Vyhľadať nehnuteľnosti - reality
Realitné kancelárie
Súkromní inzerenti
NARKS
Poradne
Info

Detail článku

Dátum vloženia6.7.2018
Aktualizované6.7.2018

Slovensko je dôveryhodným subjektom na investovanie


Situácia na Slovensku je po desiatich rokoch od schválenia prijatia eura veľmi stabilná a všetci vnímame prílev nových investícií a s ním aj nového developmentu. Uviedol to Anton Jasenovec, vedúci tímu priemyselných nehnuteľností na Slovensku z realitno-poradenskej spoločnosti Cushman & Wakefield, k 10. výročiu schválenia vstupu SR do eurozóny Radou Európskej únie.

Slovensko je v súčasnosti pevnou súčasťou eurozóny a dôveryhodným subjektom pre rozvoj a investovanie v rámci Európy. "Stabilita meny je okrem iných faktorov jednou zo základných podmienok a rizík pre vstup nových investorov," konštatoval Anton Jasenovec. Za pozitívny impulz považuje napríklad garanciu proti bankrotu zo strany ostatných štátov eurozóny.

O ekonomickej situácii vo svete, keď SR zaviedla euro povedal, že sa to stalo počas vypuknutia finančnej a následne aj hospodárskej krízy. Od 1. januára 2009 bolo euro dočasne v duálnom obehu so slovenskou korunou. "Zavedením eura sa eliminovali transakčné náklady a kurzové riziká. Výrazne sa zmenila nezamestnanosť, keď v čase krízy bola krivka nárastu pomerne agresívna a medziročný nárast predstavoval skok z 8,3 % na konci roku 2008 na 14,3 % v roku 2009. Tento nárast však nebol priamo spôsobený zavedením eura," konštatoval.

Negatívnym vplyvom bolo podľa neho to, že sa Slovensko podieľalo na balíku záchranných opatrení, ktoré na základe schválenia Európskeho stabilizačného mechanizmu boli pre členov eurozóny povinnosťou. Oslabenie hospodárstva vplyvom hospodárskej krízy malo dosah aj na aktivity developerov a investorov, vedúcich k ich útlmu, avšak nie k stagnácii, dodal Jasenovec.

Zdroj: TASR, Stavebné novinyMagazín Reality

Stavebníctvo a klimatické zmeny

Stavebníctvo a klimatické zmeny

rozhovory s realitnými kanceláriami v ŽIline

V Žiline sa čaká na dokončenie nových bytov

  • Zobraziť publikovaný inzerát