Vyhľadať nehnuteľnosti - reality
Realitné kancelárie
Súkromní inzerenti
NARKS
Poradne
Info

Detail článku

Dátum vloženia6.3.2019
Aktualizované6.3.2019

10 krokov k výberu dobrého realitného makléra


Pri predaji alebo kúpe nehnuteľnosti sa jedná o vysoké sumy, a tak sa mnohým zdá zbytočné platiť navyše aj províziu realitnej kancelárii. Prax nám však potvrdzuje, že transakcie s nehnuteľnosťami, ktoré sa rozhodnú riešiť laici svojpomocne, prinášajú mnoho problémov, stratu času a nakoniec aj peňazí. Dobrý realitný maklér vás od toho môže oslobodiť. Ako ho hľadať? Poradíme vám.

Ak plánujete predávať nehnuteľnosť a rozhodujete sa, či osloviť realitného makléra, rozhodne nezačnite tým, že uverejníte „na skúšku“ svoj súkromný inzerát. Mnohí túto chybu už trpko oľutovali. Výsledkom totiž je, že vás budú kontaktovať desiatky agentov, ktorí budú chcieť zaradiť vašu nehnuteľnosť do svojej ponuky a nasľubujú vám hory-doly. Najprv si radšej urobte prieskum. Spolupráca s realitným maklérom sa vám zvlášť vyplatí, ak nemáme žiadne skúsenosti s predajom domu či bytu alebo ste si tým prešli už veľmi dávno a neviete, ako sa zmenili podmienky. Realitná kancelária (RK) vám môže pomôcť aj vtedy, keď predávate nehnuteľnosť s nejakou komplikáciou, ako vecné bremeno, záložné právo, viac spoluvlastníkov či predaj pozostalosti. Určite by ste mali vyhľadať RK, ak nebývate v danej lokalite alebo ste časovo zaneprázdnení. Ako teda začať?

Zdroj: Adobe Stock

1. Rozhoďte siete

Začnite tým, že sa informujte u rodiny, priateľov, známych a kolegov. Stojí to za pokus, niekto z nich možno má osobnú skúsenosť a poradí vám schopného a spoľahlivého realiťáka. Ak touto cestou nikoho nenájdete, skúste to na internete. Nájdite stránky realitných kancelárií, prezrite si aj ich Facebook, prípadne Youtube kanál. Všímajte si úroveň prezentácie nehnuteľností, kvalitu fotiek a opisu. Možno nájdete aj skúsenosti klientov na diskusných fórach.

2. Zistite si vizitku realitnej kancelárie

Pri výbere RK je dobré vedieť, ako dlho v danom meste pôsobí a či má v oblasti realít dostatočné skúsenosti. Dobrým znakom je členstvo realitnej kancelárie alebo jej makléra v profesijnom združení. Vyhnite sa maklérom, ktorí nemajú svoje stabilné kancelárie a prevádzky, prípadne „schránkovým realitkám“, ktoré majú len oficiálne sídlo s poštovou adresou bez kancelárie.

3. Osobné stretnutie

Keď máte užší výber, určite si dohodnite osobné stretnutie. Prvý dojem z toho, ako sa maklér odprezentuje, je dôležitý, budete mať potom predstavu, ako asi bude prezentovať vašu nehnuteľnosť. Pripravte si otázky, pokojne si ich aj napíšte, aby ste na nič nezabudli. Dobrý a skúsený maklér vám dokáže na všetko odpovedať presne a „nezahmlieva“. Nebojte sa vypýtať sa aj osobné referencie.

4. Obhliadka nehnuteľnosti

Nikdy nezverte svoju nehnuteľnosť maklérovi, ktorý ju ani nevidel. Odborník spozná na prvý pohľad výhody i nevýhody bytu či domu a môže tak zvoliť správnu marketingovú stratégiu, poradiť prípadné zmeny a nastaviť správnu cenu.

