Vyhľadať nehnuteľnosti - reality
Realitné kancelárie
Súkromní inzerenti
NARKS
Poradne
Info

Detail článku

Dátum vloženia8.11.2018
Aktualizované8.11.2018

Seriál rozhovorov: Nitrania kupujú byty ako investíciu, mnohí ich chcú prenajímať


V priaznivej ekonomickej situácii v okolí Nitry mnohí klienti realitných kancelárií očakávajú, že dopyt po bývaní sa bude v regióne ešte ďalej zvyšovať. Ako pristupujú k nákupu nehnuteľností, nám povedali realitní odborníci Juraj Šimeg, konateľ Nitrianskej realitnej kancelárie, JUDr. Tomáš Nagy, konateľ BeMi realitná kancelária,  Ing. Jozef Dolan, konateľ Realitnej kancelárie DOLCAN a Peter Komora, konateľ MAXFIN REAL.

Prvú časť rozhovorov nájdete tu.

Rozhovory s RK Nitra 

Keď sa ľudia rozhodujú pre spoluprácu s realitnou kanceláriou, na čo by sa mali zamerať?

Jozef Dolan, Realitná kancelária DOLCAN: Mali by si preveriť históriu realitnej kancelárie,  ak je to možné, získať si osobné referencie.  V každom prípade by kritériom nemala byť výška provízie, ale rozsah služieb, ktoré RK poskytne.
Peter Komora, MAXFIN REAL: Najskôr si treba vybrať kvalitnú kanceláriu so skúsenosťami a pozitívnou históriou. Overiť si, či je v nejakom združení, kde má kancelárske priestory, aké služby poskytuje svojím klientom, kde všade inzeruje a tiež čo všetko je zahrnuté v provízii.
Juraj Šimeg, Nitrianska realitná kancelária: Predaj nehnuteľnosti je zložitý a časovo náročný proces. Vyžaduje jasnú a včasnú komunikáciu, dobré riadenie celého procesu, a teda aj znalosti a skúsenosti v tejto oblasti. Preto je dôležité sa zveriť RK, ktorá ma dlhoročné skúsenosti v oblasti realitných služieb, výborné referencie a vie klientom poskytnúť komplexné riešenie ich potrieb.
Tomáš Nagy, BeMi realitná kancelária: Je dobré preveriť si, či sa jedná o kanceláriu, ktorá má skúsenosti. Naša spoločnosť je na trhu už 15 rokov, čo garantuje spoľahlivosť, ako i skúsenosti.

Čo zabezpečujete pre svojich klientov, aké služby môže klient od vás očakávať?

Tomáš Nagy: Zabezpečujeme predaj, ako aj prenájom nehnuteľností, vyhľadávanie vhodnej nehnuteľnosti pre kupujúcich, hypotekárne i právne poradenstvo.
Juraj Šimeg: Našim cieľom je poskytnúť klientovi kompletné služby v oblasti sprostredkovania predaja, prenájmu, kúpy a po úspešnom vyhľadaní nehnuteľnosti preveriť majetkovo-právne vzťahy, ako aj prípadné ťarchy, či vecné bremená. Ďalej ponúkame vyhotovenie kúpnych, zákonných, darovacích zmlúv, znaleckých posudkov, geometrických plánov a tak vlastne dokážeme previesť klienta zložitým procesom prevodu vlastníctva bez ujmy a rizika. Filozofiou našej kancelárie je profesionalita, serióznosť, vysoká spoľahlivosť, kvalita poskytovaných služieb, flexibilita, zodpovednosť a nie v poslednom rade úcta k svojmu klientovi.
Peter Komora: Klientom poskytujeme kompletný realitný aj právny servis. Naši makléri sú odborne školení v oblasti realitných služieb aj v oblasti úverového a poistného poradenstva. Naším heslom je „maximálny komfort pre klienta“. To znamená, že ak nám klient zverí predaj alebo kúpu nehnuteľnosti, postaráme o všetko.
Jozef Dolan: Svojim klientom poskytujeme kompletné služby, to znamená osobnú obhliadku, určenie správnej hodnoty nehnuteľnosti, inzerciu, aktívne hľadanie kupujúceho, právny servis v renomovanej advokátskej kancelárii a pomoc pri vybavovaní hypoték, ako aj iných súvisiacich vecí.

Ako sa v priebehu rokov zmenili požiadavky vašich klientov? Aké nehnuteľnosti vyhľadávajú vaši klienti najčastejšie?

