dizajn a konštrukčné riešenie, ale aj stabilita a bezpečnosť, nám nedávno pripomenula tragická havária Morandiho mosta v Janove. Prinášame vám výber mostov z celého sveta, ktoré spoľahlivo slúžia aj viac ako desaťročie a často sú umiestnené aj vo vulkanických oblastiach alebo na bažinatom povrchu. Väčšina najdlhších a najvyšších mostov sveta sa nachádza v Číne, medzi desiatku rekordov vo svojej kategórii sa však dostalo aj zopár iných krajín.

10. Caravan Bridge Izmir, Turecko

Najstarším mostom na svete, ktorý je ešte stále v prevádzke, je starobylý jednooblúkový most cez rieku Meles v Izmire. Pochádza z roku 850 pred našim letopočtom a nepretržite slúži svojmu účelu už viac ako 2800 rokov. Nachádza sa blízko rodiska starovekého gréckeho básnika Homéra, ktorý ho vo svojich dielach spomínal. Vyzerá to, že mosty sa dajú stavať aj na večné veky...

10 Caravan bridge Zdroj: BrainBerries.co
10 Caravan bridge Zdroj: BrainBerries.co

9. Eshima Ohashi, Japonsko

Na prvý pohľad vyzerá most Eshima Ohashi skôr ako strašidelná horská dráha, než ako dopravná tepna. Napriek tomu slúži bežnej doprave a je jedným z najdlhších mostov v Japonsku. Železobetónová stavba sa klenie cez jazero Nakaumi a spája mestá Sakaiminato a Macue. Autá musia pri nájazde prekonať strmé stúpanie 6,1 % na jednej strane a 5,1 % na strane opačnej. Bol dokončený v roku 2004. Ide o najväčší pevný skelet v Japonsku, tretí najväčší na svete a zdatne konkuruje architektonickým skvostom sveta presných výpočtov a dokonalých konštrukcií.

9 Eshima Ohashi Bridge Zdroj: Wikipedia
9 Eshima Ohashi Bridge Zdroj: Wikipedia

8. Ruský most, Vladivostok

Most, ktorý spája úseky Ruský ostrov a polostrov Muravjova – Amurského cez prieliv Východný Bospor je so svojim centrálnym rozpätím 1 104 metrov najdlhším zaveseným mostom na svete. Bol dokončený v roku 2012. Má druhý najvyšší stĺp po viadukte Millau a najdlhšie závesné laná, ktoré sú vybavené špeciálnymi ochrannými krytmi, aby boli odolné proti UV žiareniu a miestnym náročným klimatickým podmienkam, teda teplotnému rozsahu od -40 ° C do 40 ° C.

8 Russki Island Bridge Zdroj: Wikipedia
8 Russki Island Bridge Zdroj: Wikipedia

7. Yavuz Sultan Selim Bridge, Turecko

Tretí most Bosporu, ako bol pôvodne nazvaný, je určený pre železničnú i cestnú prepravu cez Bosporskú úžinu. S výškou konštrukčných pylónov 322 m je most druhým najvyšším mostom na svete a so šírkou 58,4 m tiež jedným z najširších závesných mostov na svete. Má celkovú dĺžku 2164 m s hlavným rozpätím 1 408 m, čo je deviaty najdlhší visutý mostík na svete. Je súčasťou plánovanej 260 km dlhej diaľnice Severnej Marmary. Navrhol ho švajčiarsky inžinier Jean-Françoise Klein a francúzsky stavebný inžinier Michel Virlogeux, tvorca viaduktu Millau. V prevádzke je od roku 2016.

7 Yavuz Sultan Selim Bridge Zdroj: Wikimedia
7 Yavuz Sultan Selim Bridge Zdroj: Wikimedia

6. Millau Viaduct, Francúzsko

Táto vznešená stavba v južnom Francúzsku je vyššia ako Eiffelova veža a podľa výšky najvyššej konštrukčnej veže 343 m od dna údolia Tarn pri Millau po špičku je z tohto pohľadu najvyšším mostom na svete. Výška jeho vozovky je 270 m a celková dĺžka 2,5 km. Stavbu si vyžiadalo preťaženie cestnej premávky v údolí, najmä v lete kvôli rekreačnej doprave na trase z Paríža do Španielska. Projekt navrhol anglický architekt lord Norman Foster a francúzsky stavebný inžinier Michel Virlogeux, bol otvorený v roku 2004 a je považovaný za jeden z najvýznamnejších inžinierskych úspechov všetkých čias. V roku 2006 získal ocenenie Outstanding Structure Award od Medzinárodnej asociácie pre mostné a stavebné inžinierstvo.

