Vyhľadať nehnuteľnosti - reality
Realitné kancelárie
Súkromní inzerenti
NARKS
Poradne
Info

Detail článku

Dátum vloženia11.7.2018
Aktualizované11.7.2018

Čo dokáže pohľadový betón


Pohľadový betón sa môže ťahať do výšky, vytvára rozľahlé platne obrovských rozmerov, ale aj oblúky či šikmé konštrukcie. Za to, že je obľúbený v moderných developmentoch i interiéroch rodinných domov, však vďačí nielen svojej tvárnosti, pevnosti a odolnosti, ale aj originálnej štruktúre.

Najvyssi most na Slovensku-na-dialnici-d3-svrcinovec-skalite_zdroj Peri
Zdroj: PERI - Najvyšší most na Slovensku na diaľnici D3 Svrčinovec - Skalité

Pohľadový alebo architektonický betón sa vyrába z polymércementových zmesí alebo aj zbežne dostupných surovín na betonárni s prídavkom špecifických prísad. Pomocou rôznych debnení a na rozdiel od konštrukčného sa ponecháva vystavený pohľadom verejnosti bez povrchových úprav vo svojom „surovom“ vzhľade. Stal sa populárnym už v modernej architektúre na začiatku 20. storočia, vyzdvihoval ho už legendárny architekt Le Corbusier. Dnes sa vďaka moderným technológiám dostáva na úplne iné úrovne. Vývoj je za posledné roky enormný, budovy sú vyššie, dizajnovo zaujímavejšie, náročné mostné konštrukcie a tunely nám berú dych. To, čo pred desiatimi rokmi vyzeralo ako nereálne, je teraz bežnou súčasťou stavieb. Pohľadový betón si nachádza svoje miesto aj na Slovensku, odborníci však vidia, že oproti svetovým trendom ešte máme čo doháňať. Čo teda robí pohľadový betón dokonalým?

panorama city business III 

Zdroj: Panorama city business III, J&T Real Estate

Tromfy pohľadového betónu

O technických výhodách "Béton brut" nie je pochýb. Má vysokú pevnosť aj pri veľkom formáte a malej hrúbke, pri dĺžke 6 m si doska z pohľadového betónu vyžaduje minimálnu hrúbku 15 mm. Má tiež dlhú trvanlivosť, ktorá sa prakticky zhoduje so životnosťou objektu, vynikajúcu mrazuvzdornosť a nízku nasiakavosť. Materiál umožňuje výrobu betónových prvkov individuálnej 2D aj 3D geometrie, ohýbanie, tvarovanie či zaoblenie rohov bez stykov a lepenia. Pohľadové plochy môžu mať veľmi rôznorodý vzhľad, ktorý im dávajú rôzne debnenia alebo zloženie betónovej zmesi. A práve pri tomto parametri, vzhľade povrchu, sa názory milovníkov pohľadového betónu často značne rozchádzajú.

Ktorá je správna tvár betónu

Zrealizovať požadovaný pohľadový betón znamená úzku spoluprácu všetkých zúčastnených partnerov projektu, teda architektov, projektantov, dodávateľov betónových zmesí, dodávateľov debnenia a zhotoviteľov. Pohľadovosť betónových plôch je totiž ovplyvnená množstvom faktorov  a často je aj zámienkou pre mnohé spory medzi zhotovovateľom a investorom.  „Práve preto je potrebné, aby sa všetky požiadavky na pohľadový betón definovali už v štádiu návrhu a odporúča sa vytvoriť skúšobné vzorové plochy,“ vysvetľuje Dušan Slamka, vedúci predaja spoločnosti PERI, najväčšieho dodávateľa debnení na Slovensku. Ako ďalej dodáva, na to je potrebný čas. Na Slovensku táto spolupráca v prevažnej miere chýba a prípravnej fáze sa vyhradí príliš krátka doba. „Bez použitia kategórií je pohľadový betón veľmi individuálny. Niektorí investori majú predstavu pohľadového betónu hladkého ako sadrokartón, iba v šedom prevedení. Ďalší obdivujú jedinečnosť v priznaných spojovacích prvkoch debnení a štrkových hniezdach,“ hovorí Ing. Ľubica Pišťanská z Oddelenia riadenia kvality STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo. Povedomie o pohľadovom betóne na Slovensku nie je úplne jednoznačné, pokračuje. Z tohto dôvodu vydala Slovenská asociácia výrobcov transportbetónu SAVT smernicu, v ktorej sú stanovené jednotlivé triedy pohľadového betónu, aby bol vytvorený komunikačný nastroj medzi realizátorom a investorom.  

narodny futbalovy stadion
Zdroj: Národný futbalový štadión

Čo spôsobilo raketový vývoj

Najväčším posunom je podľa odborníkov dnešná kvalita betónu. Podľa Ľubice Píšťanskej vývoj nových druhov plastifikačných prísad umožnil vyrobiť betón s vysokou konzistenciou bez rizika segregácie, teda odlučovania cementového mlieka od kameniva. Rozšírila sa aj ponuka odformovacich olejov a pást, kým pred siedmimi rokmi boli v ponuke 3 – 4, dnes ich nájdeme 20. Veľkým plusom je aj vstup špičkových globálnych firiem dodávajúcich debnenie na slovenský trh. Pristupujú k pohľadovému betónu ako celku a poskytujú komplexný servis od dodávky debnenia so špeciálnym povrchom, cez odformovacie oleje až po školenie pracovníkov realizujúcich konštrukciu. „V súčasnosti čas výstavby hrá významnú úlohu a my musíme dodávať riešenia, ktoré zabezpečia kvalitu zhotovenia betónu, ale zároveň sú jednoduché, bezpečné, šetria čas a nasadenie pracovnej sily,“ hovorí Ing. Mojmír Zatloukal, vedúci technického oddelenia PERI spol. s r. o. Dodáva, že moderné špeciálne debnenia priniesli typické výhody rámového debnenia, ktorými sú rýchle nasadenie a používanie na stavbe, pričom výsledok zodpovedá požiadavkám investora.

Pozitívne príklady priťahujú

Znalci pohľadového betónu tvrdia, že aj na Slovensku ich nájdeme dosť. Vyzdvihujú kvalitu realizácií v projektoch, akými sú ELESKO pri Modre, parkovací dom pod Hradom v Bratislave, OC BORY MALL,  z Národný futbalový štadión v Bratislave, skladová hala HERZ Bernolákovo alebo Ekom Piešťany. Za zmienku stoja aj nové mosty a tunely Sitina, Bôrik či Šibenik a množstvo rodinných domov.  

Elesko zavod Modra
Zdroj: Elesko, závod Modra

Zdroj: Reality.skMagazín Reality

Stavebníctvo a klimatické zmeny

Stavebníctvo a klimatické zmeny

rozhovory s realitnými kanceláriami v ŽIline

V Žiline sa čaká na dokončenie nových bytov

  • Zobraziť publikovaný inzerát