Vyhľadať nehnuteľnosti - reality
Realitné kancelárie
Súkromní inzerenti
NARKS
Poradne
Info

Detail článku

Dátum vloženia18.7.2017
Aktualizované18.7.2017

Index realitného zdravia za jún 2017


Index realitného zdravia v júni pokračoval v trende tohto roka. Tentokrát sa nepatrne zlepšil oproti  predchádzajúcemu mesiacu, avšak  pokračoval v ceste negatívnych rekordov. Dosiahol najhoršiu hodndotu za uplynulé 4 roky v tomto mesiaci.

Index realitného zdravia v júni dosiahol známku 2,59, čo je zlepšenie oproti mesiacu máj o zanedbateľné 2 stotiny (2,61). Aj keď tesne, je to najhorší výsledok v tomto mesiaci v histórii merania IRZ (prieskum prebieha od júna 2013). Obvykle sa hodnotenie v tomto mesiaci krúti okolo 2 minus, avšak býva to po jarnom vrchole krivky Indexu. Tento rok vyniká tým, že jarný vrchol aktivít na trhu nehnuteľností nebol. Ak by sme mali hodnotiť uplynulý čas tohto roka, priemerný polročný IRZ 2017 (2,58) je o takmer desatinu horší ako v roku 2016 (2,49) a pohybuje sa na úrovni polročného priemeru 2015. Nikdy sme ale nezaznamenali priebeh Indexu takmer lineárny rovnobežne s časovou osou.

Tvorcovia Indexu realitného zdravia sú v prognózach vývoja na ďalší mesiac júl prvýkrát v tomto roku pesimistickí, keď neočakávajú zlepšenie, ale  takmer zhodnú známku ako v júni (2,58). Pre porovnanie prognóza na jún bola 2,34 a tak ako sme očakávali bola viac v rovine túžob ako reality. Tento jav sa ale výrazne neodlišuje od viacročného trendu. Realtný trh zvykne v lete dovolenkovať.

INDEX REALITNÉHO ZDRAVIA - MEDZIROČNÉ POROVNANIE

Hodnoty IRZ v období 4 rokoch

Regionálny rozdiel Indexu realitného zdravia sa v júni prehĺbil po dvoch mesiacoch takmer nulovej odchýlky. Porovnanie odpovedí subjektov podnikajúcich v bratislavskom kraji a zvyšku SR ukázalo, že bratislavský kraj je na tom výrazne optimistickejšie ako priemer (2,45) a zároveň prognózuje udržanie tohto stavu aj pre budúci mesaic (2,47). Mimobratislavské subjekty posudzujú situáciu podstatne pesimistickejšie keď dosiahli júnovú známku 2,66 a predpokladajú mierne zlepšenie pre budúci mesiac (2,57). Dá sa konštatovať, že výslednú júnovú známku zhoršili mimobratislavské realitné subjekty.

Prvý polrok 2017, ako sme avizovali, je zásadne rozdielny ako v predchádzajúcich troch rokoch (2014-2016). Obvyklá krivka Indexu realitného zdravia sa v prvých šiestich mesiacoch po prvý raz zmenila na takmer priamku, rovnobežnú s časovou osou (pozri graf). Bez jarného vrcholu a rekordných známok. Aj keď sa hodnoty Indexu dlhodobo pohybujú v intervale od najhorších 2,8 po najlepšie okolo 2,3, teda v rámci piatich desatín, nad tohtoročným vývojom nemôžeme mávnuť rukou. O predpokladaných dôvodoch sme už písali: regulácie vo financovaní bývania, siahanie na cenový strop rezidenčných nehnuteľností, či možná saturácia trhu. A možno len po nebezpečnom prehrievaní v minulom roku horúčka prešla a trh sa začína správať primerane možnostiam SR.  • Zobraziť publikovaný inzerát