Vyhľadať nehnuteľnosti - reality
Realitné kancelárie
Súkromní inzerenti
NARKS
Poradne
Info

Detail článku

Dátum vloženia16.5.2018
Aktualizované16.5.2018

Štartovacie domy pre mladých


V súčasnej priaznivej situácii na hypotekárnom trhu mnoho mladých rodín či párov uvažuje o rodinnom dome, ale obávajú sa, že im naň rozpočet nebude stačiť. Existujú však riešenia, ktoré dokáže financovať aj menší „štartovací balíček“.

Dom ponúka viac súkromia, priestoru a užší kontakt s exteriérom, mladé páry však väčšinou majú obmedzený rozpočet. Projektantské a stavebné formy však myslia aj na takýchto zákazníkov a ponúkajú nízkorozpočtové domy pre mladých, ktorých cena sa blíži k cene bytu. Ako minimalizovať náklady na vlastný dom? Predovšetkým si premyslieť, aký finančný obnos je k dispozícii a aké sú priority. Dôležité je vedieť, na čom sa šetriť oplatí a na čom nie.

Štartovacie domy pre mladých 
Foto: Adobe Stock

Veľkosť a tvar pozemku

O tom, že malý pozemok je lacnejší ako veľký, nikoho presviedčať nemusíme. Je však potrebné uvedomiť si aj to, že stavba na rovine si vyžaduje menej úprav ako na svahovitom teréne. Najlacnejšie vychádza stavba prízemného nepodpivničeného domu na rovinatom pozemku. Pri prízemnom dome sa robia len základy. Podpivničenie novostavbu predražuje, vyžaduje si totiž hydroizoláciu, prímurovku, uskladnenie a odvoz zeminy, strop nad suterénom i schodisko. To všetko sú výdavky navyše. Ak sa vám predsa len pritrafí svahovitý terén, stojí za úvahu, či vybudovať čiastočný suterén, alebo riešiť zložitejšie základy. O rozlohe pozemku by ste mali mať tiež predstavu. Štvorčlennej rodine môže stačiť domček so štyrmi miestnosťami s celkovou obytnou plochou 55 až 70 m2, celková úžitková plocha, ktorá zahŕňa doplnkové priestory obvykle dosahuje 85 až 100 m2. Celý pozemok by nemal prekročiť hranicu 4 árov, čiže 400 m2.

Výber projektu

Katalógy projektov rodinných domov sú určené pre ľudí, ktorí by chceli stavať, majú našetrené nejaké peniaze, ale nemajú predstavu, ako by mal dom vyzerať. Sú vhodné aj pre začínajúce rodiny, keďže oproti individuálnemu je katalógový projekt lacnejší. Za individuálny projekt sa platí približne päť až osem percent z predpokladaných nákladov stavby. Realizačné katalógové projekty na domy s úžitkovou plochou do 120 m2 sa pohybujú od 1 300 do 1 700 eur. Upraviť katalógový projekt nie je problém, no každá zmena a zásah do projektu vyvoláva ďalšie reakcie na ostatné profesie. Súčasťou projektu rodinného domu na stavebné povolenie sú architektúra, statika, ústredné vykurovanie, zdravotechnika, požiarna ochrana a elektroinštalácie a zmena projektu môže zasiahnuť do jednotlivých zložiek projektovej dokumentácie. Ideálne je teda nemeniť projekt vôbec, alebo chcieť len také zmeny, ktoré sa dajú riešiť bez zásahu do projektu priamo na stavbe, len so súhlasom autora projektu.

Čas sú peniaze

Významnou položkou na rozpočte stavby domu je aj práca stavbárov. Na týchto nákladoch sa dá ušetriť, ak dokážete zabezpečiť časť prác svojpomocne. Závisí to však, samozrejme, od možností a schopností budúceho majiteľa alebo jeho rodinných príslušníkov či priateľov. Ďalšou možnosťou je voľba montovaného domu. Samotný projekt a materiál na stavbu nevychádzajú lacnejšie ako pri štandardnom murovanom, výrazne sa však skráti čas stavby, čo znižuje náklady na prenájom lešenia a zariadení. Montované drevostavby je tiež možné stavať i v období mimo stavebnej sezóny, keď teploty neklesnú dlhodobo pod 5°C.

Vhodné materiály

Väčšina hotových projektov rieši voľbu materiálov všeobecne, obvykle odporučením. V snahe čo najviac ušetriť investor volí najlacnejšie dostupné stavebné materiály. Cena je však paradoxne len jedným z kritérií, pretože o výhodnosti alebo nevýhodnosti každého materiálu nerozhoduje len jeho cena, ale aj  dopravné náklady, množstvo spojovacieho materiálu, cena lešenia či montážne náklady.  Percentá z ceny materiálu možno tiež ušetriť nákupom priamo u predajcov, pri osobnej komunikácii je možné využiť rôzne akcie a zľavy, často až 50 % z pôvodnej ceny. Stavba na kľúč je dostupná v cene od 35 000 do 120 000 eur, podľa veľkosti a zložitosti projektu.

Modulové domy - príprava na budúcnosť

Pre mladé rodiny sú vhodnou voľbou drevostavby modulového typu. Projekt vychádza zo základného plnohodnotného modulu 2 + kk, čiže dve miestnosti s kuchynským kútom a sociálnym zariadením s podlahovou plochou 65 až 70 m2. V rámci drevostavby je podľa požiadaviek zákazníka zakomponovaná príprava na neskoršie rozšírenie obytného priestoru. Jednoducho, rýchlo a bez mokrých procesov môže dom narásť za niekoľko dní až na trojnásobok úžitkovej plochy. Moduly sa dajú usporiadať do pozície I, L, U alebo T a je na ne možné položiť sedlovú i pultovú strechu.

Na čom sa šetriť neoplatí

Aj keď by ste radi na stavbe domu ušetrili, určite by to nemalo byť na zabudovaných materiáloch, akými  sú napríklad izolácie, vykurovanie alebo vodovodné, kanalizačné a elektroinštalačné rozvody. Ich opravy sú výrazne nákladnejšie než vyššia investícia do kvality už pri výstavbe. Šetriť netreba ani na vonkajších výplniach konštrukčných otvorov, čiže oknách a dverách. Každý rodinný dom má dosť veľa presklenných plôch, cez ktoré môžu byť najväčšie úniky tepla.

Zdroj: Reality.skMagazín Reality

Top 10 mostov sveta

Top 10 mostov sveta

Tlač 3D domov

Domy vyrobené 3D tlačou môžu byť lacnejšie

  • Zobraziť publikovaný inzerát