Vyhľadať nehnuteľnosti - reality
Realitné kancelárie
Súkromní inzerenti
NARKS
Poradne
Info

Detail článku

Dátum vloženia8.11.2018
Aktualizované8.11.2018

Seriál rozhovorov: Nitrania kupujú byty ako investíciu, mnohí ich chcú prenajímať


V priaznivej ekonomickej situácii v okolí Nitry mnohí klienti realitných kancelárií očakávajú, že dopyt po bývaní sa bude v regióne ešte ďalej zvyšovať. Ako pristupujú k nákupu nehnuteľností, nám povedali realitní odborníci Juraj Šimeg, konateľ Nitrianskej realitnej kancelárie, JUDr. Tomáš Nagy, konateľ BeMi realitná kancelária,  Ing. Jozef Dolan, konateľ Realitnej kancelárie DOLCAN a Peter Komora, konateľ MAXFIN REAL.

Prvú časť rozhovorov nájdete tu.

Rozhovory s RK Nitra 

Keď sa ľudia rozhodujú pre spoluprácu s realitnou kanceláriou, na čo by sa mali zamerať?

Jozef Dolan, Realitná kancelária DOLCAN: Mali by si preveriť históriu realitnej kancelárie,  ak je to možné, získať si osobné referencie.  V každom prípade by kritériom nemala byť výška provízie, ale rozsah služieb, ktoré RK poskytne.
Peter Komora, MAXFIN REAL: Najskôr si treba vybrať kvalitnú kanceláriu so skúsenosťami a pozitívnou históriou. Overiť si, či je v nejakom združení, kde má kancelárske priestory, aké služby poskytuje svojím klientom, kde všade inzeruje a tiež čo všetko je zahrnuté v provízii.
Juraj Šimeg, Nitrianska realitná kancelária: Predaj nehnuteľnosti je zložitý a časovo náročný proces. Vyžaduje jasnú a včasnú komunikáciu, dobré riadenie celého procesu, a teda aj znalosti a skúsenosti v tejto oblasti. Preto je dôležité sa zveriť RK, ktorá ma dlhoročné skúsenosti v oblasti realitných služieb, výborné referencie a vie klientom poskytnúť komplexné riešenie ich potrieb.
Tomáš Nagy, BeMi realitná kancelária: Je dobré preveriť si, či sa jedná o kanceláriu, ktorá má skúsenosti. Naša spoločnosť je na trhu už 15 rokov, čo garantuje spoľahlivosť, ako i skúsenosti.

Čo zabezpečujete pre svojich klientov, aké služby môže klient od vás očakávať?

Tomáš Nagy: Zabezpečujeme predaj, ako aj prenájom nehnuteľností, vyhľadávanie vhodnej nehnuteľnosti pre kupujúcich, hypotekárne i právne poradenstvo.
Juraj Šimeg: Našim cieľom je poskytnúť klientovi kompletné služby v oblasti sprostredkovania predaja, prenájmu, kúpy a po úspešnom vyhľadaní nehnuteľnosti preveriť majetkovo-právne vzťahy, ako aj prípadné ťarchy, či vecné bremená. Ďalej ponúkame vyhotovenie kúpnych, zákonných, darovacích zmlúv, znaleckých posudkov, geometrických plánov a tak vlastne dokážeme previesť klienta zložitým procesom prevodu vlastníctva bez ujmy a rizika. Filozofiou našej kancelárie je profesionalita, serióznosť, vysoká spoľahlivosť, kvalita poskytovaných služieb, flexibilita, zodpovednosť a nie v poslednom rade úcta k svojmu klientovi.
Peter Komora: Klientom poskytujeme kompletný realitný aj právny servis. Naši makléri sú odborne školení v oblasti realitných služieb aj v oblasti úverového a poistného poradenstva. Naším heslom je „maximálny komfort pre klienta“. To znamená, že ak nám klient zverí predaj alebo kúpu nehnuteľnosti, postaráme o všetko.
Jozef Dolan: Svojim klientom poskytujeme kompletné služby, to znamená osobnú obhliadku, určenie správnej hodnoty nehnuteľnosti, inzerciu, aktívne hľadanie kupujúceho, právny servis v renomovanej advokátskej kancelárii a pomoc pri vybavovaní hypoték, ako aj iných súvisiacich vecí.

Ako sa v priebehu rokov zmenili požiadavky vašich klientov? Aké nehnuteľnosti vyhľadávajú vaši klienti najčastejšie?

