Vyhľadať nehnuteľnosti - reality
Realitné kancelárie
Súkromní inzerenti
NARKS
Poradne
Info

Detail článku

Dátum vloženia14.7.2016
Aktualizované14.7.2016

Reality: Index realitného zdravia jún / júl 2016


IRZ 2016_07Nie je prevratným zistením fakt, že v letných mesiacoch roka sú aktivity na realitnom trhu utlmené. S výnimkou roka 2014 bolo v júni vždy zaznamenané zhoršenie Indexu realitného zdravia. Ani tohtoročný jún nepriniesol prekvapenie a ako sme predpokladali aj napriek optimistickej prognóze tvorcov Indexu, priniesol pokles až do negatívnej časti stupnice pod 2 mínus. To ale nič nemení na veci, že rok 2016 je rokom zatiaľ najmarkantnejšieho oživenia realitného trhu za ostatné 3 roky.

Zber dát sa vykonáva od júna 2013 prostredníctvom štruktúrovaného elektronického dotazníka, určeného výhradne pre majiteľov alebo riaditeľov realitných kancelárií z celého Slovenska. Oslovené boli skúsené spoločnosti, ktorých názor je podložený dlhodobejšou praxou s realitným trhom. Relevantný respons sa pohybuje medzi 160 a 250 realitnými kanceláriami z celého Slovenska.

Júnový Index realitného zdravia neprekvapil a poslušne sa zaradil do dlhodobého priemeru tohto mesiaca. Dosiahol hodnotu 2,58 a po rekordoch v apríli a v máji poklesol o 27 stotín. Vzhľadom na to, že toto číslo je presne zhodné s priemerom za ostatné 3 roky (2013, 2014 a 2015 ako sme uviedli v minulomesačnej analýze) nedeje sa nič neočakávané. V nasledujúcom grafe dávame príležitosť porovnať priemerné polročné hodnoty Indexu realitného zdravia 2014, 2015 a 2016.

Prognóza vývoja Indexu realitného zdravia na júl 2016 je prakticky zhodná s jeho júnovou nameranou hodnotou. Je 2,57 a je o niečo lepšia ako v ostatných rokoch. A treba doplniť, že je veľmi pravdepodobné jej naplnenie v realite.

V najbližšej analýze Indexu realitného zdravia sa zameriame na polročné „vysvedčenie“ slovenského realitného trhu podľa vnímania realitných profesionálov.irz2016_2q Už teraz pokladáme prvý polrok 2016 za výnimočný a sme veľmi zvedaví na koncoročné hodnotenie. Dramatické akcelerovanie trhu, smerujúce k jeho prehriatiu však neočakávame, zatiaľ je síce trend rastúci, ale jeho vývoj príliš nevybočuje zo štandardu minulých rokov.

Analýza stavu a vývoja Indexu realitného zdravia je k dispozícii aj na www.realitnyindex.sk.

Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska

Milí realiťáci, odborníci denne aktívni na trhu s nehnuteľnosťami!
Prihláste sa medzi tvorcov Indexu realitného zdravia.
Prispejete  k vyššej validite a presnejšiemu popisu vývoja na realitnom trhu.
Napíšte na lazik@reality.sk a dozviete sa podrobnosti o tom, ako funguje komunita tvorcov Indexu realitného zdravia.
Potrebujeme Vaše skúsenosti a prehľad!

Byty na predaj / Byty na prenájom / Reality Bratislava / Prenájom Bratislava / Novostavby Bratislava
Byty na predaj Bratislava / Byty na prenájom Bratislava / Byty na predaj Košice / Reality Banská Bystrica
Reality Martin / Reality Nitra / Reality Žilina / Reality Trnava / Reality Trenčín / Reality Prešov / Reality Košice

Pozemky na predaj / Chaty na predaj / Predaj RD / Realitné kancelárie / Právna poradňa reality
Vyhľadávanie na mape reality / Súkromná inzercia nehnuteľnosti / Stavebné pozemky na predaj  • Zobraziť publikovaný inzerát