5. Formy inzercie

Prezentácia nehnuteľnosti je veľmi dôležitá, preto sa vopred informujte, cez aké kanály bude RK vašu ponuku inzerovať. Ak agent iba pasívne prevezme váš inzerát a nebodaj aj vaše fotografie, niečo nie je v poriadku. Dobrí makléri majú k dispozícii profesionálneho fotografa, ktorý nehnuteľnosť nafotí, prípadne vám pripraví aj video – virtuálnu prehliadku, ktorá môže odfiltrovať záujemcov, ktorí by sa ozvali len vďaka nedorozumeniu. Nespolupracujte s maklérmi, ktorí využívajú súkromnú, a nie profesionálnu inzerciu.

6. Zistite, čo ponúka

Rozsah služieb, ktoré vám realitný maklér ponúkne, by mal byť jedným zo základných faktorov vášho výberu. Dobrá RK by pre vás mala bezproblémovo zrealizovať celý proces, práca makléra a nárok na odmenu by mali končiť až úspešným prevodom nehnuteľnosti na nového majiteľa a vyplatením kúpnej ceny. Realitka má zabezpečiť všetky potrebné dokumenty od predávajúcich, kupujúcich i z katastra a tiež návrhy všetkých zmlúv. Mala by koordinovať celý proces predaja, prevodu, obhliadok a pripomienkovania zmluvnej dokumentácie. Jej úlohou je aj dbať o bezpečný prevod a právnu podporu, prípadne pomôcť aj s finančným poradenstvom.

7. Nevyberajte najlacnejšieho

Najvyššia provízia realitného makléra nemusí byť zárukou najväčšej profesionality, ale najnižšia je vždy podozrivá. Určite ste sa už presvedčili, že lacné veci skrývajú riziko a pri dobrých odborníkoch to platí dvojnásobne. Za kvalitu sa platí a kvalitný maklér s vyššou províziou vám prinesie viac benefitov a nakoniec možno aj vyšší zisk.

8. Bez zmluvy ani krok

Každý profesionálny pracovný vzťah by mal fungovať na základe dohody, ideálne písomnej. Nikdy nedohodujte spoluprácu s RK bez podpísania zmluvy. Písomná dohoda jasne špecifikuje práva i povinnosti oboch strán, čo eliminuje možné nedorozumenia. Je tiež treba stanoviť si aj podmienky odstúpenia od zmluvy, rovnako ako obdobie, na aké sa uzatvára. Mnohí klienti majú dilemu, či zvoliť výhradnú, exkluzívnu, spoluprácu alebo nevýhradnú. Keď však vášmu maklérovi dôverujete, výhradná spolupráca vám môže priniesť viac výhod. Môžete ju skúsiť nastaviť najprv na kratší čas, napríklad mesiac, a v prípade spokojnosti ju predĺžiť.

9. Nenechajte sa ovplyvniť tlakom

Nikdy nepodpisujte nič, čomu nerozumiete, pod tlakom a v rýchlosti. Takéto praktiky využívajú niektorí realitní makléri, aby si vynútili rýchly podpis. Pokiaľ dokumentu nerozumiete, požiadajte o vysvetlenie, prípadne o čas, aby ste to mohli prebrať s niekým, kto problematike rozumie. Tlak zo strany makléra môžete brať ako výstražný signál.

10. Nebojte sa nesúhlasu

Maklér by nemal byť pasívny, musí mať v talóne rady a odporúčania, ktoré sú nad rámec vašich znalostí, inak vám je takýto maklér na nič. Dobrý realiťák sa nebude báť s vami nesúhlasiť, ak sa mu bude zdať, že robíte niečo nesprávne. Často sa to stáva hlavne pri nastavení kúpnej ceny, o ktorej majú neskúsení laici veľmi hmlistú predstavu, možno aj vďaka citovému vzťahu k nehnuteľnosti. Nebojte sa toho, nesúhlas môže byť dobrým znamením.

Zdroj: Reality.skMagazín Reality

 

5 spisovateľských domov, v ktorých boli napísané top bestsellery

 

 

Realitný trh v Bratislave je plný extrémov

  • Zobraziť publikovaný inzerát