Vyhľadať nehnuteľnosti - reality
Realitné kancelárie
Súkromní inzerenti
NARKS
Poradne
Info

Detail článku

Dátum vloženia1.2.2018
Aktualizované1.2.2018

Investície do komerčných nehnuteľností dominujú najmä v Bratislavskom kraji


Dopyt po komerčných nehnuteľnostiach v posledných mesiacoch má u investorov na Slovensku stále zelenú. Najmä Bratislava predstavuje pre investorov stabilné a predvídateľné podnikateľské prostredie, ktoré je výhodné najmä pre dlhodobé investície. Ukazujú to aj aktuálne štatistiky.

Investície do komerčných nehnuteľností 

Objem investícií do komerčných nehnuteľností na slovenskom realitnom trhu v druhom polroku vlaňajška prevýšil prvú polovicu roka o takmer 150 miliónov eur. Výška transakcií za druhý polrok dosiahla 336 miliónov eur. V roku 2017 bolo takto na Slovensku podľa spoločnosti CBRE celkovo preinvestovaných 523 miliónov eur, čo predstavuje medziročný pokles o 38 percent. Medziročný prepad podľa odborníkov čiastočne spôsobil predaj nákupného centra CENTRAL v prvej polovici roka 2016, čo investičný objem v danom roku výrazne navýšilo.

Ako pre agentúru SITA ďalej uviedla spoločnosť CBRE, investori boli najaktívnejší v oblasti priemyselných nehnuteľností. Najväčšiu investičnú aktivitu v druhej polovici vlaňajšieho roka zaznamenali Trnavskom kraji, kde sa zrealizovala najvýznamnejšia obchodná transakcia roka vo výške 125 miliónov eur, čo predstavovalo 37-percentný podiel na trhu. Čo sa týka počtu investičných transakcií, najatraktívnejší bol podľa CBRE už tradične Bratislavský kraj, kde bolo zrealizovaných päť investičných projektov vo výške 98 miliónov eur.

Najdominantnejším sektorom v investíciách do komerčných nehnuteľností v roku 2017 bol priemyselný sektor. V tejto oblasti sa uskutočnili štyri obchodné transakcie v hodnote 217 miliónov eur. Transakcia v najväčšom objeme 125 miliónov eur prebehla v Galante a bol ňou predaj ProLogis parku čínskemu investičnému fondu CNIC Corporation Limited. V kancelárskom segmente bolo zas v posledných šiestich mesiacoch minulého roka preinvestovaných spolu 21 miliónov eur. Znižovanie primárnych výnosov v oblasti komerčných nehnuteľností podľa CBRE pokračovalo aj v druhej polovici minulého roka. V kancelárskom segmente sa tento výnos ku koncu roka znížil na úroveň 6,25 %, v priemyselnom segmente na úroveň 7,25 % a v maloobchodnom segmente na úroveň 5,75 %.   • Zobraziť publikovaný inzerát