Vyhľadať nehnuteľnosti - reality
Realitné kancelárie
Súkromní inzerenti
NARKS
Poradne
Info

Detail článku

Dátum vloženia7.11.2014
Aktualizované7.11.2014

Reality: Stará elektroinštalácia predstavuje riziko požiaru aj zásahu elektrickým prúdom


elektro RoyalVyšší životný štýl, viac spotrebičov a elektrických pomocníkov - to všetko zaťažuje elektroinštalácie v našich obydliach, a to aj napriek súčasnému trendu znižovania spotreby energií. V novom dome by už mali byť dimenzované na dnešné nároky, inak je to však prípade starších domov a chát, kde elektrické rozvody boli zvyčajne plánované na podstatne nižšiu záťaž. Iskriace zásuvky môžu byť posledným volaním po náprave, no niekedy môže byť už neskoro.

Kedysi býval televízor v domácnosti len v jednej miestnosti, dnes ich býva viac, pribúdajú rôzne ďalšie kuchynské a domáce elektrospotrebiče, spotrebná elektronika a tak ďalej. Kedysi stačil v byte jeden svetelný a jeden zásuvkový okruh, to však už dnes dávno neplatí.

Zrátali ste si niekedy všetky elektrospotrebiče vo svojej v domácnosti? Sporák, mikrovlnka, umývačka riadu, chladnička, mraznička, mixér, odšťavovač, k tomu množstvo zástrčiek a niekoľko druhov osvetlenia. I keď rekonštrukcia elektrorozvodov nie je lacná záležitosť, oplatí sa do nej investovať. Priamo ohroziť môže nielen kvalitu nášho bývania, ale aj naše zdravie či dokonca život. Spravidla platí, že elektroinštalácia strašia ako tridsať rokov už nemusí vyhovovať dnešným kritériám.

Problémom elektroinštalácií spred roka 1990 sú aj menej kvalitné materiály. Preto v starších bytoch sú menej kvalitné hliníkové vodiče, elektroinštalačné škatule a rúrky z PVC. To sú však len očividné nedostatky, negatív a spôsobov šetrenia na nesprávnom mieste býva v celej inštalácii podstatne viac. Iba málokto vykonáva potrebné pravidelné revízie elektrorozvodov s hliníkovými vodičmi, čím sa zvyšuje riziko zásahu elektrickým prúdom aj vzniku požiaru.

Najlepšie v rámci rekonštrukcie bytu

Výmenu elektrorozvodov je najvhodnejšie robiť v rámci celkovej rekonštrukcie bytu. Ak však nemienime celý byt rekonštruovať, no vieme, že elektrické rozvody už nie sú dostatočné a bezpečné, dá sa oprava elektroinštalácie, napríklad výmena za dnes používanú medenú realizovať aj samostatne, prípadne len v jednotlivých miestnostiach. Samozrejme, výmena elektroinštalácie len v jednej izbe nebude mať taký efekt ako pri riešení celého obytného priestoru, lebo rovnaký problém sa môže čoskoro objaviť v ostatných miestnostiach.

Finančná stránka a náročnosť

elektrorozvodyRekonštrukcia elektroinštalácie nie je záležitosť, na ktorej je vhodné šetriť. Ide o komplikovanú, zväčša aj prašnú a hlučnú prácu, ktorá si vyžaduje manuálnu zručnosť a prax. Pred jej začatím sa oplatí urobiť si prehľad všetkých spotrebičov a čo najpodrobnejší prehľad plánovaného umiestnenia osvetlenia, vypínačov a zásuviek v každej miestnosti. Na základe toho je dôležité plánovať výkon siete. V niektorých prípadoch, napríklad pri rodinnom dome, ak máte záujem o zapojenie trojfázového prúdu, bude potrebné navštíviť aj distribútora elektriny.

Prvou etapou samotnej  rekonštrukcie je aj odstránenie starých rozvodov v stenách, v stropoch, prípadne pod podlahou. Treba myslieť na to, že nie každá elektroinštalácia bola robená v súlade s predpismi a príkladne, preto sa môže ľahko stať, že cena tejto etapy sa môže zvýšiť. Samozrejmé, najvýhodnejšie je, ak sa nové vedenie dá viesť starými rozvodmi bez potreby vysekávať v múroch nové.

Táto robota patrí profesionálom

Oplatí sa dať stav elektroinštalácie objektívne zhodnotiť profesionálovi, ktorý zároveň navrhne možnosti riešenia. Nezabúdajme, že overenie novej elektroinštalácie musí vykonať iba certifikovaný elektrikár. Na najčastejšie otázky a problémy spojené s výmenou elektroinštalácie sme sa opýtali Petra Chudého zo spoločnosti Renovum, spol. s r.o.:

Ako zistíme, že už je najvyšší čas meniť alebo rekonštruovať elektrické rozvody?

