Vyhľadať nehnuteľnosti - reality
Realitné kancelárie
Súkromní inzerenti
NARKS
Poradne
Info

Detail článku

Dátum vloženia11.2.2019
Aktualizované11.2.2019

Novela zákona o DPH má zabrániť podvodom pri predaji nehnuteľnosí


Novela zákona o dani z pridanej hodnoty, platná od začiatku roku 2019, priniesla sprísnenie podmienok pri predaji nehnuteľností a obmedzila možnosť daňových podvodov s vracaním nadmerného odpočtu DPH. Podľa audítorskej spoločnosti Grant Thornton to patrí k najvýznamnejším zmenám v oblasti daní od začiatku roku.

 

Zdroj: Adobe Stock

Zmeny pri predaji, na novostavbách sa nič nemení

Novela zákona o DPH by mala v tomto roku obmedziť podvody s DPH. Analytička Silvia Hallová z Grant Thornton zaradila túto novinku k dôležitým zmenám v oblasti daní a odvodov platným od začiatku roku. „Pri predaji bytov sa konečne zaviedli zmeny, ktoré by mali zabrániť podvodom na vratkách DPH pri obchodovaní s bytmi. Je to dôležitý krok, ktorý posilňuje právnu istotu,“ uvádza analytička. Najnovšie už firmy nemôžu zásadne zrekonštruovať nehnuteľnosť, uplatniť si odpočet alebo vrátenie nadmerného odpočtu DPH a nehnuteľnosť v krátkom čase predať bez odvedenia tejto dane. Ak stavebné náklady pri rekonštrukcii presahujú 40 % hodnoty pôvodnej hodnoty stavby, nemôže byť predaj podľa nových pravidiel oslobodený od DPH. Lehota päť rokov, počas ktorých je predaj od dane z pridanej hodnoty oslobodený, sa začína počítať nanovo odo dňa kolaudácie. Pri novej výstavbe sa nič nemení, byty aj domy budú aj naďalej zaťažené DPH do piatich rokov od kolaudácie.

Nové odvody pre obchodné siete a poisťovne

Podľa analytičky patria k najvýznamnejším daňovým zmenám platným od začiatku roku aj nové odvody pre obchodné siete a poisťovne. Odvod vo výške 2,5 % obratu pre potravinové obchodné reťazce schválili poslanci aj napriek nesúhlasu prezidenta republiky Andreja Kisku a názoru niektorých odborníkov, že ide o porušenie európskych pravidiel. S odporom dotknutých poisťovní sa stretla zmena, podľa ktorej budú odvádzať daň vo výške 8 % z každej zmluvy neživotného poistenia. „V praxi budú vznikať aj prípady, keď daň z poistenia bude musieť odviesť do štátneho rozpočtu iný subjekt ako poisťovňa,“ upozornila S. Hallová. Ako ďalej uvádza, ak slovenský občan alebo firma uzatvorí poistnú zmluvu priamo so zahraničnou poisťovňou z krajiny mimo EÚ a poistné riziko je na Slovensku, musí zaplatiť daň z poistenia. Takisto aj vtedy, ak materská nadnárodná spoločnosť uzatvorí poistenie so zahraničnou poisťovňou bez pobočky v SR a preúčtuje náklady na jednotlivé firmy, musí slovenská dcérska firma zaplatiť daň z poistenia.

Zdroj: SITAMagazín Reality

 

Mýty a fakty o trvalom pobyte v prenajatom byte

 

 

  • Zobraziť publikovaný inzerát