Vyhľadať nehnuteľnosti - reality
Realitné kancelárie
Súkromní inzerenti
NARKS
Poradne
Info

Detail článku

Dátum vloženia8.2.2019
Aktualizované8.2.2019

Kapacity stavebných spoločností sú vyťažené priemerne na 92 %


Kapacity slovenských stavebných podnikov sú vyťažené priemerne na 92 %. Pre nedostatok pracovníkov sa im nedarí včas splniť 16 % zazmluvnených zákaziek. Vyplýva to z analýzy slovenského stavebníctva za štvrtý kvartál 2018, ktorú vypracovala spoločnosť CEEC Research v spolupráci s Považskou cementárňou, a.s., Ladce.

Vysokú vyťaženosť hlásia bez väčších rozdielov všetky stavebné firmy na Slovensku bez ohľadu na ich veľkosť a zameranie. V tejto situácii sa pre nedostatok pracovníkov stavbárom nedarí včas splniť 16 % zazmluvnených zákaziek. Malé a stredné subjekty nestihli zabezpečiť v termíne 17 % a veľké stavebné podniky 3 % hodnoty stavieb.

Málo zamestnancov aj zariadení

V prípade, že by stavebné spoločnosti mali dostatok pracovných síl, mohli by podľa svojich riaditeľov realizovať v priemere o 34 % viac stavieb, veľké firmy uviedli 25 %. Spomalenie stavebných prác spôsobuje aj nedostatok niektorých špeciálnych zariadení, napríklad mostných technológií či zariadení na výrobu a ukladanie obaľovanej zmesi. „Z dôvodu vyťaženosti týchto technológií sme boli nútení v roku 2018 odmietnuť do 10 % ročného objemu tržieb,“ uviedol obchodný riaditeľ Doprastavu, a.s., Ján Záhradník. Predseda predstavenstva a riaditeľ spoločnosti SMS, a.s., Milan Svoboda povedal, že kapacity im zatiaľ nechýbali a prácu nemuseli odmietať. „Možno je to i tým, že neberieme prácu za každú cenu, na mysli mám súťaže za podnákladové ceny,“ poznamenal M. Svoboda.

O cudzincov žiada málo firiem

Možným riešením tejto situácie je podľa kvartálnej analýzy prijímanie zahraničných pracovníkov, ktorých však aktuálne zamestnáva iba 19 % stavebných spoločností na Slovensku. Záujem o zahraničných pracovníkov s vízami je skôr ojedinelý a žiadosť o nich podala iba desatina stavebných firiem, pričom novú pracovnú silu sa takto podarilo získať v 73 % prípadov, a to v priemere za štyri mesiace od podania žiadosti. S tým, aby Slovensko prijímalo viac pracovníkov s vízami, súhlasí 43 % riaditeľov stavebných spoločností. „Zamestnávanie cudzincov má dve roviny. Na jednej strane ide o právne, administratívne súvislosti tak, aby zamestnávanie bolo legálne, a na druhej strane sú to samotní zamestnanci, ich technické zručnosti, sociálne návyky a podobne,“ doplnil riaditeľ firmy PS Stavby, s.r.o., Miloš Milanovič. Riaditeľ spoločnosti Hochtief SK, s.r.o., Miroslav Beka označil za hlavné požiadavky voči týmto pracovníkom odbornosť, pracovné návyky, spoľahlivosť a referencie, pričom potrebné je podľa neho zjednodušenie legislatívy pri vybavovaní pracovných povolení pre cudzincov.

Zdroj: CEEC Research, SITAMagazín Reality

 

Mýty a fakty o trvalom pobyte v prenajatom byte

 

 

  • Zobraziť publikovaný inzerát