Vyhľadať nehnuteľnosti - reality
Realitné kancelárie
Súkromní inzerenti
NARKS
Poradne
Info

Detail článku

Dátum vloženia27.6.2013
Aktualizované27.6.2013

RealitySK : Po povodniach... (a pred ďalšími)


Koncom mája a začiatkom júna v spravodajstve všetkých médií dominovali povodne. Dramatická téma, ktorá zaujme mnohých, hlavne ak sa ich priamo nedotýka. Pokiaľ sa na vlastnej koži stretnete s povodňou a jej následkami, tak televízne či iné spravodajstvo nepotrebujete - hráte sami hlavnú úlohu v tejto tragédii. Aktuálne nášho časopisu prináša článok na tému povodne s vyjadreniami poisťovní. A ja som si dovolil aj toto malé úvodníkové zamyslenie.

Ako človeka pracujúceho s realitami dlhé roky ma vždy fascinovala naivita niektorých odvážlivcov stavať rodinné domy v záplavových územiach rôznych riek a potokov a pritom tajne dúfajúc, že im sa nič nestane, potopa práve na tom ich potoku či rieke nepríde. A potom, ako nebesá tieto ich želania pravidelne nevyslyšia a zalejú zem dažďom tak sú prekvapení. Stále znova a znova nariekajú a žiadajú náhradu, kompenzáciu, pomoc. Nechcem sa samozrejme dotknúť ľudí, ktorí sú postihnutí náhlymi a neočakávanými katastrofami - mám na mysli skutočne tých, ktorých obydlia sú pravidelne zatápané. Tých, ktorí kúpili pozemok pri potoku alebo rieke romanticky tečúcej povedľa a vôbec ich nenapadlo, že zrejme kvôli niečomu je ten pozemok stále nezastavaný, že zrejme naši predkovia zámerne nestavali svoje domy práve na takýchto miestach. Nechce sa mi veriť, že títo stavitelia sú tak naivní, že o tomto nebezpečenstve ani netušili a zrazu ostali prekvapení.

V televízii aj v tlačených médiách sa objavujú vyjadrenia starostov a primátorov obcí a miest, že nemajú nástroje na zakázanie výstavby v takýchto zónach, že nemajú informácie o záplavových územiach. Ja myslím, že nástroje aj informácie mestá a obce majú. Problém je len v tom, že každý zo starostov či pracovníkov stavebného úradu sa potrebuje na niekoho vyhovoriť, že to nie on nedovolí konkrétnemu žiadateľovi stavať, ale že niekto imaginárny, nejaký spracovateľ povodňovej dokumentácie to zakázal. On ako pracovník stavebného úradu len vykonáva literu zákona. On nie je ten zlý - to niekto iný.

Každá obec má právo a povinnosť vytvárať územný plán. Územný plán by mal práve zohľadniť aj vhodnosť alebo nevhodnosť územia pre výstavbu aj so zreteľom na povodne... Len bohužiaľ územný plán je schvaľovaný miestnymi poslancami, ktorí skôr reprezentujú záujmy samých seba a svojich spriaznených voličov. A kto by už len mal záujem vyhlásiť svoj alebo kamarátov pozemok pri potoku ako nezastavateľný a teda prakticky s nulovou hodnotou? Preto sa hľadá ten niekto iný, kto by rozhodol za nich.

Mne ale táto právomoc starostov a stavebných úradov nechýba. Ak má niekto odvahu stavať v rizikovom území, tak nech stavia, pokiaľ neohrozuje alebo neobmedzuje iných. Je to len na jeho rozhodnutí. Ak ten niekto nájde aj poisťovňu, ktorá jeho dom poistí, tak fajn. Ak ten niekto bude každých pár rokov vytopený a bude riešiť komplikovane svoje škody, tak fajn. Ale odmietam na takýchto ľudí hľadieť ako na obete záplav. Sú to len obete svojich vlastných neuvážených rozhodnutí, kedy sami možno lacnejšie kúpili v minulosti pozemok, o ktorého mínusoch a rizikách zrejme vedeli.

Odporúčam všetkým, ktorí zvažujú kúpu pozemku - myslite aj na povodne. Nepýtajte sa, či príde povodeň. Pýtajte sa kedy.

Martin Holec

Úvodník časopisu RealitySK 13/2013Magazín Reality

 

    Developeri majú záujem aj        o nové lokality na Slovensku

 

 

Novela zákona o ŠFRB zavedie podporu pre mladé rodiny

  • Zobraziť publikovaný inzerát