Vyhľadať nehnuteľnosti - reality
Realitné kancelárie
Súkromní inzerenti
NARKS
Poradne
Info

Detail článku

Dátum vloženia7.2.2019
Aktualizované7.2.2019

Trenčania uprednostňujú nehnuteľnosti, kde sa môžu hneď nasťahovať


Podobne ako na celom Slovensku, aj v trenčianskom kraji je najväčší dopyt po menších bytoch. Ako stúpa záujem o pozemky či investičné nehnuteľnosti, nám povedali odborníci Radovan Pavlík, konateľ RADO Reality, Jozef Barborák, konateľ LAUGAR REALITY Plus, Juraj Bartanus, konateľ BartanusReality a Tomáš Krúpa, konateľ K&B Partners.

Prvú časť rozhovoru nájdete tu.

Zdroj: Reality.sk

Keď sa ľudia rozhodujú pre spoluprácu s realitnou kanceláriou, na čo by sa mali zamerať?

Jozef Barborák, LAUGAR REALITY Plus: Ľudia by sa mali zamerať na hľadanie poskytnutia komplexných služieb a informácií, ktoré sa inde nedozvedia. 

Juraj Bartanus, BartanusReality: Hlavne na spoľahlivosť. Mali by sledovať recenzie a overiť si, či realitná kancelária ponúka kompletný servis, ako dlho je na trhu, či je členom nejakej únie združujúcej realitné kancelárie (SORA alebo NARKS). Ďalej pre klienta je dôležité,  či sa cena dodatočne nenavyšuje o sprostredkovateľskú províziu, či  prezentácia nehnuteľnosti je na profesionálnej úrovni (fotografie,  videá, virtuálne prehliadky), či uverejňovanie ponúk má dostatočný rozsah. V neposlednom rade je dôležité, aby realitná kancelária mala obhliadky nehnuteľností podchytené aj z administratívneho hľadiska, aby so záujemcami o obhliadku spísala záznam a tým mala dostatočne podchytené, koho dovedú do nehnuteľnosti, aby sa zabránilo možným rizikám spojených napr. s krádežami. 

Tomáš Krúpa, K&B Partners: Podľa môjho názoru najmä osoba makléra je veľmi dôležitá. Dobrú kanceláriu robia hlavne kvalitní ľudia, tak ako každú kvalitnú firmu. Samozrejme, ďalšie atribúty, podľa ktorých by sa mal klient rozhodovať sú členstvo v NARKS, história spoločnosti, referencie a či má kancelária poistenie zodpovednosti za škody. Naša realitná spoločnosť vznikla v roku 2006, čím sa zaraďuje k najdlhšie pôsobiacim kanceláriám v regióne. Taktiež spĺňame všetky ostatné uvedené veci, sme riadnym členom NARKS a máme poistenie zodpovednosti.

Radovan Pavlík, RADO Reality: Určite by si mali zistiť čo najviac informácií o samotnej realitnej kancelárii, buď prostredníctvom ich webovej stránky, prípadne si vyhľadať referencie vo svojom okolí, u blízkych, známych alebo na internete. Tiež by sa mali pozrieť, ako sú prezentované nehnuteľnosti, ktoré už realitná kancelária má v ponuke, či využíva profesionálneho fotografa alebo nové technológie, akou je napríklad virtuálna prehliadka nehnuteľnosti.

Čo zabezpečujete pre svojich klientov, aké služby môže klient od vás očakávať?

