Vyhľadať nehnuteľnosti - reality
Realitné kancelárie
Súkromní inzerenti
NARKS
Poradne
Info

Detail článku

Dátum vloženia8.4.2019
Aktualizované8.4.2019

Česká vláda pripravuje Národný investičný plán, stavbári ho však berú zatiaľ s rezervou


Pripravovaný český investičný plán by mal obsahovať vyše 17 tisíc projektov za 3,45 bilióna českých korún (134,1 miliardy eur) v rokoch 2019-2030. Stavebné podniky sa k tomu stavajú skepticky. Vyplýva to z Kvartálnej analýzy českého stavebníctva za prvý štvrťrok 2019, ktorú spracovala spoločnosť CEEC Research v spolupráci so skupinou Saint-Gobain.

Národný investičný plán podľa väčšiny českých stavebných podnikov im pri plánovaní ich budúcich zákaziek nepomôže, hoci o niečo optimistickejšie sú v tomto ohľade inžinierske firmy. Väčšina riaditeľov stavebných spoločností v ČR sa domnieva, že investičný plán sa napokon splní len na 50-74 %. Zhruba dvaja riaditelia z troch (58 %) sú skeptickí pri očakávaní toho, že by investičný plán mal stavebným podnikom v ČR pomôcť pri plánovaní ich zákaziek. Aspoň čiastočnú pomoc v plánovacom procese od neho očakávajú dve pätiny firiem (39 %), výraznú pomoc prinesie iba 3 % oslovených. Výnimkou sú spoločnosti zamerané na inžinierske stavby, ktoré aspoň čiastočnú pomoc od Národného investičného plánu avizujú v 61 % prípadov, hoci plnú dôveru tu má pri rovnakom pomere respondentov ako v iných sektoroch.

 

Zdroj: Adobe Stock

Ekonomické faktory nie je možné predpovedať

Podľa niektorých českých stavbárov môže Národný investičný plán pomôcť pri odhadoch či predpokladoch objemu štátnych zákaziek, teda pri odhadovaní kapacít, ktoré bude možné v tomto sektore uplatniť. „Plánovať však konkrétne zákazky na úrovni stavebnej firmy možno v prípade verejných zákaziek až po úspešnej účasti v súťažiach,“ vysvetľuje Miroslav Lukšík, generálny riaditeľ Pozemního stavitelství Zlín. Všetci sa zhodujú na tom, že by takýto plán bol prospešný pre dlhodobú predstavu a na plánovanie kapacít a investícií do ľudských a výrobných zdrojov. „Na druhej strane, netreba zabúdať, že každá vláda môže mať iné priority z hľadiska naplnenia rozpočtov. Ďalším faktorom ovplyvňujúcim z krátkodobého pohľadu dlhodobo plánované investície sú ekonomické cykly. A do roku 2030 určite bude ekonomická výkonnosť ČR kolísať,“ hovorí Pavol Schlitter, obchodný riaditeľ firmy Sitel.

Problematické dodržanie plánu

Názory na dodržanie Národného investičného plánu sú v rámci stavebného sektora pomerne rôznorodé. Najväčšia časť riaditeľov stavebných podnikov (37 %) predpokladá splnenie plánu na 50-74 %, ďalších 29 % to odhaduje na 25-49 %. Pesimistickejšie sú pritom veľké stavebné spoločnosti, kde nadpolovičná väčšina subjektov (59 %) predikuje dodržanie plánu v intervale 0-50 %. „V tejto chvíli ho beriem skôr ako víziu a pomenovanie toho, čo všetci vieme. Teda, čo v ČR treba vybudovať, aby sa zlepšili životné podmienky pre obyvateľov, podnikanie a aj ekonomická prosperita. No napríklad pri dopravnej infraštruktúre celé roky jasne vieme, čo treba spraviť, aby sme sa vyrovnali vyspelým západoeurópskym krajinám. Na plánovanie zákaziek nám to, že sa tvorí Národný investičný plán do roku 2030, nepomôže. A jeho dodržanie? Od roku 1989 sa už takmer 30 rokov snažíme spomínaný deficit dohoniť. Čo sa podarilo, to vieme. Takže máme pred sebou ďalších desať rokov,“ tvrdí Martin Hart, šéf marketingu vo firme Koma Modular.

Vytvorenie nového ministerstva

Na štátne investície by mal v budúcnosti štandardne dozerať na tento účel špeciálne zriadený orgán, pričom na tomto riešení sa zhodlo 82 % stavbárov. Polovica riaditeľov (56 %) sa nazdáva, že na to stačí už niektoré z terajších ministerstiev. Pätina (19 %) by, naopak, uvítala úplne nové špecializované ministerstvo a 7 % by dohľad zverilo vládnej rade. Za vytvorenie ministerstva spravujúceho štátne investície sú pritom vo väčšej miere veľké stavebné podniky (35 %) a inžinierske firmy (28 %). 

Zapojenie Hospodárskej komory ČR

Aspoň čiastočné skvalitnenie nového stavebného zákona v ČR si od zapojenia Hospodárskej komory ČR do jeho prípravy sľubujú dve tretiny stavebných podnikov (67 %), ba výrazné skvalitnenie očakáva 14 % riaditeľov. Pätina opýtaných (20 %), naopak, zlepšenie vďaka zapojeniu Hospodárskej komory ČR do procesu prípravy nepredpokladá. K návrhom nového stavebného zákona zverejňovaným na webe Hospodárskej komory ČR sa však nadpolovičná väčšina (58 %) stavbárov neplánuje vyjadrovať. Vyše tretiny (37 %) uvádza, že bude zasielať podnety a pripomienky aspoň občas, a len 5 % chce to robiť pravidelne. „Tento krok určite pomôže. Komora združuje tých, ktorí na trhu podnikajú, mala by teda viac ako ktokoľvek iný vedieť odovzdať skúsenosti z praxe,“ hovorí Tomáš Rosák, predseda predstavenstva Saint-Gobain Construction Products CZ. Súhlasí s ním aj Tomáš Koranda, predseda predstavenstva spoločnosti Hochtief CZ: „Vidím to ako jednu z dobrých ciest. Dôležité je ale aj zapojenie samotných firiem-realizátorov a ich postrehov z praxe. Všetci voláme po zredukovaní schvaľovacích orgánov a vydanie jedného právneho predpisu všeobecných požiadaviek na výstavbu. Určite pomôže aj zavedenie kaucie pri napadnutí stanoviska rozhodovacieho orgánu, pretože sa tak zabráni zbytočným obštrukciám.“
Zdroj: CEEC Research, Stavebné noviny 


Magazín Reality

 

Aké zmeny na nás čakajú pri poskytovaní úverov od 01. júla?

 

  

Aké trendy aktuálne letia v predaji tieniacej techniky

  • Zobraziť publikovaný inzerát