5 kritérií, podľa ktorých kupovať bezpečnostné dvere

Úloha bezpečnostných dverí je jasná. Menej jasné sú kritériá, podľa ktorých si vybrať ten správny model. Odborníci hovoria minimálne o 5 faktoroch, ktoré je pri kúpe nutné sledovať.

0. www.pixabay.com

1. Bezpečnostná trieda


Pravidlo znie jasne, čím vyššia trieda, tým vyššia záruka bezpečnosti. Pre bežné domácnosti sa odporúčajú dvere s triedou 3 až 4, ktoré ponúkajú postačujúcu kvalitu. V ponuke sú takisto dvere s triedou 5 a 6, no tie sú kvôli svojej nezdolateľnosti využívané skôr v obchodoch alebo priemyselných halách.

1. www.tomellini.it

2. Certifikát


Potvrdenie o bezpečnostnej triede, ako aj ďalšie smerodajné informácie o kvalite a odolnosti dverí sú zaznamenané v priloženom certifikáte. Ten je vydaný po sérií testov, pri ktorých sa zisťuje, ako zvládajú nárazy, vŕtanie či požiar. V rámci testovania sa tiež meria čas, za ktorý boli dvere prekonané, resp. poškodené. Výsledky testov následne určujú bezpečnostnú triedu.

3. Počet otvárateľných cyklov


Pri testovaní dverí a následnom vydávaní certifikátu sa určuje aj počet otvárateľných cyklov. Dvere s najdlhšou životnosťou, ktoré sa vyrábajú s počtom cyklov otvárania a zatvárania od 200 000 do 250 000, môžu vydržať do 30 rokov. Často tak prežijú rekonštrukciu bytu alebo domu bez toho, aby museli byť na rozdiel od iného zariadenia menené.

3. omaneshop.com

4. Kompletný bezpečnostný set


Výber certifikovaných dverí s vyššou bezpečnostnou triedou je len časťou úspechu. Celková odolnosť dverí závisí aj od ďalších komponentov ako zárubne, prahy alebo vložky do dverí. Kvalitní predajcovia ich predávajú v rámci kompletných bezpečnostných setov aj s dverami, pričom bezpečnostná trieda je rovnaká u všetkých častí súpravy.

5. Servis poskytovaný firmou


Kvalita, pevnosť a odolnosť bezpečnostných dverí sa za istých okolností môže stať mínusom. Deje sa to najmä pri vymknutí alebo strate kľúčov. Práve vtedy oceníme, ak sme dvere kúpili u kvalitného predajcu, ktorý nám garantoval plnohodnotný servis. Ten má byť k dispozícii pri akejkoľvek poruche alebo poškodení.

5. notizie.it

Každý z vyššie uvedených faktorov sa podpisuje aj na výslednej cene, ktorá hrá pri výbere takisto jednu z kľúčových úloh. Ponuka je pestrá a zákazníci si môžu vybrať rôzne modely rôznych značiek, takže rôzne bude aj cenové rozpätie jednotlivých dverí.

Zdroj: Róbert Bosák
Zdroj foto: www.pixabay.com, www.tomellini.it, omaneshop.com, notizie.it