Juraj Bartanus: Zabezpečujeme obhliadky nehnuteľností s následným zaradením do ponuky, inzerciu, ponuku nehnuteľnosti na mnohých internetových portáloch, v regionálnej tlači, sociálnych sieťach, prezentáciu nehnuteľnosti na profesionálnej úrovni, fotografovanie, videá. Umožňujeme tiež 3D virtuálne prehliadky, kde klient si môže prezrieť nehnuteľnosť z pohodlia domova s možnosťou  vstupovať do miestností presne v dispozícii aká je v realite, naviac ponúkame možnosť pre záujemcu o nehnuteľnosť navštíviť našu realitnú kanceláriu, kde mu poskytneme virtuálne okuliare a môže sa po nehnuteľnosti pohybovať, čím získa o nej dokonalú predstavu a napomôže pri rozhodovaní, čím sa vylúčia, resp. výrazne obmedzia „zbytočné" obhliadky na nehnuteľnostiach.  Tiež ponúkame vypracovanie kúpno-predajnej zmluvy, prípadne nájomnej zmluvy, návrhu na vklad do katastra, zabezpečenie znaleckého posudku. Samozrejmosťou je komplexný právny servis a poradenstvo, aj zabezpečujeme vybavenie financovania nehnuteľnosti. Zabezpečíme aj sťahovacie auto na dobu 5 hodín aj so šoférom a kompletný servis pre prehlásenie všetkých energií, aj prehlásenie u správcu bytového domu a podávame za klientov priznanie k dani z nehnuteľností.

Tomáš Krúpa: Naša spoločnosť zabezpečuje kompletné služby súvisiace s predajom, kúpou a prenájmom všetkých druhov nehnuteľností. Vďaka dlhoročným skúsenostiam máme výborné poznatky trhu, ako aj odborné znalosti. Vieme reagovať na všetky požiadavky klienta, sme prozákaznícky orientovaní, pracujeme rýchlo a kvalitne.

Radovan Pavlík: Chceme, aby mali predávajúci a kupujúci čo najmenej starostí v priebehu predaja alebo už pri samotnej transakcii. Napríklad zbytočné obhliadky a takzvaných „realitných turistov“ vieme eliminovať prostredníctvom virtuálnej prehliadky, kedy sa každý kupujúci dokáže poprechádzať po nehnuteľnosti cez počítač alebo smartfón z pohodlia domova. Týmto spôsobom kupujúci zistia ešte pred samotnou obhliadkou, či je pre nich nehnuteľnosť vhodná alebo nie.  

Jozef Barborák: Zabezpečujeme kúpu, predaj a prenájom nehnuteľností, sprostredkovanie úverov, vysporiadanie i ohodnocovanie nehnuteľností.

 

Zdroj: Adobe Stock

Ako sa v priebehu rokov zmenili požiadavky vašich klientov? Aké nehnuteľnosti vyhľadávajú vaši klienti najčastejšie?

Tomáš Krúpa: Stále sú to najmä byty, ktoré ľudia hľadajú, ale oproti minulosti sa zvýšil podiel záujemcov o kúpu domov a najmä pozemkov. Čoraz viac máme klientov, ktorí hľadajú investičné nehnuteľnosti so zaujímavou dobou návratnosti investície.

Radovan Pavlík: Cítime, že doba sa neuveriteľne zrýchlila a súčasná generácia nemá čas a chuť riešiť rekonštrukcie a zariaďovanie svojej domácnosti. Preto väčšina ľudí hľadá skôr niečo, do čoho sa môžu ihneď nasťahovať, bez nutnosti väčších rekonštrukcií. A pokiaľ predávajúci má naozaj cit pre dizajn, predaj sa realizuje veľmi rýchlo a za vyššiu cenu.  

Jozef Barborák: Požiadavky klientov sa ani veľmi nezmenili, sú však náročnejší, a tak trocha prešpekulovaní.

Juraj Bartanus: Najčastejšie je záujem o 1- a 2-izbové byty a klienti sa často zameriavajú na novostavby, prípadne byty ktoré prešli kompletnou rekonštrukciou a sú kompletne vybavené na bývanie, keďže ľudia sú pohodlní,  leniví vykonávať akékoľvek stavebné úpravy. 

Aké sú najčastejšie chyby pri predaji/kúpe nehnuteľnosti, ktorých sa ľudia dopúšťajú?

