Vyhľadať nehnuteľnosti - reality
Realitné kancelárie
Súkromní inzerenti
NARKS
Poradne
Info

Detail článku

Dátum vloženia8.9.2011
Aktualizované8.9.2011

Reality : Na byt v novostavbe žiadajte zľavu


Luxusu sa klienti prejedli. Najviac žiadané u záujemcov sú menšie dvoj a trojizbové byty.

Túžite po byte v novostavbe? Vyberať máte v tomto čase naozaj z čoho, pokiaľ ide o veľkosť bytov i o ceny novostavieb. Rozhodujúca je výhodná cena, dobrá lokalita i kvalitné vybavenie. Ak to vami vybraný byt spĺňa, berte ho.

Novostavby sa dopredávajú

Prieskumy ukazujú, že Slováci napriek rastúcemu dopytu platili v druhom štvrťroku za štvorcový meter na bývanie o osem eur menej než v prvom kvartáli. Vyplýva to zo štatistiky Národnej banky Slovenska. Najviac voľných bytov v novostavbách nájdete v Bratislavskom kraji, konkrétne v Bratislave. Ako hovorí Michal Zajíček z realitnej kancelárie Lexxus, ide zhruba o 3 700 bytov, čo je približne 32 percent z ponuky v 110 projektoch. "Na porovnanie, napríklad v Košickom kraji je stále viac ako 50 percent ponuky, ktorá je tu desatinou oproti Bratislave. Tam je voľných zhruba 600 bytov."

Bublina spľasla, ceny klesli

Ako hovorí Martin Spodniak, obchodný zástupca webového portálu Novopostavene.sk, dokončujú sa najmä staršie projekty, niektoré projekty boli pozastavené alebo úplne zrušené. Trendom sú v porovnaní s minulosťou najmä menšie byty. "V porovnaní s bratislavským krajom ostatné regióny zaostávajú. Ale dá sa povedať, že v krajských mestách je ponuka na relatívne vysokej úrovni, či už ide o postavené novostavby alebo projekty vo výstavbe. V menších mestách je ponuka obmedzená, čo môže byť spôsobené vyššou cenou novostavieb a menšou kúpyschopnosťou." Výnimku tvoria turisticky atraktívne oblasti, napríklad oblasť Vysokých Tatier.

Najviac je luxusných bytov

Podľa Evy Šajbidorovej, estate manažérky spoločnosti Labartt Properties, voľné byty sú vo všetkých kategóriách - od štartovacích bytov - garsónok až po luxusné veľkometrážne byty. Najširšia ponuka je v kategórii luxusných bytov. "Pokiaľ sa niektoré projekty horšie predávajú, tak najmä pre prehnané ceny. Väčšinou dnes novostavby kupujú mladí ľudia, ktorí majú dobre platené zamestnanie, manažéri a podnikatelia, prípadne starší ľudia, ktorí vymieňajú starší byt za väčší, menší, novší.

Mínusy? Zlá poloha a lokalita

Čo momentálne "letí" sú podľa Rastislava Ivaniča, partnera Galérie Novostavieb, byty, ktoré majú dobrú cenu, dobré dispozičné riešenia, prípadne ponúkajú ďalšie benefity. "Klienti si pomaly pri rozhodovaní začínajú uvedomovať výhody novostavieb oproti starým bytom hlavne z hľadiska dodatočných budúcich nákladov, a to či už na rekonštrukciu, prípadne príspevky do fondu opráv pri starších bytových domoch." Menšie byty ľudia kupujú ako investíciu, tí solventnejší si dovolia luxus. Tu je ponuka momentálne dostačujúca. "Najmenší záujem je o novostavby, ktoré majú nedostatky v podobe zlej polohy a lokality, alebo sú zle dispozične riešené, a tým nesprávne cenovo nastavené," dodáva Eva Šajbidorová.

Využite zľavy či bonusy

Pokúšať sa dojednať zľavu nie je nikdy márne. Ak sa byt predáva so zľavou, nemusí byť pre vás výstrahou, ktorá by mala upozorniť na nejaké nedostatky. Za zľavou alebo prípadným bonusom pri kupovaní bytu je podľa Michala Zajíčka v prvom rade snaha developera byt predať v konkurencii podobných, prevažne už dokončených projektov. "V poslednom štvrťroku klesli ceny vďaka zľavám približne v štvrtine bratislavských projektov maximálne o 15 percent. Okrem znížených cien v niektorých projektoch je klientom ponúkaný k bytom bonus napríklad v podobe kuchynskej linky, parkovacieho miesta, prípadne pivnice. Najmä vo väčšine už dokončených projektov je developer ochotný sa na cene dohodnúť." V mestských projektoch sa môžete stretnúť s rôznymi doplnkovými službami, napríklad fitnessa wellness centrom, obchodnou pasážou a podobne.

Ceny sa postupne ustálili

Ak sa v tomto čase rozhodujete investovať do nehnuteľnosti, finančne nestratíte, no zhodnotenie môžete podľa maklérov očakávať oveľa neskôr, ako to bolo v minulosti. Čoraz častejším priebežným zhodnocovaním takejto investície sa stáva prenájom bytu. Ceny novostavieb sú podľa Martina Spodniaka v súčasnosti v podstate na minime. "Do budúcnosti je predpoklad že s rastúcim počtom dokončených novostavieb bude cena tlačená ešte trošku nižšie, avšak veľa bude závisieť od vývoja ekonomiky a celkovej situácie na realitnom trhu." Podľa Evy Šajbidorovej sú v súčasnosti ceny bytov v novostavbách oveľa výhodnejšie ako napríklad v minulom či predminulom roku a ďalší vývoj si nikto z maklérov netrúfa odhadovať. "Dnes je dobrá investícia do kúpy kvalitných novostavieb v dobrom štandarde, kde kupujúci neplatí zbytočné štvorcové metre navyše a je splnené kritérium kvalita a cena." Postavené projekty novostavieb sa budú podľa nej v nasledujúcich mesiacoch dopredávať a výstavba nových bytových projektov je nižšia, niektoré typy bytov môžu začať na trhu chýbať, alebo bude len ich obmedzený výber.

Ceny novostavieb a starších bytov v krajských mestách v roku 2011* (v EUR)

Krajské mestá Bratislava II B. Bystrica Košice Nitra Trnava Trenčín Žilina Prešov

2-izbový byt pôvodný (m2) 1542 868 1041 981 964 923 869 822

2-izbový byt novostavba (m2) 1907 1385 1243 1456 1 492 1 219 1 186 1 200

2-izbový byt pôvodný 84 792 53 645 59 902 57 714 52 879 45 886 51 113 45 782

2-izbový byt novostavba 116 516 81 099 89 998 74 679 85 991 67 113 66 816 80 438

*Prehľad vývoja cien za II. kvartál roku 2011. Za novostavbu sa považuje budova vo výstavbe alebo budova do troch rokov od jej kolaudácie, ostatné budovy staršie ako tri roky sa považujú za pôvodné. Zdroj: DATALAN/CMN.SK

 

[HN; 06/09/2011; s.: 23; Zuzana Kullová ; Zaradenie: OSOBNÉ FINANCIE]Magazín Reality

8 vecí, ktoré by ste mali stihnúť do vykurovacej sezóny

8 vecí, ktoré by ste mali stihnúť do vykurovacej sezóny

Rozhovory s realitnými kanceláriami z Košíc

Aký je realitný trh v
Košiciach?

  • Zobraziť publikovaný inzerát