Vyhľadať nehnuteľnosti - reality
Realitné kancelárie
Súkromní inzerenti
NARKS
Poradne
Info

Detail článku

Dátum vloženia19.9.2018
Aktualizované19.9.2018

Seriál rozhovorov - Realitný trh v Banskej Bystrici žije, nových bytov je však stále málo


Priaznivé ekonomické podmienky, záujem o nové bývanie a dostupné hypotéky rozprúdili trh s nehnuteľnosťami na celom Slovensku. Naše regióny však majú svoje špecifiká a tak sme sa rozhodli zmapovať situáciu vo všetkých slovenských krajoch. Svoje skúsenosti a názory na vývoj realitného trhu v Banskej Bystrici nám prezradili realitní makléri Juraj Astaloš, konateľ AstonReal, Bohuš Kratochvíl, riaditeľ Reality Market, Natália Ďurišová z Petra-Real s.r.o. a Adrian Kapustik, konateľ Kings Reality.

Pokračovanie rozhovorov s realitnými kanceláriami - druhú časť nájdete tu.

Rozhovory s realitnými kanceláriami - Banská Bystrica 

Ako hodnotíte situáciu na realitnom trhu v Banskej Bystrici?

Adrian Kapustik, Kings Reality: Myslím, že situácia je dobrá. Ceny nehnuteľností stúpli za posledný rok a pol aj o 20 %, v závislosti od lokality.
Natália Ďurišová, Petra-Real: V letnom období trh mierne zastal kvôli dovolenkám a tiež zmenám vo financovaní bankami.
Bohuš Kratochvíl, Reality Market: Tak ako v ostatných častiach Slovenska, aj tu realitný trh pribrzdil nárast cien, no tie sa celkom nezastavili. Najvýraznejší nárast cien od minulého roka bol v segmente nových bytov a stavebných pozemkov, najmä vo vyhľadávaných lokalitách. Čo sa týka cien starších bytov a starších domov či rekreačných objektov, ceny už stagnujú.
Juraj Astaloš, AstonReal: Aj po sprísnení podmienok na hypotekárnom trhu sa predaj nehnuteľností nezastavil, lebo „poctivých zamestnancov“, ktorí mali pravidelne platené odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne, sa zmeny v hypotékach veľmi nedotkli. Hlavne zmenou hypotekárnych úverov sa práve upravili kúpne ceny nehnuteľností k reálnejším číslam – nehnuteľnosti zlacneli.

Je u vás dostatok ponuky, prípadne čo v nej chýba? Sú vo vašom regióne developeri aktívni a stavajú nové projekty?

Bohuš Kratochvíl: Ponuky nie je dostatok v segmente nových bytov, ale v ostatných segmentoch realitného trhu sa ponuka vyrovnáva dopytu. V meste Banská Bystrica sa stavia a developeri riešia aj nové projekty, no byrokracia a prieťahy v stavebných konaniach posúvajú ich realizáciu o 1-2 roky, ako v iných mestách.    
Juraj Astaloš: Developeri sú veľmi aktívni, čo pomáha rozvoju realitného trhu. Vzniká ponuka – dopyt, ľudia sa sťahujú z klasických „starych“ bytov do novostavieb a tým pádom rastie ponuka „starých“ bytov.
Natália Ďurišová: V lokalite je málo starších bytov a pozemkov na výstavbu rodinných domov.  Teda ak sa nejaký nájde, je za vysokú cenu. Nové projekty sa už stavajú, za posledné dva roky pribudli novostavby. Mohlo by ich však byť ešte viac a hlavne štartovacích bytov.
Adrian Kapustik: V súčasnosti sa stavia alebo pripravuje cca 27 projektov  s rezidenčným bývaním. Myslím, že absentuje výstavba nájomných bytov alebo výstavba 1-izbových bytov. Po týchto je najväčší dopyt a cena za 1 m2 sa pohybuje aj okolo 2000 € pri starých, no prerobených bytoch.

Ako vnímate zavedenie nových pravidiel na získanie hypotekárnych úverov Národnej banky Slovenska od 1. júla 2018 – ako sa to odrazilo na správaní realitného trhu?

