Vyhľadať nehnuteľnosti - reality
Realitné kancelárie
Súkromní inzerenti
NARKS
Poradne
Info

Detail článku

Dátum vloženia6.7.2017
Aktualizované6.7.2017

Na Kysuciach nechceli žiadny „obyčajný“ ekodomček. Majú skutočný dom na bývanie i relax


Vizu 

Hľadal ekonomické bývanie v lokalite Kysuckého Nového Mesta, v Žilinskom kraji, pre seba a svoju rodinu. Túžil po rekreačnom umiestnení stavby na okraji mesta, pod horou, s krásnym výhľadom na Malú Fatru. Dnes majiteľ Jaroslav Jedlička žije v ekodome, ktorý si vysníval a dokonale spĺňa jeho potreby. Navyše, býva v ňom za 70 eur mesačne. 

Majiteľ budúceho nového domu mal jasné požiadavky. „Aby pri použití navrhnutej fotovoltiky (3 kw/h) dom vyrobil viac energie počas roka, ako dokáže sám spotrebovať. Nechceli sme dosiahnuť, ako väčšina domov navrhnutých v pasívnom štandarde, len čísla na papieri. Chceli sme mať aktívny dom, ktorý skutočne prejde blowerdoor testom, čo sa nám nad očakávania aj podarilo. Test vyšiel pri stavbe z pálenej tehly na n50 = 0,4h-1, požiadavka na pasívny štandard je dostať sa pod hodnotu pri n50 = 0,6h-1,“ dodáva majiteľ Jaroslav Jedlička. Tieto hodnoty mu garantovali kvalitu realizovaných prác a ekonomickú návratnosť inštalovanej rekuperácie, teda spätne získaného tepla, ktorá sa postarala spolu s antibakteriálnym potrubím o neustále čerstvý vzduch.

Uvítal profesionálny prístup spoločnosti HEAD Studia, a to nielen pri návrhu riešení, ale aj pri rýchlom zakreslení jeho požiadaviek do projektov pre stavebné povolenie. Dva mesiace riešili štúdiu, do mesiaca mali projekt na stole pripravený pre stavebné povolenie. „Oceňujem aj ich upozornenia, vďaka ktorým som včas predišiel zbytočným problémom, ktoré by nás stáli ďalšie investície navyše," dodáva majiteľ. Stavať začali koncom marca v roku 2015 a o šesť mesiacov bol pripravený na nasťahovanie sa. 

„Zatiaľ nemáme priamych susedov, takže bývanie je tu na nezaplatenie. Po zaťažkávacej skúške počas dvoch zím sa potvrdili všetky návrhy v praxi. Tepelné zisky cez okná boli väčšie ako tepelná strata. Za jasného januárového počasia, pri celodennom mraze (noc -15 °C, deň -7 °C), sa nám termostat na kúrení vôbec nezapol, ani keď sme v priebehu dňa vetrali cez rekuperáciu. Teplota sa v priebehu dňa akumulovala cez okná do stien z 21 °C na 24,5 °C a do rána sa vrátila na počiatočnú hodnotu,“ konštatuje s odstupom času Jaroslav Jedlička. Nasledujúce dni sa to ešte štyrikrát po sebe zopakovalo. Akumulačné aj izolačné materiály len potvrdili, že fungujú na 100 percent. Pri dvojnásobne väčšej ploche (125 m2) teraz platí trojnásobne menej za energie, ako v byte.

Proces výstavby ekodom 

Ako vidí projekt Vladimír Gašpierik, konateľ HEAD Studio

Investorov konateľ firmy poznal už dlhší čas po pracovnej stránke. „Oslovili ma s ponukou naprojektovania ich rodinného domu, na čo som s nadšením súhlasil. Hlavne preto, lebo som tušil, že investor nebude chcieť len taký „obyčajný" domček. V septembri 2014 sme svoju prácu odštartovali a v lete v roku 2015 sa začala výstavba,"  tvrdí Gašpierik.

Špefické požiadavky, šité klientovi na mieru

Pozemok investorov sa nachádza v Kysuckom Novom Meste, na jeho okrajovej časti vo svahu s krásnym výhľadom na celé mesto a hory Malej Fatry. Požiadavky na dom boli od prvého stretnutia špecifické. Dispozícia, materiál a technológie boli šité na mieru. „Investori sú manželia, ktorí majú deti, a teda presne vedeli, čo a ako by v novom dome potrebovali. Ich predchádzajúce bývanie v bytovom dome ich naučilo, čo by sa dalo v novom bývaní vylepšiť a vytvoriť priestor na každú maličkosť. Dokonca tak, že sme na presne vymysleli miesto na klavír a v technickej miestnosti na vstupných dverách do exteriéru je malý otvor pre vstup mačkám," poznamenáva konateľ firmy. Klient mal teda svoje jasné predstavy a v HEAD Studiu sa ich snažili naplniť.