Peter Komora: Klienti vo väčšej miere oceňujú komplexné poradenstvo, ktorým šetríme ich čas aj výdavky. Zabezpečíme pre nich od inzerovania nehnuteľnosti až po odovzdanie kľúčov a prepis energií všetko.
Tomáš Nagy: Klienti sú určite náročnejší, čo sa týka kvality a rozsahu požadovaných služieb. Aktuálne klienti najviac vyhľadávajú nové rodinné domy s dobrou dostupnosťou do Nitry.
Juraj Šimeg: Či už v minulosti alebo v tomto období najžiadanejšie nehnuteľnosti sú garsónky, 1- a 2-izbové byty, ale v našom portfóliu si vedia klienti vybrať z rôznych typov nehnuteľností.
Jozef Dolan: Klienti sa stali sofistikovanejší,  vedia väčšinou,  čo chcú. Aj tak sa niekedy stáva, že nakoniec  kúpia v úplne inej lokalite, akú pôvodne požadovali. Najviac vyhľadávané nehnuteľnosti sú malometrážne byty a stavebné pozemky. Časť z bytov v novostavbách kupujú výlučne za účelom prenájmu, takže ponuka bytov na prenájom sa stáva vyššia ako dopyt.

Rozhovory s RK Nitra
Foto: Adobe Stock

Aké sú najčastejšie chyby pri predaji/kúpe nehnuteľnosti, ktorých sa ľudia dopúšťajú?

Juraj Šimeg: Najčastejšími chybami pri predaji sú prestrelená cena nehnuteľností, nevhodná príprava nehnuteľnosti na predaj, nesprávne zvolená stratégia predaja, predaj bez RK alebo predaj cez viaceré RK.
Peter Komora: Pri predaji sú cenové očakávania predávajúcich často prehnané, pretože cenu určujú podľa svojej investície napr. do rekonštrukcie a tiež majú k nehnuteľnosti citový vzťah. Stanoviť cenu podľa aktuálnej inzercie tiež nie je úplne správne, nakoľko každý počíta s vyjednávaním a cenu nadhodnocuje.
Jozef Dolan: Snažia sa ušetriť na provízii pre RK a na službách právnika. V konečnom dôsledku niektorí  v lepšom prípade skončia s nižšou cenou a dlhšou dobou predaja, v horšom prípade v nekonečných súdnych sporoch.

Čo všetko by mal mať človek ujasnené predtým, ako sa rozhodne pre kúpu nehnuteľnosti?

Jozef Dolan: Klient by mal mať ujasnené svoje finančné zabezpečenie, ako aj lokalitu, ktorá bude vyhovovať z hľadiska dopravy do práce, detí do škôl a krúžkov, občianskej vybavenosti či zimnej údržby.
Juraj Šimeg: Cena väčšinou býva základným parametrom toho, či o daný dom, byt či pozemok prejavíte záujem. Úlohu zohráva aj poloha nehnuteľnosti, jej vek, okolie a občianska vybavenosť.  Pri byte by sa klient mal informovať na mesačné náklady, informácie o správe domu, stave fondu opráv, prípadné úverové zaťaženie domu. Pri rodinných domoch je dôležitý technický stav domu aj zariadenia, obráťte sa na statika a znalca v odbore stavebníctva a pri pozemkoch zas územný plán, inžinierske siete a vlastníctvo. Veľmi podstatné je aj to, či na nehnuteľnosti neviazne ťarcha a či je jej odstránenie riešiteľné.
Tomáš Nagy: Najdôležitejšie je vedieť sa pozrieť do budúcnosti, ako asi bude jeho život vyzerať o 5 - 10 rokov. Podľa toho voliť typ, ako aj lokalitu nehnuteľnosti.
Peter Komora: Hlavne by mal mať jasnú predstavu, o akú nehnuteľnosť má záujem a tiež vedieť či na kúpu nehnuteľnosti má dostatok finančných prostriedkov, prípadne či mu je banka ochotná poskytnúť úver. Odporúčam sadnúť si s realitným maklérom alebo finančným poradcom ešte pred obhliadkou a zistiť možnosti.

Prvú časť rozhovorov nájdete tu.Magazín Reality

Životná úroveň Slovákov sa zvyšuje, máme však slabú finančnú disciplínu

Životná úroveň Slovákov sa zvyšuje, máme však slabú finančnú disciplínu

Flexi living projekt

Hľadáte nový začiatok pre vašu rodinu? Doprajte si exkluzívne a dostupné bývanie.

  • Zobraziť publikovaný inzerát