Vyhľadať nehnuteľnosti - reality
Realitné kancelárie
Súkromní inzerenti
NARKS
Poradne
Info

Detail článku

Dátum vloženia10.10.2018
Aktualizované10.10.2018

Londýn je najväčším technologickým centrom v EMEA, potenciál rásť má aj Bratislava


Hlavné mesto Veľkej Británie bolo vyhodnotené ako najväčšie centrum, klaster výskumno-technologických prevádzok v regióne EMEA, čo je označenie pre oblasť Európy, Stredného východu a Afriky. Tvrdí to najnovšia štúdia realitno-poradenskej spoločnosti CBRE.

Štúdia CBRE je základom pre rozhodovanie investorov a firiem, ktoré chcú pôsobiť v oblasti technologického rozvoja, či už po stránke ekonomickej, nájomnej, alebo zamestnávateľskej. Správa obsahuje aj rebríčky miest, zostavené podľa toho, koľko ľudí pracuje v technologickom sektore.

Techologicke investicie
Foto: Adobe Stock

Lákadlo pre mileniánov

Rebríček, ktorý vedie Londýn, zahŕňa hlavné mestá a mestské centrá biznisu, v ktorých je viac ako 70-tisíc ľudí zamestnaných v oblasti technologického rozvoja. Pozícia Londýna na vrchole rebríčka je čiastočne daná tým, že je schopný prilákať mladých talentovaných ľudí – mileniánov. Priemerná zamestnanosť v oblasti informačných a komunikačných technológií tu vzrástla od roku 2008 o 20 %, čo je oproti priemeru EÚ viac ako 2,5-násobok. Metropola Veľkej Británie má silný mix sub-sektora z oblasti technológií, ktorý dominuje zamestnanosti v tomto segmente, a to odzrkadľuje jeho pozíciu svetovej jednotky medzi technologickými centrami.

Budapešť a Bukurešť bodujú

Ďalšími mestami, ktorým patria vrcholné priečky v rebríčku veľkých technologických centier sú Madrid (2.) a Dublin (3.), najbližšie k nám je z rebríčka Budapešť (4. miesto) a Bukurešť (10. miesto). Úspech Dublinu bol podporený masívnou vládnou podporou investícií, najmä smerom k americkým spoločnostiam, ktoré do Írska pritiahla nielen kultúrna afinita, ale najmä atraktívnosťou mesta pre mladé talenty. Budapešť a Bukurešť majú zase výhodu ceny práce oproti mestám západnej Európy, čo ale pomaly prestáva platiť, nakoľko mnohí zamestnanci pracujú na diaľku a svoje platové požiadavky prispôsobujú kolegom z ekonomicky vyspelejších krajín.

Menšie centrá priťahujú veľkú pozornosť

Medzi stredne veľkými technologickými oblasťami dominuje Povodie Temže, Oslo a Bazilej, medzi menšími rastúcimi technologickými centrami zase dominujú Derby-Nottingham, Florencia a Krakow. Menšie centrá sú definované ako lokality s dvojciferným rastom zamestnanosti v technologickom sektore za posledných osem rokov a tiež s pozitívnym výhľadom do budúcnosti. Je tu tiež badateľná menšia uniformita ako v ostatných kategóriách. Niektoré mestá rástli ako technologické centrá z dôvodu, že ich k tomu tlačili iné sektory, ďalšie zase preto, že sú pre mladých ľudí „cool“ destináciami z pohľadu životného štýlu.

Potenciál má aj Bratislava

Hlavné mesto Slovenska, Bratislava, je šiestym najprosperujúcejším regiónom Európskej únie z hľadiska výšky HDP na obyvateľa, čím predstihuje všetky ostatné stredoeurópske regióny, vrátane mnohých západoeurópskych. Aj preto sa stáva zaujímavou lokalitou  s veľkým potenciálom pre príchod projektov z oblasti výskumu a vývoja (ďalej aj R&D). Tvrdia to zástupcovia CBRE a SARIO Martin Varačka a Róbert Šimončič.

„Výška HDP síce nemusí nevyhnutne odzrkadľovať inovačný potenciál krajiny, no predstavuje silné predpoklady pre jeho ďalší rozvoj“, myslí si CEO agentúry SARIO Róbert Šimončič. Podľa riaditeľa oddelenia CBRE pre prenájom priemyselných nehnuteľností Martina Varačku je dnes Bratislava úspešnou lokalitou strednej a východnej Európy pre centrá zdieľaných služieb a má veľký potenciál pritiahnuť projekty z oblasti R&D. „Už dnes registrujeme silný záujem ako novo prichádzajúcich, tak tiež etablovaných spoločností o nastavenie operatívy v regionálnych mestách s vidinou potenciálu aktívnej spolupráce s univerzitami a absolventmi,“  prezrádza Varačka.

Šéf SARIO upriamuje pozornosť najmä na oblasť automobilového priemyslu. „Čoraz viac dodávateľov otvára technologické centrá naprieč Slovenskom, ktoré sú budované na základe silnej inžinierskej základne našej krajiny. Spoločnosti ako Adient, Yanfeng či Continental tu už založili významné technologické centrá, ktoré riadia vývoj produktov daných značiek v globálnom meradle. To isté platí aj pre koncové výrobky v strojárstve (Embraco – kompresory), alebo elektrotechnickom priemysle (BSH – biela elektronika).“  Tvrdí tiež, že SARIO proaktívne vyhľadáva príležitosti pre lákanie investícií s pridanou hodnotou a zároveň rozširuje portfólio svojich služieb na podporu rozvoja takýchto investícií na Slovensku. „Našou víziou je napomáhať Slovensku, aby sa stalo technologickým a inovačným centrom strednej Európy. Chceme byť dôveryhodným partnerom pre spoločnosti, ktoré zvažujú investíciu v našom regióne“, dopĺňa Šimončič.

Martin Varačka poukazuje na to, že niektoré spoločnosti sa už rozhodli opustiť náš trh, ktorý sa v súčasnosti mení z jednoduchej výroby na služby pridanej hodnoty, vysoko kvalitnú, precíznu výrobu, či výskum a vývoj, ďalšie firmy to však vidia práve ako príležitosť a ich príchod bude pokračovať.  „Slovensko je bezo sporu výbornou lokalitou ponúkajúcou kvalifikovanú a spoľahlivú pracovnú silu, regionálne logistické napojenie a vysoko kvalitné nehnuteľnosti“, uzatvára Varačka.

Zdroj: Reality.sk, CBREMagazín Reality

 

5 spisovateľských domov, v ktorých boli napísané top bestsellery

 

 

Realitný trh v Bratislave je plný extrémov

  • Zobraziť publikovaný inzerát