Vyhľadať nehnuteľnosti - reality
Realitné kancelárie
Súkromní inzerenti
NARKS
Poradne
Info

Detail článku

Dátum vloženia8.10.2018
Aktualizované8.10.2018

8 vecí, ktoré by ste mali stihnúť do vykurovacej sezóny


Chladné dni môžu prísť čo nevidieť a s nimi aj problémy s tepelnou pohodou v domácnosti. Ako sa im vyhnúť? Týchto 8 opatrení by ste mali stihnúť do prvých mrazov.

cistenie zlabov udrzba domu
Foto: Adobe Stock

1. Vyčistite odkvapové žľaby

Vyčistite odkvapy od nečistôt, ktoré do nich napadali v lete, aby sa neupchali.  Ak vám starší odkvap napadla hrdza, obrúste ju, natrite antikoróznym náterom a vhodným povrchovým náterom. Na šikmej streche je potrebné prezrieť aj spodnú viditeľnú časť krokiev v blízkosti žľabu, môže byť premáčaná a napadnutá hnilobou. Tomuto sa dá predísť  použitím  odkvapových  plechov, ktorý usmerňuje vodu mimo krokiev, pri realizácii nových striech je toto štandardom pokiaľ sa chystáte rekonštruovať iste odporúčam ich použitie.

2. Utesnite okná a dvere

Pred prvými mrazmi je užitočné okná a dvere vyčistiť, a to hlavne rámy a krídla. Vysávačom vysajte nečistoty zo všetkých drážok v ráme. Ak sú odvodňovacie kanáliky nepriechodné, vyčistite ich. Bránia odtekaniu vody na vonkajší parapet a spôsobujú zatekanie okien. Skontrolujte tiež kľučky a tesnenia. Používaním sa skrutky na kľučkách uvoľňujú, treba ich občas utiahnuť. Ak stará plastová kľučka praskla, vymeňte ju za kovovú. Aj pri novších oknách treba skontrolovať tesnenia, mali by sa meniť približne raz za 5 rokov. Gumové tesnenia najlepšie ošetríte silikónovým olejom alebo glycerínom. To obnoví ich pružnosť, zastaví povrchovú koróziu a zabráni primŕzaniu. Ak nepomôže premazanie, je potrebné tesnenie vymeniť. Napriek tomu, že na väčšine okien je tesnenie zasadené v drážke a možno ho vytiahnuť a vložiť nové, je dôležité konzultovať výber nového tesniaceho profilu s odborníkom. Ak sa okno nedá pohodlne zavrieť, aby priliehalo, je potrebné nastaviť správny prítlak. Povolením excentrov vytvoríte štrbinu na mikrovetranie, utiahnutím zvýšite tesnosť. Ak sa okno pri dovieraní zadrháva, upravte nastavenie spodného pántu.

tesnenie okien udrzba domu 
Foto: Adobe Stock

3. Skontrolujte povalu a strechu

Zistite, či vám nepoškodila steny na povale voda zo strechy, ktorá zanecháva žlté alebo hnedé škvrny. Je to znak, že strecha je poškodená. Zvonku strechu prehliadnite len z rebríka, ak nie sú zjavné poškodenia krytiny, zbytočne ju nenamáhajte chodením po nej.  Keď nájdete puknuté alebo rozpadávajúce sa škridly alebo prvky strešnej krytiny, je to znak, že ich životnosť je už pri konci. Môžu sa vymeniť len tie poškodené, je však veľká pravdepodobnosť, že v najbližšom čase sa začnú rozkladať aj ostatné časti, keďže ich vek je rovnaký. Na plechových strechách je dobré skontrolovať  a podoťahovať  skrutky, takáto kontrola by sa mala robiť každé 2 roky,  ak spozorujete  poškodený náter, treba ho tiež ošetriť inak vám môže začať hrdzavieť strecha. V oblastiach  s väčším snehovým zaťažením, sa oplatí na strechu namontovať snežné lapače, líniové bariéry alebo bodové prvky proti zosúvajúcemu sa snehu.

