Vyhľadať nehnuteľnosti - reality
Realitné kancelárie
Súkromní inzerenti
NARKS
Poradne
Info

Detail článku

Dátum vloženia6.6.2017
Aktualizované6.6.2017

Architekt vám ponúkne nový pohľad na vaše budúce bývanie


Na začiatku, v roku 2012, rozbiehali malú firmu v podkroví rodinného domu v malebnej dedinke na Kysuciach. Neskôr rozšírili svoj tím a pribrali ďalších kolegov  – rebelov, ktorí vedeli kreatívne myslieť, a hlavne, pozerali vždy dopredu. Ich kreatívne priateľstvo pretrvalo dodnes a založili architektonické štúdio – HEAD Studio, ktoré aktuálne sídli v centre mesta Žilina. Ponúkajú komplexné služby v oblasti stavebníctva, pomáhajú projektovať rodinné a bytové domy, jednoducho plnia sny klientov o ich vlastnom bývaní. Vyspovedali sme štyroch z nich, a to Vladimíra Gašperika, Evu Gašpierikovú, Jakub Hosnedla a Milana Hlasicu.   

Jakub Hosnedla architektMnoho ľudí si chce dať postaviť moderné bývanie - kedy je vhodné prizvať si k tomu architekta či projektanta? V čom je to pre nich výhodné?
Jakub: Architekta potrebuje človek už pri samotnom výbere pozemku. Nakoľko dnešná situácia s realitnými kanceláriami ide nesprávnym smerom. Realitní makléri častokrát nerozumejú problematike a čo je hlavné, ich zámerom je predať pozemok a nie vám poskytnúť odbornú radu, ktorá by vám mohla v budúcej výstavbe ušetriť ešte kopec peňazí. Nielen slnečný aspekt, ale aj rovinatosť, či naopak svahovitosť pozemku, rozhodujú o tom, aký typ domu je potrebné navrhnúť. Nemôžeme predsa do svahu navrhovať bungalov, ktorý je vhodný na rovinu. Cena pozemku tiež niekedy klame, lebo je úplne to isté dať 60 eur za meter štvorcový na rovine, ako 30 eur za rovnakú plochu svahovitého pozemku. To však klient väčšinou neovláda.

 


Milan Hlasnica architekt

 

Milan: Je dobré, ak má klient ako takú predstavu o svojom budúcom bývaní. Ale je tiež dôležité, aby ho mohol niekto usmerniť, či už v orientácii svetových strán alebo v osadení na pozemok, a na to je najlepší architekt. V konečnom dôsledku sa to odrazí na cene diela, ale i v nákladoch na energie. Dobrý architekt má častokrát iné cítenie ako projektant – konštruktér. Vie vnuknúť klientovi celkom iný pohľad na dispozíciu, či každý detail samotného bývania. Samozrejme, že sú aj projektanti s podobnými schopnosťami, ale no prečo „liezť" niekomu do kapusty. Každý máme svoj smer, zameranie, ktorému sa venujeme. Projektant je tu potom na to, aby občas architekta svojimi výmyslami, ako s úsmevom hovoríme, vrátil späť do reality.  
 

 


 

Akým smerom sa uberá architektúra bývania na Slovensku? Kopírujú sa svetové trendy alebo klienti uprednostňujú radšej vlastný štýl?
Vladimír: Dnes je častým javom šetriť, kde sa dá. Architekt častokrát nemôže naplno rozvinúť kreativitu na úkor zvýšenej ceny. Ale taktiež vidíme nástup energeticky efektívnych stavieb, či minimalistickej-kubickej architektúry. Kopírovanie je prirodzené, ľudia niečo vidia na internete, či v televízore a chcú to mať vo svojich domoch. Veď aj spojenie kuchyne s obývačkami k nám prišli zo zahraničia. Akurát, všetko s odstupom niekoľkých rokoch. Problém vnímam tiež  v tom, že dnes vznikajú mnohé novovzniknuté ulice akoby bez konceptu, či zmyslu pre harmóniu.

