Vyhľadať nehnuteľnosti - reality
Realitné kancelárie
Súkromní inzerenti
NARKS
Poradne
Info

Detail článku

Dátum vloženia27.2.2018
Aktualizované27.2.2018

V roku 2017 dosiahli realitné transakcie na trhu s komerčnými nehnuteľnosťami rekordný objem


Podľa najnovšej analýzy spoločnosti Cushman & Wakefield dosiahli investície v strednej a východnej Európe takmer 13 mld. eur, čo predstavuje zvýšenie o 5 %. Vo všetkých krajinách regiónu CEE dosahoval rast podobnú mieru. Navzdory pociťovanému politickému riziku najrýchlejšie rástlo Poľsko.

 komerčné nehnuteľnosti v európe mali rekordný rok 2017

V roku 2017 dosiahli investície do komerčných nehnuteľností v regióne CEE 5 mld. eur v Poľsku, takmer 3,3 mld. Eur v Českej republike, 1,8 mld. eur v Maďarsku, 1 mld. eur v Rumunsku, 876 mil. eur v Bulharsku a 470 mil. eur na Slovensku. Najnižšie výnosy zaznamenala Česká republika. Na trhu dominovali zahraniční investori zo Severnej Ameriky, Ázie a Južnej Afriky, následne kupujúci z Nemecka a Rakúska. Svoj trhový podiel zvýšil i domáci a regionálny kapitál.

Nárast lokálneho kapitálu sa prejavil v celom regióne CEE, najvýraznejšie však pravdepodobne v Českej republike, kde na neho pripadalo viac než 37 % objemu investícií za rok 2017. Najviac investovali spoločnosti CPI, Reico a Mint, na Slovensku IAD. „V posledných 12 mesiacoch sa v regióne strednej a východnej Európy začali objavovať transakcie typu „presilovka“, tzv. strategické obchody s celými platformami a portfóliami, ktoré zásadne menia hru: v ich dôsledku dosiahli objemy v roku 2017 rekordné výšky. Nárast dopytu v celom regióne sa pravdepodobne prejaví vo vysokom objeme investícií v prvom štvrťroku 2018, kedy sa dokončí niekoľko transakcií uskutočnených v roku 2017,“ povedal James Chapman, medzinárodný partner investičného tímu spoločnosti Cushman & Wakefield pre strednú a východnú Európu.

Celkovo sa očakáva, že rok 2018 bude pre trh investícií do nehnuteľností opäť dobrým rokom, kedy silný investičný dopyt potiahnu dobré ekonomické vyhliadky, príliv nového kapitálu z mimoeurópskych zemí, oživenie na strane niektorých doposiaľ menej aktívnych kupcov a zvýšený záujem o alternatívne kategórie nehnuteľností (napr. PRS či ubytovanie študentov) a hotely. 

Foto: Adobe store

Byty na predaj / Byty na prenájom / Reality Bratislava / Prenájom Bratislava / Novostavby Bratislava
Byty na predaj Bratislava / Byty na prenájom Bratislava / Byty na predaj Košice / Reality Banská Bystrica
Reality Martin / Reality Nitra / Reality Žilina / Reality Trnava / Reality Trenčín / Reality Prešov / Reality Košice

Pozemky na predaj / Chaty na predaj / Predaj RD / Realitné kancelárie / Právna poradňa reality
Vyhľadávanie na mape reality / Súkromná inzercia nehnuteľnosti / Stavebné pozemky na predaj  • Zobraziť publikovaný inzerát