„No samozrejme, mohli sme ho aj prípadne upozorniť na možné nedostatky či neestické prvky a ponúknuť mu iné riešenie. Napríklad jedna z požiadaviek bolo vonkajšie tienenie na hlavnej fasáde (juhovýchodná strana strana), ktoré chcel investor zhotoviť z drevených prvkov idúcich priamo cez vonkajšie zateplenie. Toto riešenie by vytvorilo tepelný most. Nechal si poradiť a toto riešenie sa zmietlo zo stola," dodáva konateľ. Experti mu odporučili v prípade záujmu v budúcnosti samostatnú konštrukciu tienenia, ktorá by bola zhotovená priamo na vonkajšej fasáde.

Z technických vymožení možno dlhodobo profitovať

Keďže poloha pozemku je situovaná na juhovýchod, od začiatku bolo jasné, že dom bude mať dostatok slnečného svetla po celý deň. Teda tepelné zisky budú dopomáhať k úsporám energií na vykurovanie. Prispôsobila sa tomu hlavne dispozícia a rozmiestnenie veľkých presklenných plôch do miestností. „V dome je zhotovený systém rekuperačnej jednotky, ktorá neustále dopĺňa v dome čerstvý vzduch. A funguje naozaj výborne. Môžem potvrdiť najmä z hľadiska, že k členom rodinky patrí aj niekoľko mačiek, ktoré pokiaľ som nevidel v celom dome som ich vôbec neucítil," dodáva konateľ. Ďalším prvkom je technológia fotovoltiky, ktorá vyrobí viac elektrickej energie ako spotrebuje samotný dom za bežného chodu. Majiteľ si po dokončení stavebných prác dal zhotoviť blowerdoor test, v ktorom obstál na jednotku.

Jednoduché, presvetlené eko bývanie

„Výhodou je určite jednoduchosť stavby. Dom je obdĺžnikového tvaru s jednoduchou dispozíciou. Snažili sme sa minimalizovať chodbové priestory, dostatočne prevzdušniť a presvetliť jednotlivé miestnosti. Veľkou výhodou je orientácia na svetové strany," tvrdí konateľ. Umiestnenie na pozemku s možnosťou vytvorenia priestoru na záhradu s výhľadom na mesto a okolité hory a miestom na parkovanie. Architektúra domu je skôr jednoduchého rázu.

Požiadavky investora boli skôr na účelovosť a samostatnosť z hľadiska využitia energií. „Pri výstavbe sa kládol dôraz na každú konštrukciu. Investor pravidelne s nami komunikoval a konzultoval. Jeho výhoda bola, že si o stavbe tohto typu veľa čítal, učil sa. Naštudoval si každý detail, snažil sa všetkému porozumieť. Vedel, že keď viac investuje na začiatku, neskôr pri samotnom obývaní domu sa mu to vráti. A tak to aj je. Majiteľ je spokojný, dom splnil jeho požiadavky," tvrdí konateľ. Hodnoty, ktoré stavba dosahuje svojím užívaním spĺňajú požiadavky na energeticky úsporný dom nie len výpočtami, ale aj v skutočnosti.

Finalna realizacia ekodom 

PROJEKT V SKRATKE
Názov stavby: Novostavba rodinného domu
Popis stavby: Jednopodlažný rodinný dom obdĺžnikového tvaru, zastrešenie pultovým dreveným krovom. Hlavný vstup do domu je z juhovýchodnej strany. Nasleduje predsieň, ďalej malá chodba. Po pravej strane sú 2 izby z orientáciou na severovýchodnú stranu. Potom vstup do kúpeľne, technickej miestnosti, tretej izby a nakoniec nasleduje vstup do kuchyne s obývacou izbou (orientácia na juhozápad). Súčasťou 1. nadzemného podlažia je aj sklad, ktorý má samostatný vstup zo severovýchodnej strany. Objekt sa nachádza vo svahovitom teréne.
Typ domu: Bungalov
Autor projektu: Ing. Vladimír Gašpierik
Projektanti: Ing. Vladimír Gašpierik, Ing. Eva Gašpieriková
Stavebník: Aktívny dom s.r.o. (www.aktivnydom.com)
Miesto stavby: Kysucké Nové Mesto
Investor: Jaroslav Jedlička, Mgr. Martina Jedličková
Merná spotreba tepla: 14,5 kWh/m˛
Finančné náklady na energie (elektrická energia, príprava teplej úžitkovej vody, vykurovanie): 70 €/mesačne/4 osoby
Tepelné zisky: 3,8 kW (v zime pri teplote cez deň -7 °C a jasnom počasí)
Skladby konštrukcie:
Obvodové konštrukcie – keramická tehla hrúbka 300 mm + tepelná izolácia EPS hrúbka 250 mm,
Strešná konštrukcia – drevené stropné trámy so zateplením z fúkanej celulózy hrúbka 600 mm,
Podlahové konštrukcie – zateplenie podlahovým EPS 150 hrúbka 200 mm.
Použitý materiál: Murivo – keramická tehla Britterm, konštrukcia strechy – drevený pultový krov, zatepľovací materiál obvodových konštrukcií – EPS, zateplenie strechy – fúkaná celulóza.  

Foto: štúdio HEAD

(red)  • Zobraziť publikovaný inzerát