Peter Komora: Klienti vo väčšej miere oceňujú komplexné poradenstvo, ktorým šetríme ich čas aj výdavky. Zabezpečíme pre nich od inzerovania nehnuteľnosti až po odovzdanie kľúčov a prepis energií všetko.
Tomáš Nagy: Klienti sú určite náročnejší, čo sa týka kvality a rozsahu požadovaných služieb. Aktuálne klienti najviac vyhľadávajú nové rodinné domy s dobrou dostupnosťou do Nitry.
Juraj Šimeg: Či už v minulosti alebo v tomto období najžiadanejšie nehnuteľnosti sú garsónky, 1- a 2-izbové byty, ale v našom portfóliu si vedia klienti vybrať z rôznych typov nehnuteľností.
Jozef Dolan: Klienti sa stali sofistikovanejší,  vedia väčšinou,  čo chcú. Aj tak sa niekedy stáva, že nakoniec  kúpia v úplne inej lokalite, akú pôvodne požadovali. Najviac vyhľadávané nehnuteľnosti sú malometrážne byty a stavebné pozemky. Časť z bytov v novostavbách kupujú výlučne za účelom prenájmu, takže ponuka bytov na prenájom sa stáva vyššia ako dopyt.

Rozhovory s RK Nitra
Foto: Adobe Stock

Aké sú najčastejšie chyby pri predaji/kúpe nehnuteľnosti, ktorých sa ľudia dopúšťajú?

Juraj Šimeg: Najčastejšími chybami pri predaji sú prestrelená cena nehnuteľností, nevhodná príprava nehnuteľnosti na predaj, nesprávne zvolená stratégia predaja, predaj bez RK alebo predaj cez viaceré RK.
Peter Komora: Pri predaji sú cenové očakávania predávajúcich často prehnané, pretože cenu určujú podľa svojej investície napr. do rekonštrukcie a tiež majú k nehnuteľnosti citový vzťah. Stanoviť cenu podľa aktuálnej inzercie tiež nie je úplne správne, nakoľko každý počíta s vyjednávaním a cenu nadhodnocuje.
Jozef Dolan: Snažia sa ušetriť na provízii pre RK a na službách právnika. V konečnom dôsledku niektorí  v lepšom prípade skončia s nižšou cenou a dlhšou dobou predaja, v horšom prípade v nekonečných súdnych sporoch.

Čo všetko by mal mať človek ujasnené predtým, ako sa rozhodne pre kúpu nehnuteľnosti?

Jozef Dolan: Klient by mal mať ujasnené svoje finančné zabezpečenie, ako aj lokalitu, ktorá bude vyhovovať z hľadiska dopravy do práce, detí do škôl a krúžkov, občianskej vybavenosti či zimnej údržby.
Juraj Šimeg: Cena väčšinou býva základným parametrom toho, či o daný dom, byt či pozemok prejavíte záujem. Úlohu zohráva aj poloha nehnuteľnosti, jej vek, okolie a občianska vybavenosť.  Pri byte by sa klient mal informovať na mesačné náklady, informácie o správe domu, stave fondu opráv, prípadné úverové zaťaženie domu. Pri rodinných domoch je dôležitý technický stav domu aj zariadenia, obráťte sa na statika a znalca v odbore stavebníctva a pri pozemkoch zas územný plán, inžinierske siete a vlastníctvo. Veľmi podstatné je aj to, či na nehnuteľnosti neviazne ťarcha a či je jej odstránenie riešiteľné.
Tomáš Nagy: Najdôležitejšie je vedieť sa pozrieť do budúcnosti, ako asi bude jeho život vyzerať o 5 - 10 rokov. Podľa toho voliť typ, ako aj lokalitu nehnuteľnosti.
Peter Komora: Hlavne by mal mať jasnú predstavu, o akú nehnuteľnosť má záujem a tiež vedieť či na kúpu nehnuteľnosti má dostatok finančných prostriedkov, prípadne či mu je banka ochotná poskytnúť úver. Odporúčam sadnúť si s realitným maklérom alebo finančným poradcom ešte pred obhliadkou a zistiť možnosti.

Prvú časť rozhovorov nájdete tu.Magazín Reality

  

Drevené hotelové domčeky z očarujúceho čínskeho vidieka

 


NR SR schválila príspevky na úsporné rodinné domy

  • Zobraziť publikovaný inzerát