6 Millau Viaduct Zdroj: Norman Foster
6 Millau Viaduct Zdroj: Norman Foster

5. Baluarte Bridge, Mexiko

Medzi 10 najvyšších mostov sveta sa zaradil popri čínskych mostoch aj jeden mexický. Baluarte na diaľnici Durango - Mazatlán je s výškou 403 metrov nad údolím siedmym najvyšším mostom na svete a najvyšším mostom v Severnej a Južnej Amerike. Most má celkovú dĺžku 1 124 m a centrálne rozpätie lán 520 m. Je súčasťou novej cesty, ktorá spája atlantické a tichomorské pobrežie severného Mexika a nahradila nebezpečnú cestu cez hory, ktorá bola neslávne známa ako "Diablova chrbtica". Bol otvorený v roku 2013 a znižuje čas cesty medzi Durangom a Mazatlánom zo 6 na 2,5 hodiny.

5 Baluarte Bridge Zdroj: memim.com
5 Baluarte Bridge Zdroj: memim.com

4. Sidu River Bridge, Čína

Most nad riekou Sidu s výškou 496 m nameranou od dna rokliny najvyšším visutým mostom na svete, v celkovom svetovom rebríčku najvyšších mostov kraľoval od roku 2009, pokiaľ ho na druhé miesto neodsunul zavesený Duge Bridge. Most je súčasťou novej diaľnice G50 Huyu medzi Šanghajom a Chongqingom. Je dlhý 1 222 metrov, hlavné závesné laná sú vyrobené zo 127 paralelných drôtených prameňov zviazaných do šesťuholníkového tvaru, každé lano unesie takmer 192 tisíc kilonewtonov.

4 Sidu River Bridge Zdroj: Wikimedia
4 Sidu River Bridge Zdroj: Wikimedia

3. Duge Bridge, Čína

Duge Bridge je zavesený most nad riekou Beipan s výškou nad plavebnou hladinou 565 metrov, čo mu v roku 2016 vyslúžilo titul najvyšší most sveta. Je zavesený na dvoch podporných vežiach, ktoré tiež patria k najvyšším na svete, merajú 269 metrov. Jeho rozpätie je 1,34 km.  Skracuje cestu medzi mestom Xuanwei v provincii Yunnan a okresom Shuicheng v provincii Guizhou z viac ako štyroch hodín jazdy na približne jednu hodinu. 

3 Duge Bridge Zdroj: wall-street.ro
3 Duge Bridge Zdroj: wall-street.ro

2. Lake Pontchartrain Causeway, USA

Medzi desať najdlhších mostov sveta sa okrem čínskych dostal aj Lake Pontchartrain Causeway. Je zložený z dvoch paralelných mostov prechádzajúcich cez jazero Pontchartrain v južnej Louisiane v Spojených štátoch. Držal rekord najdlhšieho mosta sveta od roku 1969, kedy bol dokončený v dnešnej podobe. Podopiera ho 9 500 pilierov a so svojou dĺžkou 38,85 km je v zozname najdlhších mostov aj po 49 rokoch.

2 Lake Pontchartrain Causeway Zdroj: Wikimedia
2 Lake Pontchartrain Causeway Zdroj: Wikimedia

1. Danyang–Kunshan Grand Bridge, Čína

Danyang-Kunshan Grand Bridge je v súčasnosti najdlhším mostom na svete. Je zapísaný aj v Guinessovej knihe rekordov a prvenstvo si drží od roku 2011, kedy bol otvorený. Má dĺžku viac ako 164 kilometrov a na jeho stavbe pracovalo 10 000 ľudí. Križuje mnohé jazerá, kanály a rieky, prechádza severnými okrajmi zaľudnených miest, akými sú Danyang, Changzhou, Wuxi, Suzhou a Kunshan, medzi Šanghajom a Nanjing súbežne so železničnou traťou a 9-kilometrový úsek tohto mosta vedie cez otvorenú vodu.

1 Danyang Kunshan Grand Bridge Zdroj: alaraby.co.uk
1 Danyang Kunshan Grand Bridge Zdroj: alaraby.co.uk

Pozri tiež: 10 neuveriteľných hotelov sveta , Top 10 hotelov na vode , Top 10 hotelov v horách


Zdroj: Reality.sk, Wikipédia, Themeshnews.com, telegraph.co.ukMagazín Reality

 

5 spisovateľských domov, v ktorých boli napísané top bestsellery

 

 

Realitný trh v Bratislave je plný extrémov

  • Zobraziť publikovaný inzerát