4. Zateplenie funguje?

Ak je strecha zateplená, je dobré skontrolovať izoláciu v podstrešných priestoroch, či nedošlo k jej zamočeniu. Môže to byť spôsobené narušením strešnej krytiny, zrážaním vlhkosti na strešnej krytine alebo na poistnej hydroizolácii. V prípade zistenia zamočenia je nutné zabezpečiť vysušenie izolácie a samozrejme opravu poškodených konštrukcií. Skontrolujte aj fasádu, či sa tepelná izolácia nevydúva alebo neodlepuje, znamenalo by to, že je zatepľovací systém porušený. Signálom o poruche zateplenia môžu byť aj plesne vo vnútri domu, pod stropom alebo v okolí okien. V takom prípade je potrebné nechať prezrieť dom stavebnému odborníkovi a podať reklamáciu stavebnej firme, ktorá zateplenie realizovala. Cena za odbornú expertízu sa pohybuje od 160 eur.

5. Komín a antény

Strešnú krytinu je potrebné skontrolovať hlavne okolo prestupov strechy, teda komína a antén. Nezabudnite skontrolovať a vyčistiť pred zimou komínové teleso, vo vykurovacej sezóne býva väčšina kominárov obsadených. Platí to hlavne pre majiteľov kozubov, kachlí, starších plynových kotlov a kotlov na tuhé palivo. Zanedbanie čistenia môže spôsobiť vo vykurovacej sezóne požiar. Cena za čistenie sa pohybuje od 10 do 20 eur.

6. Pripravte vykurovanie

Prehliadku vykurovacieho kotla  je výhodné vykonať čím skôr pred vykurovacou sezónou, servisní technici majú vtedy voľné termíny. Skontrolovať treba aj radiátory, prečistiť rúrky, odvzdušniť ich, opraviť alebo vymeniť ventily. Keď je kotol vyčistený a správne nastavený, jeho spotreba paliva je nižšia. Prevencia sa skrátka oplatí, vyhnete sa zbytočným výdavkom a predídete situácii, že uprostred zimy zostanete bez tepla a bez teplej vody. Servisný technik by mal vizuálne skontrolovať kotol, tepelnú izoláciu, tesnosť hydraulických rozvodov a spalinovodu, funkčnosť a nastavenie regulačných  prístrojov. Je potrebné, aby vyčistil výmenník tepla, preventívne vymenil predpísané diely, nastavil parametre spalín podľa podkladov výrobcu a vykonal test funkčnosti kotla počas prevádzky. Odborník tiež zmeria účinnosť kotla a vypracuje správu z kontroly. Ročná údržba bežného plynového kotla v rodinnom dome sa pohybuje od 50 až 100 eur.

7. Pripravte na zimu radiátory

Skontrolujte všetky ventily na radiátoroch. Pokiaľ z nich nevyteká voda, je všetko v poriadku. Ak ventily kvapkajú, je ich potrebné opraviť alebo vymeniť. Do systému dopustite iba vodu – odporúča sa na hornú hranicu predpísaného rozsahu prevádzkového tlaku. Praktické je ich pred zimou aj odvzdušniť. Začať môžete od najspodnejšie umiestnených radiátorov smerom k najvyšším. Odvzdušňujte radiátory pri vypnutom obehovom čerpadle, ak je ním vaša vykurovacia sústava vybavená. Keď si netrúfate na údržbu radiátorov, zavolajte odborníka, ktorý má dostatočné skúsenosti v tejto oblasti a rád podá pomocnú ruku.

8. Nezabudnite na záhradu a terasu

V záhrade je pred mrazmi potrebné vypustiť čerpadlá a premazať ich ložiská. Ak máte závlahy, prefúknite ich kompresormi. Skontrolujte tiež dlažby, či nie sú poškodené. Mráz a sneh môže na puklinách vykonať dielo skazy.

Zdroj: Reality.skMagazín Reality

  

Ceny bytov v 1.štvrťroku 2019 opäť rástli

 

Čarovná ostrovná vila zo Škótska

  • Zobraziť publikovaný inzerát