Eva: Áno, ľudia chcú ísť smerom k modernej architektúry, často je to však na úkor kvality, keďže všetko, čo je nové a moderné, je drahé. Prežívame síce stavebný boom kvôli nízkym úrokovým sadzbám, architektúra kopíruje moderné trendy, avšak zabúda sa na regulatívy, vytráca sa atmosféra ulice. Potom nastupujú lacné náhrady, čoho výsledkom sú častokrát „spackané stavby“. Horšie je, keď klient nemá financie na nové bývanie, radšej si vezme väčší úver, ktorý potom ťažšie spláca. A výsledok? Býva síce v krásnom. možno luxusnom domove, ale potom nie je z čoho vynaložiť financie na voľnočasové aktivity, či už s rodinou alebo priateľmi… Tak sa časom stane človek otrokom vlastného bývania. Život si treba užívať, nielen ho prežívať.Podľa akých kritérií si vyberať architektonické štúdio a na čo treba dbať?
Eva Gašpieriková architektiJakub: Kritériá sú rôzne. Pri strednej vrstve je dôležitým kritériom cena. Ale aj dnes sa nájdu ľudia zo zmyslom pre kvalitu na úkor vyššej ceny. Ale hlavne, keď si vyberáte ateliér dbajte, aby sa vám páčila jeho tvorba. Ateliér má väčšinou svoje portfólio, podľa ktorého sa dá vybrať, od koho chcete svoj budúce bývanie. Každý má svoj špecifický rukopis. Okrem dizajnu, je dôležité pozerať sa aj na technickú kvalitu projektov, pretože domy sú čím ďalej tým viac plné moderných  technológií. Preto sme aj my, v ateliéri Head Studia, rozbehli spoluprácu s firmou zaoberajúcou sa inteligentnou elektroinštaláciou a snažíme sa klientom poskytnúť potrebnú podporu.

Eva: Myslím si, že ľudia si najčastejšie vyberajú na základe odporúčaní od známych, kvality práce, ale i ponúkaných služieb. Ideálne, ak dostanú všetko takpovediac pod „jednou strechou." Nájsť niekoho, kto vám má zrealizovať bývanie a komu odovzdáte vašu dôveru, býva náročné. Určite robí svoje aj prvý dojem, na čo vsádzame aj v našej firme. Snažíme sa vytvoriť priestor, kde sa ľudia budú cítiť príjemne a v pohode nám porozprávajú o svojich predstavách. Je len v našich rukách podať klientovi správne argumenty, prípadne ho presvedčiť o vhodnejšej alternatíve, ktorá by bola pre nich prijateľnejšia ako ich pôvodné predstavy. V neposlednom rade, zrealizovať jeho sen by nebolo možné bez správneho tímu ľudí, ktorí v ateliéri pracujú.
 
Keď staviate dom či vilu pre jednotlivca či rodinu, je pre vás dôležité ich spoznať? Čo potrebujete vedieť dopredu, aby dom splnil nároky klienta?

Vladimír Gašpierik architektVladimír:  Tvorba štúdie rodinného domu je dlhodobejší proces ako sa na prvý pohľad môže zdať. Preto je dôležité, aby stretnutí s klientami bolo viacero, a taktiež je potrebné spoznať celú rodinu, vrátane každodenných rituálov. Darmo navrhneme napríklad televíznu stenu rodine, ktorá televízor nepozerá. Každý klient je osobitý a má vlastné potreby i záujmy. Snažíme sa z ľudí tak povediac vytiahnuť čo najviac informácií, aby výsledok bol tip - top.

Milan: Iné potreby má napríklad mladý pár, ktorý má celý život pred sebou a plánuje rodinu, alebo starší človek, ktorý už má čo-to za sebou a vie presne. čo bude potrebovať. Klienta treba jednoducho spoznať, a to už priamo vo fáze návrhu. Aby sa napríklad v praxi nestalo, že niekto, kto rád v kuchyni varí, bude mať len dva metre pracovnej dosky, alebo niekto, kto rád nakupuje, nebude mať šatník. Na stavbe sa potom už len doladia veci, ktoré si napríklad klient nevedel predstaviť pri samotnom návrhu.

 

 

Ako vyzerajú jednotlivé fázy spolupráce s klientom, od návrhu až po jeho finálnu realizáciu? 
Jakub: Od začiatku bolo naším zámerom ponúkať klientovi komplexné služby.  Aj preto dnes klientom poskytujeme poradenstvo pri výbere dodávateľov, materiálu a dohliadame na kvalitu. Všetko začína prvým stretnutím, kde si prejdeme základné požiadavky a porozprávame sa o jeho rodine. Následne veľmi dôležité navštíviť pozemok, na ktorom má dom stáť. A až potom prichádzajú na rad prvé škice. Ale niekedy sa to nepodarí ani na dvadsiaty pokus. Prirodzene, pár projektov ročne aj sami zrealizujeme.

Eva:  V našom ateliéri sa nám podarilo dať dokopy veľmi dobrý tím ľudí. Sme tu projektanti pre každú profesiu k projektu. Taktiež geodet, stavbyvedúci, ekonómka. A okolo seba máme ďalších externých spolupracovníkov. Je to super pre klienta, ale zároveň aj pre nás, lebo si vieme jeden druhému poradiť a taktiež nedochádza k nezhodám z dôsledku komunikácie.  Tento rok bude pre štúdio výnimočný. Nakoľko sa naši kolegovia rozhodli blízko Žiliny postaviť svoje rodinné domy, nadobudli sme presvedčenie, že sa pokúsime navrhnúť a postaviť polovicu ulice podľa našich predstáv. Tak dúfam, že budúci rok sa vidíme na návšteve...

(zv)  • Zobraziť publikovaný inzerát