Radovan Pavlík: Jednou z najčastejších chýb, s ktorou sa stretávame, je nastavenie nesprávnej ceny – buď príliš vysokej, alebo zbytočne nízkej.  Druhou častou chybou je nesprávna prezentácia nehnuteľnosti. Ako sa vraví, prvý dojem druhý krát neurobíš! A to platí aj pri nehnuteľnostiach. Ak si niekto myslí, že prvý dojem sa vytvára pri samotnej obhliadke, tak je na omyle. Prvý dojem vzniká už pri prezeraní si nehnuteľnosti na internete a s týmto dojmom už kupujúci prichádza na obhliadku. My ho vytvárame tak, že si na nehnuteľnosť objednáme profesionálneho fotografa alebo vytvoríme virtuálnu prehliadku. Avšak nie je to len o fotografovi. Dôležité je, aby na fotografiách bolo čo najmenej zbytočných osobných vecí, čiže žiadne magnetky na chladničke, prípadne dovolenkové sošky na každej poličke...

Jozef Barborák: Neoveria si všetky potrebné informácie a podľa mňa nie vždy zvažujú všetky dôsledky.

Juraj Bartanus: Najčastejšou chybou ľudí je to, že si zmluvy vypracovávajú sami, vtedy dochádza k rôznym chybám, nesprávnym alebo nemožným prevodom. Ďalšou vecou, ktorú vnímam ako chybu je tá, že ľudia predávajú nehnuteľnosti prostredníctvom viacerých realitných kancelárií, tým pádom sa žiadna predaju nevenuje naplno, navyše každá uvádza inú cenu predaja, iné parametre a informácie o nehnuteľnosti, tým nastáva množstvo problémov, či už pre niektorú z realitných kancelárií, či pre predávajúceho, ale hlavne je záujemca o kúpu zmätený a často dezinformovaný.

Tomáš Krúpa: O konkrétnych chybách ťažko hovoriť. Našich klientov prevedieme od úvodného stretnutia celým procesom predaja až po jeho úspešné ukončenie. Stanú sa z nás partneri, ktorí majú rovnaký cieľ. Odovzdáme im naše skúsenosti, preto eliminujeme všetky chyby, ktorých by sa mohli dopustiť, ak by sa rozhodli riešiť predaj či prenájom svojej nehnuteľnosti sami, prípadne s nevhodným a neskúseným partnerom.

Čo všetko by mal mať človek ujasnené predtým, ako sa rozhodne pre kúpu nehnuteľnosti?

Jozef Barborák: Je toho veľa, samozrejme asi najviac záleží na tom, či na to klient má a či dokáže splácať uver aj náklady spojené s nadobudnutou nehnuteľnosťou.

Juraj Bartanus: V prvom rade by si mal ujasniť financovanie, v prípade že nemá dostatok vlastných prostriedkov, či mu vychádza úver, alebo či nie sú nejaké prekážky v tom, aby mu banka úver poskytla.

Tomáš Krúpa: Ideálne treba vyhodnotiť svoje finančné možnosti, potom o aký typ nehnuteľnosti má záujem. Ak hľadá byt alebo dom, následne počet izieb a úžitkovú rozlohu. A potom už staré známe: „lokalitu, lokalitu, lokalitu“...    

Radovan Pavlík: Najdôležitejšia vec je zrejme stanovenie si rozpočtu. Vedieť, s akými financiami rátať pri kúpe nehnuteľnosti je alfou-omegou. Čiže prvým krokom je zistiť, akú hypotéku si môžem dovoliť. Od jej výšky sa následne odvíja, či si môžem dovoliť dom, alebo zostanem radšej pri byte. Všetko ostatné je len vec vkusu a preferencií.  

Zdroj: Reality.sk

Magazín Reality

 

Mýty a fakty o trvalom pobyte v prenajatom byte

 

 

  • Zobraziť publikovaný inzerát