Vyhľadať nehnuteľnosti - reality
Realitné kancelárie
Súkromní inzerenti
NARKS
Poradne
Info

Detail článku

Dátum vloženia3.9.2018
Aktualizované3.9.2018

Domy vyrobené 3D tlačou sa môžu postaviť za desatinu ceny tých bežných


Vďaka pokroku v 3D tlači možno použiť túto technológiu na tlač najrôznejších produktov, vrátane domov. Ako tieto domy môžu vyzerať? Dokážu dosiahnuť energeticky účinné vlastnosti potrebné pre bývanie? Estónski vedci tvrdia, že to pôjde a dokonca s extrémne nízkymi nákladmi a s využitím lokálne dostupných zdrojov.

3D dom Austin Texas Zdroj ICON
3D dom Austin Texas Zdroj: ICON

3D tlač je v súčasnosti búrlivo sa rozvíjajúcou oblasťou na celom svete. Mnohé inovátorské tímy už pripravili projekty s návrhmi domov zostavených pomocou tejto technológie. Tento rok prišla správa aj z univerzity v estónskom meste Tartu a Estónskej univerzity organických vied, kde vedci vytvorili sľubné riešenie vo forme 3D tlačiteľného materiálu podobného betónu, ktorého základ tvoria mletá rašelina, prach z ropnej bridlice a nanočastice oxidu kremičitého. Umožnil by znížiť náklady na výstavbu rodinných domov asi 10-násobne.

Všestranná rašelina

„Rašelina má vynikajúce antibakteriálne a tepelné vlastnosti, je lacná a široko dostupná v mnohých regiónoch sveta,“ hovorí Jüri Liiv, výskumný pracovník v estónskom výskumnom centre pre rašeliniská, „napriek tomu sa doteraz ako zložka betónovo-organických materiálov nepoužívala, pre svoje vlastnosti spomaľujúce tuhnutie betónu.“  Vedci však tento problém vyriešili a teraz sú schopní vytvoriť odolný kompozit na báze rašeliny s veľmi dobrými tepelnými a mechanickými vlastnosťami. Kompozitný materiál vyvinutý tímom je pevný a má dobrú tepelnú vodivosť. Napriek skutočnosti, že rašelina sa používa ako palivo, materiál je dostatočne nehorľavý. Vytvrdzuje sa v priebehu jedného dňa po vytlačení, no elastický zostáva dlhšie, takže umožňuje vyplniť všetky vzduchové medzery.

Testovací dom ešte v tomto roku

Podľa odhadov by dom s plochou asi 45 m2 mohol byť vytlačený približne za 5 000 eur. No ako poznamenal Jüri Liiv, tím nemá dostatok finančných prostriedkov na tlač celého testovacieho domu. Zatiaľ boli zhotovené len segmenty steny ako dôkaz konceptu. Liiv dúfa, že túto jeseň bude mať skupina prístup k 3D tlačiarni v plnej veľkosti, čo poskytne výskumníkom možnosť konečne vytvoriť navrhovaný skúšobný dom. Dokument opisujúci projekt bol uverejnený v časopise Sustainable Materials and Technologies.

Zdroj Dezeen
Zdroj: Dezeen

Dubai Zdroj Gulf Business
Dubai Zdroj: Gulf Business

Zdroj: Reality.sk, digitaltrends.comMagazín Reality

 

5 spisovateľských domov, v ktorých boli napísané top bestsellery

 

 

Realitný trh v Bratislave je plný extrémov

  • Zobraziť publikovaný inzerát