Vyhľadať nehnuteľnosti - reality
Realitné kancelárie
Súkromní inzerenti
NARKS
Poradne
Info

Detail článku

Dátum vloženia10.1.2019
Aktualizované10.1.2019

Pri pokračujúcom trende úverov na bývanie sa môže zadlženie domácností strojnásobiť


Aktuálne vysoká miera vlastníctva nehnuteľností by v budúcnosti mohla viesť k extrémnej zadlženosti domácností v SR. Až 90 % domácností u nás vlastní nehnuteľnosť, v ktorej býva. Uvádza to decembrová analýza Národnej banky Slovenska (NBS).

 

Zdroj: Adobe Stock

Špecifikom slovenských domácností je vysoká miera preferencie bývania vo vlastnej nehnuteľnosti. Až 90 % domácností vlastní podľa centrálnej banky nehnuteľnosť, v ktorej býva. Pritom medián EÚ je len 70 %, ale vo väčšine krajín pôvodnej únie je to ešte menej. Množstvo slovenských domácností nadobudlo byty v procese transformácie v 90. rokoch, preto len malá časť z nich spláca úver na bývanie. V súčasnosti sú však podľa NBS mladé rodiny, ktoré si chcú kúpiť nehnuteľnosť na bývanie, nútené financovať túto kúpu úverom na bývanie. Tento trend je výrazný, keďže Slovensko patrí do trojice krajín EÚ s najnižším počtom izieb na obyvateľa bytu a s najvyšším podielom mladých ľudí bývajúcich s rodičmi.

V počte mladých žijúcich s rodičmi sme v EÚ v TOP 3

Slovensko má v rámci Európskej únie jeden z najvyšších počtov mladých ľudí vo veku 16 až 29 rokov, ktorí zostávajú žiť s rodičmi. Ako ďalej informovala Slovenská sporiteľňa na základe údajov Eurostatu, SR obsadila tretiu priečku za Chorvátskom a Maltou. Najnižšie percento mladých žijúcich s rodičmi má Fínsko a Dánsko. Za posledných 7 rokov sa na Slovensku počet mladých v „mama hoteloch“ mierne znížil. Vo vekovej kategórii 20 až 24 rokov je však stále vysoký podiel mladých, ktorí zostávajú doma (93 % prípadov). Vo vekovej kategórii 25 až 29 rokov bývajú pritom stále dve tretiny mladých s rodičmi. Mladí Slováci si v porovnaní s okolitými krajinami vedú najhoršie, teda najmenej sa chcú osamostatniť. „Vysokoškolákom stúpajú výdavky, ktoré sú spojené so stravou, s ubytovaním, so školou, zábavou a s obliekaním. Ak si šetria peniaze, tak na rezervu, prípadne na zahraničné štúdium. Menšie našetrené sumy míňajú väčšinou na cestovanie, oblečenie a zábavu,“ povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

Pri pokračujúcom scenári dlhy môžu prekročiť HDP

V dôsledku snahy o vlastné bývanie bude podľa NBS postupne rásť podiel domácností s úverom na bývanie. V západných krajinách EÚ je bežné, že 58 % domácností bývajúcich vo vlastnej nehnuteľnosti spláca úver na bývanie. Znamená to, že ak slovenské domácnosti budú naďalej preferovať bývanie vo vlastnej nehnuteľnosti, podiel domácností s úverom na bývanie môže vzrásť z terajších 17 % až na 52 %. V takomto hypotetickom scenári by to podľa centrálnej banky viedlo až k strojnásobeniu zadlženosti domácností. To by znamenalo, že môže prekročiť úroveň 100 % hrubého domáceho produktu. Z tohto dôvodu je dôležité, aby sa trh podnájmov stal adekvátnou alternatívou voči kúpe nehnuteľnosti, tvrdí analýza NBS.

Zdroj: SITAMagazín Reality

 

5 spisovateľských domov, v ktorých boli napísané top bestsellery

 

 

Realitný trh v Bratislave je plný extrémov

  • Zobraziť publikovaný inzerát