Vyhľadať nehnuteľnosti - reality
Realitné kancelárie
Súkromní inzerenti
NARKS
Poradne
Info

Detail článku

Dátum vloženia6.10.2017
Aktualizované6.10.2017

Rok 2017 bude zrejme v znamení rekordného objemu investičných transakcií


Podľa prieskumu medzinárodnej konzultačnej spoločnosti Colliers International zaznamená slovenský trh s komerčnými nehnuteľnosťami v tomto roku rekordnú investičnú aktivitu. Prieskum prináša prehľad vývoja trhu s administratívnymi, priemyselnými a maloobchodnými priestormi v prvom polroku 2017.

Po roku 2016, ktorý bol rekordným z hľadiska objemu investícií, sa počet uzatvorených transakcií v prvom polroku 2017 znížil. Napriek tomu odborníci odhadujú, že celkový objem investičných transakcií bude na konci roka omnoho vyšší ako dlhodobý priemer, ktorý sa v rokoch 2009 až 2015 pohyboval na priemernej ročnej úrovni 290 miliónov eur. Tento vývoj sa predpokladá na základe očakávaného počtu transakcií v závere roka, priaznivých makroekonomických podmienok a dostupnosti kvalitných nehnuteľností za konkurenčné ceny.

V roku 2017 prebehla väčšina investičných transakcií v sektore priemyselných a logistických budov, nasledoval sektor kancelárskych budov. Najvýznamnejšia investičná transakcia v 1. štvrťroku 2017 zahŕňala predaj logistického parku Lozorno s celkovou výmerou 118 000 m². Transakcia sa uskutočnila medzi developerom CPI a inštitucionálnym investorom White Star, vďaka čomu si spoločnosť zvýšila svoj trhový podiel na slovenskom trhu s priemyselnými nehnuteľnosťami v štandarde A na 6 %.

Celkový objem investícií v sektore komerčných nehnuteľností (milión eur)

Celkový objem inve
Trh s administratívnymi priestormi

V prvej polovici roka 2017 došlo k významnému rozšíreniu ponuky kancelárskych priestorov na prenájom o približne 69 000 m2. Stalo sa tak v dôsledku dokončenia prvej fázy projektu Blumental, blokov B, CA projektu Zuckermandel, budovy UNIQ na Staromestskej ulici a Panorama Business Center II. V dôsledku toho klesla neobsadenosť administratívnych priestorov v prvom polroku 2017 na 6,77 %.

Celková plocha moderných kancelárskych priestorov v Bratislave presiahla 1,7 milióna štvorcových metrov. V druhej polovici roka 2017 sa očakáva dokončenie ďalších 40 000 m², pričom celkový počet kancelárskych priestorov vo výstavbe je v súčasnosti okolo 234 000 m².

Väčšinu celkového objemu transakcií v tomto segmente tvorili predprenájmy. Z hľadiska odvetví sú hlavnými hráčmi na trhu s kancelárskymi priestormi v Bratislave profesionálne služby, po ktorých nasleduje IT, farmaceutický a zdravotnícky sektor.

Objem nových transakcií/nové projekty na trhu (v tisícoch m²)

Objem nových transakcií 2017 m2 

Trh s logistickými a priemyselnými nehnuteľnosťami

Vývoj v segmente priemyselných a logistických nehnuteľností je pozitívny. Väčšina existujúcich priemyselných a logistických priestorov je naďalej sústredená v Bratislave a v západnej časti krajiny. V budúcnosti sa plánujú aj projekty vo východnej časti krajiny. Špekulatívna výstavba je typická v regiónoch Senec, Nové Mesto nad Váhom a Žilina.

Trh zostáva naďalej priaznivý pre nájomcov. Konkurenčná súťaž tlačí ceny prenájmov nadol, a to aj pri nízkej miere neobsadenosti, ktorá sa hýbe na úrovni 2,2 %.

Miera neobsadenosti priemyselných priestorov (%)

Miera neobsadenosti priemyselných priestorov 

Trh s maloobchodnými priestormi

Trh s maloobchodnými priestormi patrí naďalej medzi najatraktívnejšie segmenty. Dopyt po maloobchodných nehnuteľnostiach je hnaný rastom HDP, znížením nezamestnanosti a zvýšením reálnych miezd.
V prvej polovici roku 2017 bola celková plocha maloobchodných priestorov na Slovensku približne 1,66 milióna m2. Tradičné nákupné centrá tvorili 71 % z tohto objemu a 29 % predstavovali špecializované nákupné centrá (retailové parky a big box retail). V aktívnej výstavbe je viac ako 180 000 m² maloobchodnej plochy, ktorá v blízkom období zabezpečí ďalší nárast počtu moderných nákupných centier. Bratislava je z hľadiska počtu maloobchodných plôch najviac saturovaná, dokonca viac ako je priemer vo veľkých európskych mestách. Napriek tomu v hlavnom meste pribudnú v nasledujúcich rokoch ďalšie projekty. Medzi nimi bude rozšírenie nákupného centra Eurovea, vybudovanie novej autobusovej stanice na Mlynský Nivách, či rozšírenie obchodného centra Aupark. Vo výstavbe je aj retail park v novej obytnej zóne Slnečnice.

Zdroj: Colliers International  • Zobraziť publikovaný inzerát