Rekonštrukcia alebo výmena elektrických rozvodov sa vykonáva z dôvodu nedostatočne dimenzovaných elektrických obvodov, ktoré nespĺňajú požiadavky platných noriem a predpisov. Vymieňajú sa väčšinou staré hliníkové káble, ktoré neboli stavané na výkonné spotrebiče používané v dnešnej dobe v domácnosti .Súčasťou výmeny sú aj istiace prvky ističe a prúdové chrániče.

Na čo sa treba pripraviť pri rekonštrukcii elektrických rozvodov konkrétne v panelákovom byte? V prípade, že sa mení rozvod v celom byte, treba byt na pár dní vysťahovať?

Vo väčšine domácností hliníkové rozvody už nefungujú alebo funguje len niekoľko zásuviek, a tak sa často napájanie rieši rôznymi predlžovačkami. Rekonštrukcia elektrických rozvodov sa najlepšie realizuje vtedy, ak je byt prázdny. Ak to nie je možné, dá sa to urobiť na etapy, čo umožňuje byt počas rekonštrukcie elektrických rozvodov obývať.

Všetci sa obávame niektorých hlučných a prašných prác, ako je vysekávanie do stien. Neexistuje šetrnejšie riešenie?

Elektrické káble sa osádzajú do vyrezaných drážok, ktoré sa väčšinou vysekávajú do panela alebo tehly búracím kladivom. Žiaľ, celý tento proces je veľmi prašný a veľmi hlučný.

Podľa čoho sa treba rozhodnúť, či stačí len čiastočná rekonštrukcia alebo je potrebná celková?

Čiastočná rekonštrukcia elektrických rozvodov sa vykonáva väčšinou z dôvodu obývania bytu alebo prerušenia jednotlivých obvodov. Najčastejšie sa elektroinštalácia vymieňa pri rekonštrukcií kúpeľne alebo kuchyne, nakoľko dochádza k odstráneniu starých rozvodov alebo k dispozičnej zmene spotrebičov. Najviac namáhané sú zásuvky práve v kuchyni, preto sa to rieši viacerými obvodmi, aby nedochádzalo k ich preťaženiu.

Ak si chceme vymeniť starý plynový sporák za elektrickú varnú dosku, sú potrebné úpravy elektroinštalácie?

Dosť často sa vymieňa plynová varná doska za elektrickú, a tá si vyžaduje trojfázový prívod.

Aký je rozdiel medzi medenými a hliníkovými vodičmi?

Všetky nové elektrické rozvody sú už väčšinou medené, hliníkové rozvody sa dnes dávajú výnimočne.

Ako a prečo vzniká známe iskrenie zásuviek?

Zásuvky ,v ktorých sa nachádzajú hliníkové káble, môžu pri veľkej záťaži iskriť, alebo sa prepália, a tým sa preruší prívod.

Ako dlho zvyčajne trvá výmena elektrorozvodov?

Kompletná výmena elektroinštalácie v trojizbovom byte trvá približne tri dni. Všetky vysekané drážky sú zapucované a sú osadené zásuvky a vypínače.

Na čo si dávať pozor pri rekonštrukcii elektroinštalácie a výbere odbornej spoločnosti, ktorá by to mala robiť?

Samozrejme, aj pri výmene elektroinštalácie si treba vybrať firmu, ktorá ovláda normy, má skúsenosti s takýmito prácami, aby nedošlo k zbytočnému rozbitiu stien, alebo k narušeniu statiky stien hlavne pri tehlových stavbách. Ku každej zmene v elektroinštalácii si treba vyžiadať revíznu správu.

Sabína Zavarská

Foto: Renovum, spol. s r.o.

(Z časopisu RealitySK číslo 2014.06, pozri online archív)

Byty na predaj / Byty na prenájom / Reality Bratislava / Prenájom Bratislava / Novostavby Bratislava
Byty na predaj Bratislava / Byty na prenájom Bratislava / Byty na predaj Košice / Reality Banská Bystrica
Reality Martin / Reality Nitra / Reality Žilina / Reality Trnava / Reality Trenčín / Reality Prešov / Reality Košice

Pozemky na predaj / Chaty na predaj / Predaj RD / Realitné kancelárie / Právna poradňa reality
Vyhľadávanie na mape reality / Súkromná inzercia nehnuteľnosti / Stavebné pozemky na predajMagazín Reality

Životná úroveň Slovákov sa zvyšuje, máme však slabú finančnú disciplínu

Životná úroveň Slovákov sa zvyšuje, máme však slabú finančnú disciplínu

Flexi living projekt

Hľadáte nový začiatok pre vašu rodinu? Doprajte si exkluzívne a dostupné bývanie.

  • Zobraziť publikovaný inzerát