Technológie a EKO riešenia

Najekologickejšie stavebné materiály 10 Aug

Najekologickejšie stavebné materiály

Stavebných materiálov s prívlastkom „eko“ je na trhu stále viac. Nie všetky sú skutočne zdravými, šetrnými a ohľaduplnými voči životnému prostrediu. Priaznivcov udržateľnej architektúry si získavajú skôr dobrým marketingom. Ten nepotrebujú pravidelní víťazi rebríčka najekologickejších stavebných materiálov, ktoré spĺňajú prísne zelené kritériá a budovy, pri ktorých realizácii sa použijú, menia na zdravšie, šetrnejšie a trvácnejšie.

Technológie a EKO riešenia
Čína vytlačí najväčšiu 3D vodnú priehradu na svete bez robotníkov 11 Jul

Čína vytlačí najväčšiu 3D vodnú priehradu na svete bez robotníkov

Nie je to prvá stavba, ktorej realizácia prebehne bez robotníkov. 3D tlač a nové stavebné technológie umožňujú realizovať rôzne druhy projektov bez priameho zásahu ľudí. Ten nebude potrebný ani pri budovaní novej priehrady na severe Číny.

Technológie a EKO riešenia
Priehľadné drevo môže nahradiť okenné výplne zo skla 06 Jul

Priehľadné drevo môže nahradiť okenné výplne zo skla

Tradičné sklenené okenné výplne majú vážnu konkurenciu. Ich dominantné postavenie pri výrobe okien môže ohroziť drevo. Prírodný materiál už nemusí byť využiteľný len pri výrobe rámov. Americkí vedci našli vhodný spôsob, ako ho do okien zakomponovať v podobe výplní nahrádzajúcich sklo.

Technológie a EKO riešenia
Na nový obchodný dom IKEA vo Viedni je radosť pozerať, navyše je absolútne trvalo udržateľný 08 Jun

Na nový obchodný dom IKEA vo Viedni je radosť pozerať, navyše je absolútne trvalo udržateľný

Keď IKEA zadávala projekt architektom, zdôraznila: „Urobte to tak, aby sme boli dobrým susedom“. Tímu Querkraft Architekten sa podaril naozaj majstrovský kúsok, nová prevádzka prináša pridanú hodnotu do mestskej štvrte. Otvorili ju v auguste 2021.

Novostavby
Švajčiarsko chystá najvyšší drevený mrakodrap na svete 25 May

Švajčiarsko chystá najvyšší drevený mrakodrap na svete

Poradie na čele rebríčka najvyšších drevených výškových budov sa v posledných rokoch niekoľkokrát menilo. Ďalšia zmena mala nastať po realizácii projektu Wohnhochhaus. 98-metrový berlínsky objekt sa nakoniec nestane najvyšším dreveným mrakodrapom na svete.

Technológie a EKO riešenia
Švajčiarsko pripravuje pilotné projekty solárnych diaľničných striech 16 May

Švajčiarsko pripravuje pilotné projekty solárnych diaľničných striech

S postupnou transformáciou energetického sektora na zelenší sa do popredia dostávajú viaceré inovatívne projekty zamerané na nové spôsoby, ako produkovať a dodávať viac solárnej elektriny. Jednou z možností je výstavba solárnych striech rovno nad diaľnicou.

Technológie a EKO riešenia
V Strakoniciach je prevádzkovaná prvá samoobslužná predajňa v ČR 18 Apr

V Strakoniciach je prevádzkovaná prvá samoobslužná predajňa v ČR

Automatizácia zasahuje do vybraných oblastí života čoraz viac. V niektorých štátoch si už dávnejšie našla uplatnenie aj v podobe novodobých samoobslužných predajní. U nás sa takýto trend zatiaľ o slovo neprihlásil. Možný úspech prvej samoobslužnej predajne v susednom Česku to ale môže čoskoro zmeniť.

Technológie a EKO riešenia
Vyvýšené záhony sú kreatívne i praktické: prinášame vám 15 inšpirácií 30 Mar

Vyvýšené záhony sú kreatívne i praktické: prinášame vám 15 inšpirácií

Máte na dvore nekvalitnú pôdu, málo miesta alebo sa vám nechce záhradníčiť po kľačiačky? Potom sú vyvýšené záhony pre vás skvelou voľbou. Pozrite sa, ako tvorivo si ich môžete vyrobiť a aké ďalšie výhody tým získate.

Technológie a EKO riešenia
V Milwaukee rastie najvyššia drevostavba v USA 28 Mar

V Milwaukee rastie najvyššia drevostavba v USA

USA v realizácii výškových drevostavieb dlhé roky zaostávala. Najvyššie drevostavby v krajine dosahujú maximálne polovicu z výšky najvyšších európskych drevených budov. Rozostavaný projekt v Milwaukee však všetko mení.

Technológie a EKO riešenia
Takmer 40 % Slovákov plánuje renováciu domu po častiach, väčšina sa obáva obmedzení bývania 26 Mar

Takmer 40 % Slovákov plánuje renováciu domu po častiach, väčšina sa obáva obmedzení bývania

Mnoho slovenských domácností plánuje renovovať svoj rodinný dom po častiach počas dlhšieho obdobia a viac ako dve tretiny opýtaných do rekonštrukcie nezahŕňa strechu. V období, keď nevieme, kedy sa rast cien plynu zastaví, je dôležité myslieť na všetky detaily. Pritom práve cez strechu uniká približne 25 % tepla a na jej zateplenie sú dnes dostupné moderné časovo úsporné postupy.

Bývanie a rekreácia
3D dom s výmerou nad 100 m² vybudovaný za 12 hodín 23 Mar

3D dom s výmerou nad 100 m² vybudovaný za 12 hodín

Projekty budov, ktoré sa realizujú pomocou 3D tlače, pribúdajú stále rýchlejšie. S tým sa posúva vpred aj technológia, vďaka ktorej sú takéto objekty budované. V súčasnosti už nie je problém vytlačiť väčší dom s niekoľkými izbami za 12 hodín.

Technológie a EKO riešenia
Recyklovaná 3D stolička z jogurtových téglikov 04 Mar

Recyklovaná 3D stolička z jogurtových téglikov

Kombinácia recyklácie a 3D tlače sa už viackrát ukázala ako efektívna možnosť výroby bytového vybavenia. Spojením týchto metód vzniklo už niekoľko praktických a cenovo dostupných modelov nábytku, ktoré si našli miesto v domácnostiach. Po novom sa k nim zaradila aj 3D stolička zhotovená z jogurtových téglikov.

Technológie a EKO riešenia