Vyhľadať nehnuteľnosti - reality
Realitné kancelárie
Súkromní inzerenti
NARKS
Poradne
Info

Detail článku

Dátum vloženia11.5.2018
Aktualizované11.5.2018

Čo sa na dome oplatí urobiť hneď na jar?


V zime sú konštrukcie našich domov vystavené veľkým rozdielom vnútornej a vonkajšej teploty, potrápi ich aj dážď, sneh či vietor. To sa podpíše na rôznych detailoch stavby, ktoré by sme mali včas skontrolovať. Čo sa oplatí riešiť hneď na jar?

Balkón alebo terasa

Po zimných zrážkach ostávajú znečistené špáry medzi dlaždicami terasy či balkóna. Bežné umývanie nánosy nezmyje, je potrebné použiť tlakový vodný čistič. Zima zanechá stopy aj na staršej betónovej dlažbe, vyčistiť na nej znečistené miesta po zime je veľmi ťažké, často až nemožné. Má vysokú nasiakavosť a všetky nečistoty rýchlo vsiaknu do dlažby. Na jar jej pomôže impregnačný náter, ktorý vytvorí ochranný film, zamedzí tvorbu machov v škárach, zníži výskyt „výkvetov“ – bielych fľakov a chráni je proti UV žiareniu.

Čo urobiť na dome na jar 
Foto: Adobe Stock

Skontrolujte povalu a strechu

Zistite, či vám nepoškodila steny na povale voda zo strechy, ktorá zanecháva žlté alebo hnedé škvrny. Nesnažte sa škvrny zamaľovať hneď, radšej na poškodené miesto najprv dajte trochu tmelu. Skontrolujte, či sa na drevených krovoch nevytvárajú huby a plesne. Pozrite sa na problémové miesta v hornej časti strechy, či sa neuvoľnila strešná krytina, urobte tak však len v dobrom počasí a len vtedy, ak je to bezpečné. Ak je strecha zateplená, je dobré skontrolovať izoláciu v podstrešných priestoroch, či nedošlo počas zimy k jej zamočeniu. Môže to byť spôsobené narušením strešnej krytiny, zrážaním vlhkosti na strešnej krytine alebo na poistnej hydroizolácii. V prípade zistenia zamočenia je nutné zabezpečiť vysušenie izolácie a samozrejme opravu poškodených konštrukcií.

Odkvapy

Vyčistite odkvapy od nečistôt, ktoré do nich naniesol topiaci sa sneh na streche alebo dážď, aby sa vám zbytočne neupchali a vy ste nemuseli riešiť vodou popraskané steny. Pokiaľ na dome máte starší odkvap, skontrolujte, či vám ho už nenapadla hrdza. Ak miesto pozinkovaných odkvapov používate plastové, dajte si pozor, či nie sú pôsobením mrazu poškodené a popraskané.

Co urobit na dome na jar - starostlivost 
Foto: Adobe Stock

Trhliny v múroch

Zima vám niekedy zanechá nepríjemné trhliny v múroch vášho domu. Nenechávajte si opravu na neskôr, časom aj z malej trhliny môže vzniknúť veľký problém, ktorý budete musieť riešiť so statikom. Najjednoduchším riešením je škárovanie. Hlbšie škáry by ste už mali opraviť injektovaním, čiže vtláčaním riedkej injektážnej malty.

Zateplenie

Ak máte zateplený dom, skontrolujte, či sa tepelná izolácia nevydúva alebo neodlepuje, znamenalo by to, že je zatepľovací systém porušený. Signálom o poruche zateplenia môžu byť aj plesne vo vnútri domu, pod stropom alebo v okolí okien. V takom prípade je potrebné nechať prezrieť dom stavebnému odborníkovi a podať reklamáciu stavebnej firme, ktorá zateplenie realizovala.

Vykurovanie

Pravidelnú ročnú údržbu vykurovacieho kotla je výhodné vykonať hneď po skončení vykurovacej sezóny. Ak si necháte kontrolu až na poslednú chvíľu, na jeseň, kedy práce na príprave vykurovacích zariadení na zimu vrcholia, môžete si na servisného technika počkať aj celé týždne. Ten by mal vizuálne skontrolovať kotol, tepelnú izoláciu, tesnosť hydraulických rozvodov a spalinovodu, funkčnosť a nastavenie regulačných  prístrojov. Je potrebné, aby vyčistil výmenník tepla, preventívne vymenil predpísané diely, nastavil parametre spalín podľa podkladov výrobcu a vykonal test funkčnosti kotla počas prevádzky. Odborník tiež zmeria účinnosť kotla a vypracuje správu z kontroly.

Komín

Nezabudnúť skontrolovať a vyčistiť komínové teleso hneď na jar je rozumné, pretože na jeseň pred vykurovacou sezónou býva väčšina kominárov obsadených. Platí to hlavne pre majiteľov kozubov, kachlí, starších plynových kotlov a kotlov na tuhé palivo. Zanedbanie čistenia môže spôsobiť vo vykurovacej sezóne požiar.

Klimatizácia

Ak plánujete inštaláciu klimatizácie, jar je pred letnými horúčavami ideálnym obdobím. Dodacie termíny sú v tom čase 3 - 5 dní. V horúčavách si počkáte aj dva týždne. Ak už klímu máte, vyžaduje si aspoň raz do roka prečistenie vnútornej aj vonkajšej jednotky od nahromadených peľových a prachových častíc, prípadne plesní alebo húb. Pri pravidelnej kontrole servisný technik zmeria v klimatizačnej jednotke tlak chladiva a prietok vzduchu. Vyčistí zariadenie a vymení alebo vyčistí filtre. Kontrolou prejdú aj všetky mechanické časti a elektroinštalácia. Napokon sa podľa platnej legislatívy pri vačších klimatizáciách  skontrolujú hodnoty týkajúce sa freónov. Aby sa predišlo prehrievaniu, treba skontrolovať - vyčistiť aj výmenník vonkajšej jednotky. Zanedbanie servisu môže viesť k zvýšeniu tlaku chladiva, alebo aj k jeho úniku, čo by následne mohlo poškodiť kompresor. Na pravidelný servis klimatizácie môže za vás myslieť aj servisná organizácia na základe servisnej zmluvy.

Trávnik a kríky

Keď sa v okolí terasy nachádzajú kríky, je ich potrebné najneskôr v apríli presvetliť a omladiť rezmi.  Rezy ošetríme latexom alebo štepárskym voskom, čím zabránime následnej infekcii. Tráva v okolí terasy rastie po zime ako z vody. Ak chcete mať na dvore nízky a krásny trávnik, mali by ste ho po zime očistiť od starej odumretej trávy a prevzdušniť, aby sa ku korienkom trávy dostalo viac svetla, vlahy a živín. Na očistenie trávnika môžete použiť vertikutačné hrable s ostrými zubami alebo vertikutátor.

Zdroj: Reality.skMagazín Reality

Počet dokončených bytov v SR

V prvom polroku sa dokončilo viac bytov

Rozhovory s realitnými kanceláriami z Banskej Bystrici

Aký je realitný trh v
Banskej Bystrici?

  • Zobraziť publikovaný inzerát