Bohuš Kratochvíl: Rozumiem snahe Národnej banky redukovať objemy poskytnutých úverov obyvateľstvu, ale banky sa aj tak sa snažia zaujímavým klientom poskytnúť 100 % na krytie na kúpu nehnuteľností (či už hypotekárnym alebo spotrebným úverom za rovnakých úrokových podmienok). Takže doplácajú na to tie najslabšie skupiny obyvateľstva. Situácia sa odrazila poklesom záujmu (o 20-30 %), najmä pri lacnejších bytoch určených pre túto skupinu a to sú staré byty a staré domy.
Juraj Astaloš: Lacnejšie nehnuteľnosti, kvalitnejšia klientela. Odstránili sa tak špekulanti, ktorí sa na 3 mesiace zamestnávali a brali abnormálne výšky hypoték, ktoré následne časom prestávali zvládať splácať.
Natália Ďurišová: Vnímam to pozitívne, zastavilo to zvyšovanie cien u starých bytov. Odrazilo sa to predovšetkým na tom, že byty sú „ vypredané “. Predtým ľudia brali hypotéky, aj keď ich nepotrebovali a teraz je viac prenájmov ako predajov.
Adrian Kapustik: Podľa mňa to len prinieslo viac peňazí pre banky. Vnímam to ako nezmysel, ktorý obyčajným ľuďom nepomôže, banka z nich len „vyžmýka“ viac peňazí formou bezúčelových úverov za oveľa vyššie úroky, ako pri hypotékach. Všetci finanční poradcovia dopĺňajú rozdiel medzi poskytnutým hypoúverom do 100 %. Ak je napríklad 80 %-ný, tak doplnia 20 % cez iný, nevýhodnejší úver.

Banská Bystrica - realitný trh
Foto: Adobe Stock

Pokračuje v Banskej Bystrici trend sťahovania sa do satelitov na okraji mesta?

Adrian Kapustik: Tento trend pokračuje avšak v menšom tempe, zaznamenávame aj opačnú vlnu predaj RD v satelitoch a sťahovanie späť do mesta.
Natália Ďurišová: Podľa našich informácií nepokračuje, obyvatelia hľadajú bývanie čo najbližšie k mestu. Nechcú strácať čas vozením detí a zvyšuje im to náklady – dve autá, strata času  a podobne.
Juraj Astaloš: Banská Bystrica je v tom špecifická, že tu jediné satelitné mestečko je obec Rakytovce, nakoľko geografická poloha mesta BB neumožňuje sa rozrastať do ostatných smerov.
Bohuš Kratochvíl: U nás to nie sú celkom satelity, čiže okolité dediny, ale najväčší „boom“ je v okrajových častiach s nádhernými výhľadmi na mesto a jeho okolie, kde je cesta do centra len 3,5 km. Najmä lokalita Pršianska terasa v Banskej Bystrici je najdynamickejšie sa rozvíjajúca sa časť mesta. Ročne tu pribudne 30 - 40 nových rodinných domov (!), pričom celá táto lokalita predpokladá zastavanosť až 750-timi rodinnými domami, a to je už solídna „dedinka“. Je v podstate v meste, no zároveň ju obkolesujú okolité lesy a lúky.

Máte aktuálne v ponuke vašej realitnej kancelárie nejakú „nezvyčajnú“ nehnuteľnosť? 

Natália Ďurišová: Áno, starý banícky dom v Kremnici, vhodný na penzión.  
Adrian Kapustik: Máme takých zopár, avšak nie oficiálne v ponuke. Jedná sa o penzión, ktorý vyhral ocenenie penzión roka v Európe alebo budovu v meste vo veľmi prémiovej lokalite.
Bohuš Kratochvíl: Po 27 rokoch na realitnom trhu už nepovažujem za nezvyčajné takmer nič, no predsa by som rád spomenul predpredaj prvých 40 stavebných pozemkov na Pršianskej terase, kde rezervujeme ľuďom budúce stavebné pozemky len za 5000 €, ktoré do jesene 2019 dokončíme. Zaujímavým sú však novo postavené dva domy v časti Podháj v Banskej Bystrici krásnou záhradnou úpravou.          
Juraj Astaloš: Vždy sa v ponuke nájde niečo, čo je nezvyčajné, napríklad vekom. Asi pred 1 rokom sme predávali dom, kde potvrdenie o veku stavby uvádzalo rok výstavby 1487. Táto nehnuteľnosť je teda staršia ako celá nová Amerika, ktorá bola objavená Krištofom Kolumbom v roku 1492. Momentálne ako nezvyčajnú ponuku máme loď na Dunaji s terasou, Remorkér Blaník.

Pokračovanie rozhovorov s realitnými kanceláriami - druhú časť nájdete tu.

Zdroj: Reality.sk
Foto: Reality.sk, Adobe StockMagazín Reality

 

5 spisovateľských domov, v ktorých boli napísané top bestsellery

 

 

Realitný trh v Bratislave je plný extrémov

  • Zobraziť publikovaný inzerát