Vyhľadať nehnuteľnosti - reality
Realitné kancelárie
Súkromní inzerenti
NARKS
Poradne
Info

Detail článku

Dátum vloženia11.3.2019
Aktualizované11.3.2019

Nárast úverov i vkladov v stavebníctve svedčí o pokračujúcom stavebnom rozmachu


Úvery bánk súkromnému sektoru vzrástli v novembri 2018 medzimesačne o 0,4 %. Medziročná dynamika sa podľa Národnej banky Slovenska (NBS) spomalila na 10,3 %. Úvery podnikom podľa centrálnej banky mierne zaostávajú za predpokladmi a úvery domácnostiam naďalej nepatrne spomaľujú vysokú dynamiku podľa predpovedí.

Zdroj: Adobe Stock

Miesto hypoték spotrebné úvery

Vlani v novembri nastala korekcia októbrového vysokého nárastu úverov zo strany firiem. Pozitívne podľa NBS je, že dlhodobé úvery pokračovali v rastúcom trende, čo by sa mohlo prejaviť v priaznivom vývoji investičného dopytu v poslednom štvrťroku vlaňajška. Naopak, krátkodobých úverov bolo v novembri menej. Úvery domácnostiam nepatrne spomalili v novembri 2018 medzimesačný rast na 0,7 %, pričom v októbri stúpli o 0,8 %. Medziročne sa takisto spomalili, keďže nepatrne poľavuje podľa NBS dopyt po úveroch na nehnuteľnosti. Na druhej strane však pomerne dynamicky rastú pôžičky na spotrebu, tie v poslednom kvartáli vlaňajška mierne ožili a rastú rýchlejšie ako úvery na nehnuteľnosti. Podporou pre rast zadlžovania Slovákov zostávajú nízke nominálne úrokové sadzby a stále sa zlepšujúca situácia na trhu práce.

Vklady rástli všade okrem priemyslu

Vklady súkromného sektora vzrástli v novembri 2018 medzimesačne o 0,8 %. Ich medziročný vzostup zostal na 5,6 %, rovnako ako v predchádzajúcom mesiaci. Priaznivý vývoj zásluhou rastúcej ekonomickej aktivity zaznamenali podľa centrálnej banky nefinančné spoločnosti aj domácnosti. V podnikovom sektore sa zvýšili vklady takmer v každom odvetví s výnimkou priemyslu. Nárast vkladov v stavebníctve a činnostiach v oblasti nehnuteľností podľa NBS odzrkadľuje pokračujúci stavebný rozmach. V priemysle vlani nastala po októbrovom výraznejšom úverovaní a s tým spojenom raste vkladov korekcia vkladov, ktoré boli použité na investície a prevádzkové potreby. V sektore domácností sa obnovil výraznejší rast vkladov. Dynamický rast miezd a zamestnanosti spôsobuje podľa centrálnej banky okrem zvyšujúceho sa spotrebiteľského dopytu aj akumuláciu bankových vkladov.

Zdroj: NBS, Stavebné novinyMagazín Reality

 

5 spisovateľských domov, v ktorých boli napísané top bestsellery

 

 

Realitný trh v Bratislave je plný extrémov

  • Zobraziť publikovaný inzerát