Poistenie majetku - čo, kde, ako, za koľko

Poistenie majetku patrí už roky k najvyhľadávanejším poistným produktom. Napriek rastúcemu dopytu však mnohí klienti uzatvárajú nevýhodné zmluvy. Pár rád ohľadom vhodnej poistky, rozsahu poistenia a nastavenia výšky poistného plnenia tak príde vhod.

Rozdiel medzi poistením domácnosti a nehnuteľnosti

Zásadné chyby, ktorých sa klienti pri uzatváraní poistenia dopúšťajú, vyplývajú z neznalosti definícií vybraných pojmov v poistných zmluvách. Pri poisťovaní majetku je kľúčové poznať rozdiel medzi poistením domácnosti a poistením nehnuteľnosti. Inak hrozí, že vsadíme iba na 1 z produktov a v prípade poistnej udalosti nebudeme mať nárok na náhradu škody.

Poistenie domácnosti – Ak si poistíme iba domácnosť, chránime len bytové zariadenie, nie objekt ako taký. V prípade potopy, požiarov, vlámania alebo iných rizík si tak budeme môcť nárokovať len náhradu škôd spôsobených na nábytku, spotrebičoch a inom zariadení.

Poistenie nehnuteľnosti – Pri takomto druhu poistenia sa chráni samotná nehnuteľnosť, teda stavba. Cieľom je poistenie proti jej poškodeniu v dôsledku prírodných katastrof, vlámania či rôznych výbuchov.

Kombinované poistenie majetku

Záujemcovia o poistenie domácnosti aj nehnuteľnosti nemusia uzatvárať dve poistné zmluvy. Poisťovne totiž ponúkajú rôzne balíky, v rámci ktorých sa dá využiť špeciálna kombinovaná forma a poistiť si bytové zariadenie aj stavbu naraz. Klienti sa tak môžu vyhnúť nadbytočnej administratíve a často vďaka tomu aj ušetriť na poplatkoch.

Čo všetko zahrnúť do poistenia

Poistenie domácnosti patrí k najkomplexnejším poistným produktom, čo klientom umožňuje poistiť si takmer všetko, čo spadá pod bytové zariadenie. Výhodou je možnosť využiť rôzne pripoistenia, ktoré sa vzťahujú napr. na bicykle v pivnici. Špeciálne poistenie si vyžadujú aj šperky a iné cennosti umiestnené v trezoroch alebo bezpečnostných skrinkách.

Akú výšku poistenia si nastaviť

Konkrétna výška poistky závisí od požiadavky klienta, ktorý si po dohode s poisťovňou môže sám určiť, akou hodnotou chce dané poistné riziká kryť. Odborníci odporúčajú vsadiť na takú sumu, ktorá postačí na zaobstaranie nového bývania. To ale vyžaduje o niečo vyššiu splátku, čo mnohým klientom nevyhovuje a snažia sa ju znížiť aj za cenu, že prípadné poistné plnenie bude nízke.

Na slovenskom trhu v súčasnosti pôsobí hneď niekoľko poisťovní, ktoré umožňujú klientom využiť komplexné balíky zamerané na poistenie majetku. Poistenci si môžu vybrať na základe viacerých faktorov od cien a výšky poplatkov cez formy pripoistenia až po renomé vybraných poskytovateľov.

 

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk Foto zdroj: www.pixabay.com